چه عاملی موجب کاهش قیمت بیت کوین در روزهای اخیر شده است؟

چه عاملی موجب کاهش قیمت بیت کوین در روزهای اخیر شده است؟
خلاصه اخبار

پس از ماه‌ها جذب سرمایه و کسب سود، به نظر می‌رسد برای اولین بار در سال جاری میلادی ارز دیجیتال بیت کوین در مسیری منتهی به زیان قرار گرفته است.

به نقل از وبسایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)، تنها دو هفته پس از عبور قیمت بیت‌کوین از مرز 13,000 دلار (10,460 پوند) در سال جاری؛ در چند روز اخیر شاهد افت ارزش این رمزارز تا سطح  10,000 دلار (8,050 پوند) بودیم.

بنا به گزارش همین وبسایت، علی‌رغم مبادله بیت‌کوین به قیمت 11,000 دلار (8,850 پوند) در ابتدای ماه جاری، در روزهای آتی ممکن است قیمت‌ها به پایین‌تر از 10,000 دلار برسند. در حال حاضر نیز بیت‌کوین با قیمت 9,820 دلار (7,900 پوند) معامله می‌شود.

طبق روال رایج در بازار رمز ارزها، نوسانات قیمت بیت‌کوین بر سایر رقبای حاضر در بازار نیز اثر گذاشته است.

ارقام و اعداد در وب سایت CoinMarketCap، حاکی از آن است که قیمت اِتریوم که بعد از بیت‌کوین دومین رمزارز بازار است، از بالاترین قیمت خود در ماه جولای یعنی 317 دلار (255 پوند) به طور ناگهانی تا قیمت 217 دلار (175 پوند) سقوط کرده است.

ریپل نیز که در جایگاه سوم این رتبه‌بندی قرار دارد، ماه سختی را پشت سر گذاشته است. بالاترین ارزش ریپل در این ماه 0.41 دلار (0.33 پوند) بوده اما در حال حاضر تنها 0.31 دلار (0.25 پوند) ارزش دارد.

علت آشفتگی بازار رمزارزها چیست؟

به نظر این کاهش‌ها و زیان‌ها در مدت زمان کوتاهی پس از جلسه دادرسی رمزارز لیبرا در کنگره با حضور دیوید مارکوس، مدیر بخش پیام‌رسان‌های فیس‌بوک، رخ داده‌ است. در این جلسه دیوید مارکوس، به پرسش‌های نمایندگان کنگره در خصوص رمزارز آتی فیس‌بوک موسوم به لیبرا پاسخ داد.

به نقل از خبرگزاری ایندیپندنت (Independent)، یکی از نماینده‌گان کنگره به مارکوس چنین گفته است: «اینکه فیس‌بوک با خود فکر می‌کند که مردم در رابطه با سرمایه و پولشان به این شرکت اعتماد می‌کنند تنها یک توهم است.». همچنین نماینده دیگری برنامه کاری شرکت فیس‌بوک را به یک نمایش گاوبازی وقیحانه تشبیه کرده است.

در همین حال سایر نمایندگان نیز در مورد احتمال استفاده سازمان‌های تبهکاری از این رمزارز برای فعالیت‌هایی از جمله پولشویی و تأمین‌مالی تروریسم ابراز نگرانی کرده‌اند.

به گزارش دیلی اکسپرس (Daily Express)، ظاهراً روند پرسش و پاسخ در این جلسه دادرسی موجب هراس معامله‌‌گران بیت‌کوین شده است و در نتیجه بسیاری از دارنده‌گان این رمز‌ارز اقدام به فروش موجودی خود کرد‌ه‌اند. در نهایت همین مسئله، کاهش چشمگیر قیمت بیت‌کوین را با خود به همراه داشته است.

آیا ممکن است قیمت‌ ها به حالت اولیه بازگردند؟

احتمال افزایش قیمت‌ها وجود دارد اما نوسانات قیمت ارزهای مجازی به روند روزهای آتی بستگی دارد.

بنا به گزارش وب‌سایت خبری کوین دِسک (Coin Desk)، اگر قیمت بیت‌کوین بتواند از مرز ۱۰۰۰۰ دلار عبورند و در این سطح تثبیت شود، آن‌گاه احتمال دارد که قیمت این ارز دیجیتال دوباره به مسیر خیزان خود بازگررد. اما این وب سایت خبری در ادامه اضافه کرد که تمام نشانه‌ها حاکی از یک روند شدیداً نزولی است که تا انتهای ماه جاری حفظ خواهد شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.