کاهش 5 درصدی سهم اوپک از بازار جهانی نفت

کاهش 5 درصدی سهم اوپک از بازار جهانی نفت
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از اتحادیه طلا، به دلیل سیاست اوپک در پایین اوردن عرضه نفت به بازار جهانی سهم این کارتل نفتی از بازار جهانی نفت به 30 درصد کاهش یافته است که کمترین میزان طی سال‌های گذشته محسوب می‌شود.  از دیگر دلایل کاهش سهم اوپک از بازار نفت کاهش ناخواسته صادرات ایران و ونزویلا […]

به گزارش سیگنال به نقل از اتحادیه طلا، به دلیل سیاست اوپک در پایین اوردن عرضه نفت به بازار جهانی سهم این کارتل نفتی از بازار جهانی نفت به 30 درصد کاهش یافته است که کمترین میزان طی سال‌های گذشته محسوب می‌شود. 

از دیگر دلایل کاهش سهم اوپک از بازار نفت کاهش ناخواسته صادرات ایران و ونزویلا نیز بوده است. با توجه به انکه اعضای اوپک شدیدا متعهد به سیاست کاهش عرضه نفت به بازار هستند بعید به نظر می‌رسد که به این زودی‌ها شاهد بالا رفتن سهم اوپک در بازار باشیم. 

در ماه جولای سال 2019 اوپک تنها 30 درصد نفت مورد نیاز بازار را تامین کرد و این در حالی است که طی یک دهه گذشته سهم اوپک از بازار بالای 34 درصد بود و در سال 2012 به 35 درصد رسیده بود. 

علیرغم انکه اوپک عرضه نفت خود به بازار جهانی را کاهش داده است اما شاهد ان هستیم که قیمت نفت از 75 دلار در هر بشکه در ماه اوریل به زیر 60 دلار رسیده است که دلایل ان کاهش رشد اقتصاد جهانی و نگرانی‌ها نسبت به عواقب جنگ تجاری چین و امریکا و خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به حساب می‌‌اید. 

با توجه به کاهش قیمت نفت این سوال مطرح می‌شود که ایا  اوپک باید به سیاست کاهش عرضه خود ادامه دهد و ادامه اجرای این سیاست بیشترین منافع را برای اعضای ان خواهد داشت. اوپک و دیگر کشورهای تولید کننده نفت نظیر روسیه توافق کردند تا عرضه نفت به بازار جهانی را تا ماه مارس سال اینده ادامه دهند. 

البته پیش‌تر اوپک در زمان مسیولیت علی النعیمی تلاش‌هایی را برای بدست گرفتن بازار انجام داد و در سال 2014 عرضه خود را افزایش داد اما این مساله به سقوط قیمت به زیر 30 دلار در بازار جهانی منجر شد در عین حال اما شاهد ان بودیم که در قالب اجرای ان بسیاری از شرکت‌های نفت شیل امریکا نیز ورشکست شدند. 

در نتیجه سقوط قیمت نفت در بازار جهانی اوپک و اصلی‌ترین زیرمجموعه ان یعنی عربستان مجبور شدند تا در سال 2017 با هدف بالا بردن قیمت نفت در بازار جهانی عرضه به بازار را کاهش دهند. 

منابع اگاه می‌گویند هیچ تمایلی در اوپک و اعضای ان وجود ندارد که مجددا به جنگ عرضه بیشتر بازگردند. 

یک مقام سعودی پیش‌تر گفته است که عربستان متعهد است که به هر قیمتی طی سال اینده بازار نفت را به تعادل برساند. 

وی گفت: ما معقدیم که براساس روابط نزدیک به دیگر کشورهای عضو اوپک و تولیدکنندگان نفت انها نیز همینرویکرد را اتخاد خواهند کرد. 

اوپک، روسیه و برخی دیگر از تولیدکنندگان نفت از نخستین روز سال 2017 بر ان شدند تا عرضه نفت به بازار جهانی را بیش از یک میلیون بشکه در روز کاهش دهند. 

اوپک در تلاش برای بالا بردن قیمت نفت مجبور شده است تا طی دو سال گذشته سهم خود از بازار جهانی را کاهش دهد. در حالی که سهم اوپک از بازار جهانی 8.4 درصد کاهش یافته و به 29.6 میلیون بشکه در روز رسیده است اما عرضه نفت به بازار جهانی 2.7 درصد بالا رفته و به 98.7 میلیون بشکه در روز رسیده است. 

به گزارش موسسه کپلر، صادرات نفت اوپک طی ماه‌های گذشته کاهش یافته که بخشی از این کاهش مربوط به افت صادرات نفت ایران بوده است. 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.
برچسب‌ها