کاهش وابستگی به دلار آمریکا از طریق سوآپ ارزی آسیایی‌ها

کاهش وابستگی به دلار آمریکا از طریق سوآپ ارزی آسیایی‌ها
خلاصه اخبار

اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرقی (آس آن) و شرکای آسیای شرقی آن، در نظر دارند ارزهای چین و ژاپن را به شبکه امن سوآپ ارزی ۲۴۰ میلیارد دلاری خود اضافه کنند.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت‌نیوز، به نقل از راشاتودی، مجله تجاری «نیکی آسین رویو» گزارش داد که اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرقی (آس آن) و شرکای آسیای شرقی آن، در نظر دارند ارزهای چین و ژاپن را به شبکه امن سوآپ ارزی ۲۴۰ میلیارد دلاری خود اضافه کنند.

کاهش وابستگی به دلار آمریکا از طریق سوآپ ارزی آسیایی‌ها

در این گزارش آمده است که ۱۰ عضو این اتحادیه به همراه چین، ژاپن و کره‌جنوبی، در دیدار ماه می وزیران مالی و روسای بانک‌های مرکزی در فیجی، در مورد این تغییرات پیشنهاد داده شده، در آن‌چه به آن پیمان «چیانگ مای» گفته می‌شود، مذاکره خواهند کرد.

اجازه دادن به طرف‌های شرکت‌کننده برای دسترسی به این ارزهای آسیایی و صندوق‌های تبادلات ارزی، در شرایط بحران، موجب تقویت استفاده از این ارزها خواهد شد. استفاده از ین ژاپن و یوآن چین در چهارچوب سوآپ ارزی بین این کشورها، وابستگی آسیا به دلار آمریکا را کاهش می‌دهد.

این اقدام به شدت از تلاش‌های چین برای بین‌المللی‌سازی یوآن و توسعه تاثیرگذاری اقتصادی این کشور در منطقه، حمایت می‌کند.

در سال ۲۰۱۶ یوآن چین به سبد ارزهای دارای حق ویژه اس‌دی‌آر، وارد شد، که به آن اجازه داد در کنار دلار آمریکا، ین ژاپن، یورو، فرانک سوئیس و پوند انگلیس، جایگاه ارز ذخیره جهانی را به دست آورد.

منبع : tejaratnews.com

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.