کاهش ۱.۶ میلیارد بشکه‌ای عرضه نفت جهان پس از توافق اوپک‌پلاس در آوریل ۲۰۲۰

کاهش ۱.۶ میلیارد بشکه‌ای عرضه نفت جهان پس از توافق اوپک‌پلاس در آوریل ۲۰۲۰

به گزارش سیگنال به نقل از شانا،

به گزارش شانا، بیژن زنگنه عصر امروز (پنجشنبه، 13 آذرماه) پیش از آغاز رسمی دوازدهمین نشست وزیران نفت و انرژی عضو و غیرعضو اوپک، در گفت‌وگو با شبکه خبر سیما عنوان کرد: در صدوهشتادمین نشست اوپک که سه‌شنبه شب (11 آذرماه) برگزار شد، درباره تمدید توافق کاهش تولید به اجماع رسیدیم، اما این جلسه به‌عنوان تنفس و به‌منظور مذاکره با اعضای اوپک‌پلاس تعطیل شد و امیدواریم در نشست امروز اوپک‌پلاس، مذاکرات به نتیجه برسد و نهایی شود.

وی گفت: اصل بر این است که به‌منظور حفظ ثبات نسبی بازار، میزان کاهش تولید بیشتر از مقدار 5.7 میلیون بشکه‌ای باشد که بر اساس توافق اوپک‌پلاس در آوریل 2020 قرار شده بود از ابتدای 2021 در دستور کار اعضا قرار گیرد.

زنگنه با اشاره به تاثیرگذاری کرونا بر رشد اقتصادی جهان، ادامه داد: اگرچه تحلیل‌ها حاکی از آن است که رشد اقتصادی که به دنبال شیوع کرونا به منفی 4 درصد رسید، در سال 2021 به مثبت 4 درصد افزایش یابد، اما اینها همه برآوردهاست و باید دید در واقعیت رشد اقتصادی جهان چه مسیری را طی خواهد کرد.

وی با بیان اینکه اصرار اوپک بر آن است که کاهش تولید به‌ویژه در ماه‌های ابتدایی 2021 بیش از میزان توافق‌شده از قبل باشد، گفت: اگرچه بحث جبران از سوی برخی اعضا که مطابق برنامه تولید خود را کاهش ندادند مطرح است، اما به هر حال باید این نکته را نیز مدنظر داشت که از آوریل 2020 تاکنون و به واسطه تصمیم اوپک‌پلاس، 1600 میلیون بشکه نفت کمتری در جهان عرضه شده است.

زنگنه افزود: اگر امشب به نتیجه نرسیم، مذاکرات باز هم ادامه می‌یابد؛ کار جهان را باید بر مبنای مذاکره و حوصله پیش برد.

بر اساس این گزارش، یکصدوهشتادمین نشست اوپک 11 آذرماه برگزار و در پایان، هرگونه تصمیم‌گیری درباره نحوه تمدید توافق کاهش تولید نفت به جلسه با اعضای غیراوپک موکول شد؛ جلسه‌ای که دقایقی پیش به‌صورت ویدئوکنفرانس آغاز به کار کرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.