کاهش ۱۳۰ هزار بشکه ای پیش بینی اوپک از تقاضای نفت سازمان در ۲۰۱۹

کاهش ۱۳۰ هزار بشکه ای پیش بینی اوپک از تقاضای نفت سازمان در ۲۰۱۹
خلاصه اخبار

اوپک در گزارش ماهانه خود اعلام کرد میانگین تقاضای نفت این سازمان در ۲۰۱۹، ۳۰.۴۶ میلیون بشکه در روز است یعنی ۱۳۰ هزار بشکه کمتر از پیش‌بینی ماه گذشته و کمتر از مقدار فعلی تولید این گروه .

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم  ، اوپک روز پنجشنبه پیش‌بینی خود را از تقاضای جهانی نفت در سال جاری کاهش داد، چون  رقبایش تولید را بالا برده اند. بنابراین زمینه برای ادامه کاهش تولید پس از ماه ژوئن با هدف جلوگیری از عرضه بیش از حد نفت به بازار آماده است.
ادامه کاهش عرضه نفت به بالا رفتن قیمت آن کمک میکند. نفت 25 درصد در سال جاری بالا رفته و به 68 دلار در هر بشکه رسیده که باعث خشم ترامپ شده است. ترامپ از اوپک می خواهد دست از تلاش برای تقویت قیمت نفت بر دارد . 
اوپک در گزارش ماهانه خود اعلام کرد میانگین تقاضای نفت آن در 2019، 30.46 میلیون بشکه در روز است یعنی 130 هزار بشکه کمتر از پیش‌بینی ماه گذشته و کمتر از مقدار فعلی تولید این گروه . 
اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان غیرعضو اوپک در حال کاهش تولید تا 1.2 میلیون بشکه در روز از ژانویه به مدت 6 ماه هستند. طبق گزارش اوپک، افزایش تولید خارج از اوپک باعث ادامه روند کاهش تولید شده است . 
اوپک در گزارش خود اعلام کرد در حالی که انتظار می رود تقاضای نفت با شتابی متوسط در 2019 رشد کند ولی هنوز هم کمتر از میزان رشدی است که پیش بینی های غیر اوپک از عرضه نفت ارائه داده‌اند . 
منابع اوپک اعلام کردند تمدید این توافق یک سناریوی احتمالی است. اوپک و متحدانش در نشست ماه آوریل در این مورد گفتگو می کنند. گرچه عربستان، بزرگترین صادر کننده اوپک اعلام کرده قبل از نشست ماه ژوئن هیچ تصمیمی گرفته نمی شود . 
قرارداد 2019 یک عقب‌نشینی پس از توافق  افزایش عرضه در 2018 بود. پس از اینکه قیمت نفت در اکتبر از 86 دلار در هر بشکه سقوط کرد، اوپک و متحدانش نگران عرضه بیش از حد نفت به بازار شدند . 
علی‌رغم کاهش جدید تولید، شاخص‌های بازار همچنان نگران عرضه اضافی نفت هستند. طبق گزارش اوپک، موجودی نفت در کشورهای پیشرفته بالاتر از میانگین 5 ساله در ژانویه بوده است . 
اوپک پیش‌بینی می‌کند تولیدکنندگان غیر عضو عرضه نفت را در 2019 ، 2.24 میلیون بشکه در روز افزایش دهند که 60 هزار بشکه بیشتر از حد تصور است. اوپک پیش بینی خود را از رشد تقاضای جهانی نفت در سال جاری بدون تغییر و معادل 1.24 میلیون بشکه در روز اعلام کرده است .