کاهش 22 هزار میلیارد تومانی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در 5 ماه پایانی سال 97

کاهش 22 هزار میلیارد تومانی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در 5 ماه پایانی سال 97
خلاصه اخبار

بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی که تا پایان سال ۹۶ بالغ بر ۱۳۲ هزار میلیارد تومان بود، مهرماه ۹۷ به ۱۶۰ هزار و ۵۴۰ میلیارد تومان رسید اما در ۵ ماه پایانی سال روند نزولی به خود گرفت به طوری که اسفند سال گذشته حجم این بدهی ۱۳۸ هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان شد.

به گزارش سیگنال به نقل از فارس، آمار جداول متغیرهای پولی و بانکی پایان سال 97 نشان می دهد دارایی های (ناخالص) خارجی بانک مرکزی در پایان این سال 14.3 درصد رشد داشته است. 

اجرای بند و تبصره 5 قانون بودجه سال 97 که به موجب آن بخشی از بدهی بانک های دولتی و غیردولتی با بانک مرکزی تسویه و به حساب بدهی دولت به بانک مرکزی منظور می شود، باعث شده است بدهی دولت به بانک مرکزی در سال گذشته با رشد 171.8 درصدی به 73 هزار و 120 میلیارد تومان برسد. 

بدهی دولت به بانک مرکزی در پایان سال 96 معادل 26 هزار و 900 میلیارد تومان بود که با این حساب در سال گذشته بدهی دولت به بانک مرکزی 46 هزار و 220 میلیارد تومان رشد کرده است.

اجرای بند و تبصره 5 قانون بودجه علاوه بر تاثیر در این بخش، بر بخش بدهی بانک های تجاری دولتی به بانک مرکزی، بدهی بانک های تخصصی دولتی به بانک مرکزی و بدهی بانک های غیردولتی و موسسات اعتباری به بانک مرکزی تاثیرگذار بوده است. در سال گذشته تا مهر ماه میزان بدهی بانک ها به بانک مرکزی به رکورد 160 هزار و 540 میلیارد تومان رسیده بود اما در پایان اسفند ماه این عدد به 138 هزار و 170 میلیارد تومان رسیده است.

بخشی از کاهش بدهی بانک ها به بانک مرکزی ناشی از بازپرداخت اضافه برداشت از سوی برخی بانک هاست اما بخش قابل توجه دیگر آن قطعا به دلیل اجرای فرایند انتقال بدهی بانک ها به حساب دولت بوده است.

بدهی بانک های تجاری دولتی به بانک مرکزی در پایان سال 97 معادل 2920 میلیارد تومان بوده است که 35.3 درصد (1590 میلیارد تومان) کاهش داشته است. 

بدهی بانک های تخصصی دولتی به بانک مرکزی با 1.2 درصد افزایش 47 هزار و 770 میلیارد تومان محاسبه شده است و بدهی بانک های غیردولتی و موسسات اعتباری در اسفند ماه 97 در مقایسه با پایان سال 96، به میزان 8.9 درصد رشد کرده است که این رشد معادل 7170 میلیارد تومان است.

بدهی بانک های غیردولتی و موسسات اعتباری در مهر ماه سال گذشته 109 هزار و 740 میلیارد تومان درج شده بود و کاهش آن به 87 هزار و 480 میلیارد تومان در پایان سال 97 حکایت از کاهش 22 هزار و 260 میلیارد تومانی این بدهی دارد. البته معلوم نیست چه میزان از این کاهش به دلیل بازپرداخت بدهی به بانک مرکزی و چه میزان آن ناشی از تهاتر و انتقال بدهی ها به دولت بوده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات بانک و بیمه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.
برچسب‌ها