کاهش سود و قسط وام یک میلیونی یارانه‌بگیران + مبلغ

کاهش سود و قسط وام یک میلیونی یارانه‌بگیران + مبلغ
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ایسنا، قرار بود تا با پیشنهاد بانک مرکزی و از محل منابع بانکی، به هر خانوار یارانه بگیر که حدود 23 میلیون خانوار هستند، مبلغ یک میلیون تومان در قالب تسهیلات پرداخت شود. آنچه که در ابتدا پیش بینی شد این بود که با  سود 12 درصد و بازپرداخت 24 […]

به گزارش سیگنال به نقل از ایسنا، قرار بود تا با پیشنهاد بانک مرکزی و از محل منابع بانکی، به هر خانوار یارانه بگیر که حدود 23 میلیون خانوار هستند، مبلغ یک میلیون تومان در قالب تسهیلات پرداخت شود. آنچه که در ابتدا پیش بینی شد این بود که با  سود 12 درصد و بازپرداخت 24 ماهه به حساب یارانه متقاضیان واریز و اقساط آن در هر ماه از همین حساب کسر شود.

در این حالت در مجموع سود بازپرداخت کل حدود 129 هزار تومان بود و  یک میلیون و 129 هزار و 763 تومان به بانک بر می گشت. در عین حال که قسط در هر ماه به 47 هزار تومان می رسید.

اما آنچه که امروز (سه شنبه) اتفاق افتاد این بود که با تصمیم ستاد اقتصادی دولت سود 12 درصدی بین دولت و مردم تقسیم شد؛ به طوری که چهار درصد را یارانه‌بگیر و هشت درصد دیگر را دولت می پردازد. از سوی دیگر تعداد اقساط وام یک میلیونی از 24 به 30 ماه افزایش یافته است.

با تغییرات ایجاد شده، محاسبات نشان می دهد که دریافت کنندگان وام یک میلیونی باید در 30 ماه، هر ماه 35 هزار تومان قسط پرداخت کنند و سود کل دریافتی به حدود 52 هزار تومان می رسد. بر این اساس وام یک میلیونی با سود چهار درصد، حدود یک میلیون و 52 هزار تومان بر می گردد.

اما آن طور که همتی – رئیس کل بانک مرکزی-  اعلام کرده است بعد از ثبت تقاضا این وام تا قبل از شروع ماه مبارک رمضان از طریق بانک های عامل به حساب یارانه متقاضیان واریز خواهد شد.