کاهش ۷۲ درصدی تراکنش کارت‌های اعتباری

کاهش ۷۲ درصدی تراکنش کارت‌های اعتباری
خلاصه اخبار

تازه‌ترین گزارش شرکت شاپرک از میزان تراکنش کارت‌های بانکی در فروردین‌ماه سال‌جاری از کاهش ۷۹/ ۷۱ درصدی تراکنش کارت‌های اعتباری در این ماه نسبت به اسفندماه سال گذشته حکایت دارد.

به گزارش سیگنال به نقل از «دنیای اقتصاد» براساس گزارش شرکت شاپرک، در فروردین‌ماه سال‌جاری از تعداد ۳۴۰ میلیون کارت صادر شده بانکی در کشور بیش از ۹۶ میلیون و ۹۵۸ هزار کارت بانکی از جمله کارت‌های اعتباری، برداشت و هدیه تراکنش داشته‌اند که نسبت به اسفندماه سال گذشته این میزان ۷۵/ ۸ درصد کاهش داشته است. براساس این گزارش، تعداد کارت‌های اعتباری دارای حداقل یک تراکنش در نخستین ماه سال‌جاری حدود ۱۰ هزار کارت بوده که نسبت به اسفندماه سال گذشته که حدود ۲۸ هزار کارت اعتباری تراکنش دار گزارش شده، بیش از ۷۹/ ۷۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

بنا براین گزارش در فروردین‌ماه سال‌جاری بیشترین سهم از تعداد کارت‌های بانکی تراکنش‌دار از نوع کارت اعتباری با ۳۴/ ۶۹ درصد متعلق به بانک ملت و از نوع کارت برداشت با ۲۲/ ۵۱ درصد به بانک ملی اختصاص داشته است. بیشترین سهم از تعداد کارت‌های بانکی تراکنش‌دار از نوع کارت هدیه و بن‌کارت هم با ۱۷/ ۲۱ درصد متعلق به بانک پارسیان است. در بین ۳۶ بانک و موسسه مالی و اعتباری صادرکننده کارت‌های بانکی، بانک ملی با ۲۰/ ۲۲درصد، بانک صادرات با ۲۲/ ۱۱ درصد، بانک ملت با ۰۵/ ۱۱درصد و بانک کشاورزی با ۴۵/ ۷ درصد در رتبه نخست تا چهارم بانک‌های با بیشترین کارت بانکی دارای تراکنش در فروردین‌ماه سال‌جاری قرار گرفته‌اند. معیار محاسبه کارت‌های بانکی تراکنش‌دار، کارت‌های بانکی دارای حداقل یک تراکنش در ماه است و کارت‌های بانکی صادر شده فاقد یک تراکنش در این آمارها جای نمی‌گیرند.

براساس گزارش شرکت شاپرک، در فروردین‌ماه امسال، بیشترین میزان کارت صادر شده بانکی به کارت‌های برداشت اختصاص داشته؛ به‌طوری که این دسته از کارت‌ها ۹۴ درصد کارت‌های صادره را به خود اختصاص داده‌اند و از مجموع ۹۶ میلیون کارت بانکی تراکنش‌دار در فروردین‌ماه سال‌جاری در حدود ۹۱ میلیون کارت برداشت، تراکنش داشته است. کمترین میزان تراکنش کارت‌های بانکی هم در فروردین‌ ۹۸ به بانک‌های پارسیان، انصار، مسکن و رفاه کارگران تعلق دارد که به ترتیب ۵۳/ ۲ درصد، ۸۶/ ۲ درصد، ۱۱/ ۳درصد و ۵۴/ ۶ درصد را نشان می‌دهد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات بانک و بیمه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.