کدام استان‌ها بیشترین تورم را دارند؟/ بیشترین نرخ تورم را بوشهر با ۶۵.۳درصد داشت

کدام استان‌ها بیشترین تورم را دارند؟/ بیشترین نرخ تورم را بوشهر با ۶۵.۳درصد داشت
خلاصه اخبار

در اردیبهشت ماه امسال بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان بوشهر با ۶۵.۳ درصد و کمترین آن هم مربوط به استان هرمزگان ۴۳.۵ درصد بوده است.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصادآنلاین، بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، در اردیبهشت‌ماه امسال بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان بوشهر با ۶۵.۳ درصد و کمترین آن مربوط به استان هرمزگان ۴۳.۵ درصد است. این یعنی خانوارهای ساکن استان بوشهر به طور متوسط ١٣.٢ درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای ساکن استان هرمزگان نیز به طور متوسط ٨.٦ درصد کمتر از میانگین کل کشور در قیاس با اردیبهشت‌ماه سال گذشته برای خرید یک “مجموعه کالا و خدمات یکسان” پول هزینه کرده‌اند.
همچنین در اردیبهشت امسال عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور (١٠٠=١٣٩٥) به ۱۷۳.۵ رسید که نسبت به ماه قبل ١.٥ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان ایلام با ٤.١ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه هم مربوط به استان هرمزگان با ٠.٣ درصد افزایش است.
درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ٥٢, ١ درصد بوده و بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه هم مربوط به استان بوشهر با ۶۵.۵ درصد و کمترین آن مربوط به استان هرمزگان با ۴۳.۵ درصد است.
به این ترتیب خانوارهای ساکن استان بوشهر به طور متوسط ١٣.٢ درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای ساکن استان هرمزگان هم به طور متوسط ٨.٦ درصد کمتر از میانگین کل کشور نسبت به اردیبهشت سال گذشته برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

کدام استان‌ها بیشترین تورم را دارند؟/ بیشترین نرخ تورم را بوشهر با ۶۵.۳درصد داشت

بر این اساس نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به اردیبهشت ماه سال جاری برای خانوارهای کشور به عدد ٣٤.٢ درصد رسیده است.
بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماهه مربوط به استان کردستان با ۴۱.۵ درصد و کمترین آن هم مربوط به استان قم با ۲۸.۶ درصد است.
شکاف نرخ تورم ۱۲ ماهه استان‌ها در اردیبهشت ماه امسال ١٢.٤ درصد بود که نسبت به ماه قبل ١.٣ واحد درصد افزایش را نشان می‌دهد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات بانک و بیمه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.
برچسب‌ها