کدام عرضه اولیه ها لغو شدند | 9 دی 99

کدام عرضه اولیه ها لغو شدند | 9 دی 99
خلاصه اخبار

 بعد از لغو عرضه اولیه اپال این سوال در ذهن تعداد زیادی از متقاضیان این عرضه اولیه ایجاد شد که آیا اپال هم به سرنوشت غکورش دچار شد یا هنوز امکان عرضه اولیه این شرکت وجود دارد؟ یکی از بزرگترین رکورد شکنی های بازار سرمایه در سال 99، عرضه اولیه 25 شرکت جدید در بازارهای […]

 بعد از لغو عرضه اولیه اپال این سوال در ذهن تعداد زیادی از متقاضیان این عرضه اولیه ایجاد شد که آیا اپال هم به سرنوشت غکورش دچار شد یا هنوز امکان عرضه اولیه این شرکت وجود دارد؟

یکی از بزرگترین رکورد شکنی های بازار سرمایه در سال 99، عرضه اولیه 25 شرکت جدید در بازارهای مختلف بود و بدون شک این رکورد نتایج مثبت زیادی برای بازار داشته است. اما در این بین تعدادی از عرضه اولیه ها با اما و اگرهایی همراه شد و در چند مورد این اما و اگرها منجر به لغو یا تعویق عرضه اولیه شد. نمونه‌ی این موضوع، لغو عرضه اولیه غزر، غکورش و اپال بوده است که البته برای هر مورد دلایل خاصی اعلام شده است. اگر از این موضوع که دلیل لغو هر کدام از این عرضه اولیه ها چه موضوعی بوده، بگذریم به این سوال می رسیم که آیا این شرکت ها شانس عرضه اولیه مجدد را دارند یا نه؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است که ابتدا نیم نگاهی به روند عرضه اولیه شرکت ها داشته باشیم.

فرآیند پذیرش تا عرضه اولیه

شرکت ها در فرآیند ورود به بازار سرمایه باید سه مرحله را پشت سر بگذارند. این مراحل شامل 1) پذیرش توسط هیئت پذیرش شرکت بورس یا فرابورس، 2) درج نماد در تابلو مورد نظر و 3) عرضه اولیه سهام می شود.

با نگاهی به قوانین مربوط به این فرآیند، متوجه می‌شویم که علاوه بر مدارک و پیش شرط های متعدد ، محدودیت های زمانی خاصی هم برای هر مرحله در نظر گرفته شده است. بر اساس این محدودیت‌ها در صورتی که یک شرکت نتواند شرایط گام بعدی را به موقع فراهم کند، باید مجددا کل فرآیند را از ابتدا طی کند. این روند باعث می شود تا اطلاعات شرکت‌ها در زمان ورود به بازار سرمایه به روز باشد. محدودیت های زمانی شامل موارد زیر می شود:

 1. بعد از پذیرش، شرکت حداکثر 6 ماه فرصت دارد تا مقدمات درج نماد را فراهم کند. درصورت اتمام این مهلت شرکت می‌تواند یک مرتبه درخواست تمدید مهلت بدهد که در صورت تایید هیئت پذیرش، این مهلت بر اساس قوانین بازار مربوطه تمدید خواهد شد( برای بورس این مهلت 3 ماه خواهد بود)
 2. شرکت‌ها بعد از درج نماد باید طی حداقل 5 روز و حداکثر 6 ماه (برای فرابورس حداکثر 4 ماه) نسبت به عرضه سهام خود اقدام کنند. اگر شرکت در این مهلت موفق نشود سهام خود را عرضه کند، می‌تواند یک مرتبه درخواست تمدید مهلت بدهد که در صورت تایید، این مهلت بر اساس قوانین بازار مربوطه تمدید خواهد شد(برای بورس این مهلت حداکثر 2 ماه است)

در صورت عدم توانایی شرکت، در تمام کردن این فرآیند و اتمام مهلت قانونی، امکان عرضه اولیه سهام وجود نخواهد داشت و کل فرآیند پذیرش باید مجددا انجام شود.

در نتیجه با توجه به این موارد شرکت‌هایی که بیش تر از 8 ماه از درج نماد آن‌ها گذشته از لیست عرضه اولیه‌های احتمالی حذف می‌شوند. با توجه به این شرایط برای نمادهایی مثل اپال و غکورش همچنان امکان عرضه اولیه سهام وجود دارد و می‌توان به عرضه آن‌ها قبل از اتمام مهلت قانونی امیدوار بود. در جدول زیر می‌توانید لیست شرکت‌هایی که در سال جاری درج شده‌اند اما هنوز عرضه اولیه آن‌ها انجام نشده است را مشاهده کنید.

نامنمادبازارتاریخ درج نمادسرمایه ثبت شده(میلیارد تومان)
صنعت غذایی کورشغکورشبورس11 مرداد300
تأمین سرمایه تمدنتمدنبورس5 شهریور550
سپید ماکیانسپیدبورس29 شهریور100.5
فرآوري معدني اپال كاني پارساپالبورس12 مهر2000
سرمایه گذاری مديريت سرمايه مدارمداربورس27 مهر230
سپیدار سیستم آسیاسپیدارفرابورس12 آبان20
لیزینگ کارآفرینولکاربورس18 آذر150
زغال سنگ پروده طبسکزغالفرابورس3 دی200

اما این لیست آخرین کاندیداهای عرضه اولیه امسال نیستند و تعداد شرکت‌هایی که آمادگی خود را برای ورود به بازار سرمایه اعلام کرده‌اند بیشتر از این است. در این بین احتمال عرضه اولیه برخی موارد مثل ستاره خلیج فارس، باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال و استارتاپ‌هایی مثل تپسی بیشتر از سایر شرکت‌هاست. البته این شرکت‌ها هنوز موفق به طی کردن مراحل و درج نماد نشده‌اند و این اطلاعات بر اساس اظهارات مدیران عامل یا سایر دست اندرکاران آن‌ها ارائه شده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و آموزش بورس به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

برچسب‌ها
نظرات کاربران
 • Vali.Rahimi

  سلام.خسته نباشین.آیادراین هفته عرضه ای وجوددارد؟ممنون.باتشکر اگه راهنمایی کنین

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، تا این لحظه خبری مبنی بر انجام عرضه اولیه اعلام نشده است

 • اشکان کلهری

  معلوم نیس عرضه اولیه بعدی کی میاد؟

 • سلام . چرا عرضه اولیه ها همش لغو میشن؟
  و سوال دیگه اینکه چرا وکبهمن و بوعلی همش بسته س و نمی تونیم بفروشیم؟ پس تکلیف ما چیه هی باید منطر باشیم تا این یه ذره سودی که داشتیم بره

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، توقف این دو نماد به دلیل رسیدن به نوسان 50 درصدی قیمت بوده است

 • شاه قلی

  پس چرا عرضه اولیه نمیاد زندگی ما به عرضه اولیه میچرخه بخدا 😭😭
  توروخدا هفته ای ۲ تا عرضه اولیه بدین

 • اول یکی بیاد علت و مسئولیت افت شدید عرضه اولیه های قبلی رو بعهده بگیره که بیشترشون به قیمت اول برگشتن، عرضه های جدید پیشکش!

 • ابوالفضل

  سلام خسته نباشید
  عرضه اولیه ها اگر بیان در طول هفته چه روزی میان دوشنبه چهارشنبه ها فقط میان؟؟

  • کارشناس سهام

   سلام ، تاریخ و روز خاصی ندارند و هر روزی ممکن است عرضه شوند اما بنظر می رسد سازمان تمایل داشته باشید که بیشتر از چهارشنبه استفاده نماید

 • سلامم ببخشيد ميگم عرضه آتلیه ی نماد واحصا۴ عرضه شد یا نه چون هیچ خبری از عرضه یا لغو ان نیست

 • مجید پریسکن از خراسان

  باسلام باکمی تلاش و تحقیق و مطالعه به راحتی هم میتوانید بموقع درعرضه اولیه شرکت وحتی باصف یا بدون صف خرید و فروش کنید و سودخوبی عایدتون بشه وبابت اطلاع رسانی لحظه ای و همرسانی مطالب از تیم سیگنال و تمامی زحمت کشان این برنامه کمال تشکر رادارم دنیابکامتان شیرین و شاد کنار خانواده محترمتان …موفق وموئد باشید…

 • محمد محمدی

  سلام به کادر زحمت کش سیگنال و ی تشکر از زحمات زیادی که برای برنامه عالیتون میکشین، خواستم بدونم شرکت سرمایه گذاری هلد سلیم امسال وارد بورس میشه یا خیر؟

 • با سلام فراموش کردید سابیک رو بنویسید داخل تابلو معاملات درج شده

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، درج نماد این شرکت امسال نبوده که در نتیجه اسم این شرکت ذکر نشد

 • مطابتان بسیارمفیداست متشکرم ازدست اندرکاران.اگرامکانش هست فرق بین بورس وفرابورس راازنظرمعاملاتی مطرح کنید.

 • کارشناس تیم سیگنال

  سلام، با تشکر از تذکر شما، این مورد اصلاح شد

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
30 فروردین 1400