کاهش بیش از ۸۰ درصدی هش‌ریت شبکه !

کاهش بیش از ۸۰ درصدی هش‌ریت شبکه !
خلاصه اخبار

هش‌ریت شبکه مونرو اخیراً پس از انجام هاردفورک بر روی این ارز دیجیتال به شدت کاهش یافته است. این کاهش شدید هش‌ریت، نشان‌دهنده وجود مدارهای مجتمع با کاربرد خاص یا همان اِی‌سیک‌ها در فرایند استخراج این ارز دیجیتال حریم خصوصی محور بوده است.

به گزارش سیگنال به نقل از ارزدیجیتال، بر اساس پستی در ردیت، مونرو پس از هاردفورک احتمال دارد ۹۵ درصد هش‌ریت خود را از دست دهد. در زمان نگارش این خبر هنوز به طور قطعی مشخص نیست که شبکه آن تا چه تحت تاثیر قرار گرفته است. بر اساس سایت ۲miners، تا به اینجای کار هش‌ریت شبکه ۸۵ درصد کاهش یافته و از ۱.۳ گیگاهش در ثانیه به ۱۸۹ مگاهش در ثانیه تنزل یافته است.


این کاهش هش‌ریت شبکه در راستای تصمیم قبلی مونرو حدود یک سال قبل، مبنی بر اعلام جنگ علیه ای‌سیک‌ها اتفاق افتاد. در آن زمان طی یک به‌روزرسانی نرم‌افزاری، مونرو سخت‌افزارهای ای‌سیک را از شبکه‌اش بیرون راند که به کاهش مشابهی در هش‌ریت شبکه‌اش منجر شد.

این حرکت درست پس از معرفی دستگاه ای‌سیک انت ماینر X3 از سوی بیت‌مین انجام شد، که برای استخراج مونرو و الگوریتم‌های مبتنی بر کریپتونایت (Cryptonight) طراحی شده بود.

جامعه این ارز دیجیتال تصمیم گرفته بود به دلیل پتانسیل متمرکز شدن استخراج و نگرانی‌های مربوط به تاثیر گذاشتن بر روی استخراج‌کنندگان بزرگ، ای‌سیک‌ها را از شبکه بیرون کند. بر اساس گفته‌های تیم مونرو، ای‌سیک‌ها نقاط ضعف شبکه هستند. تیم توسعه در آن زمان گفت:

برای مثال اگر دولتی تولیدکنندگان دستگاه‌ها را مجاب سازد تا بر روی آن‌ها کلیدهای خاموش‌کننده‌ای نصب کنند تا از راه دور قادر به خاموش کردن یا کنترلش باشند. این تهدید پتانسیل نابودی کل شبکه را خواهد داشت.

محبوبیت ارزهای دیجیتال حریم خصوصی محور پس از پیدایش و پذیرفته شدن آن‌ها توسط بازار دارک وب آلفابی که هم‌اکنون تعطیل شده، به حد بالایی دست یافت. در زمان هاردفورک قبلی این تصمیم از سوی برخی از اعضای جامعه آن مورد موافقت واقع نشد. این به ایجاد ۴ ارز دیجیتال جدید از هاردفورک قبلی منجر شد که برخی به ای‌سیک‌ها اجازه فعالیت در شبکه را دادند.

هاردفورک اخیر مونرو که برای دومین بار منجر به ریزش بیش از ۸۰ درصد هش‌ریت شبکه شد، تنها شامل تغییر الگوریتم استخراج برای مقابله بهتر با دستگاه‌های استخراج ای‌سیک نشده و در کنار آن تغییراتی را برای کمک به تقلیل پتانسیل حملات «بیگ‌بنگ» و بهبود حریم خصوصی نیز شامل می‌شود.

با این به‌روزرسانی سرویس‌دهنده استخراج ارزهای دیجیتال کوین‌هایو نیز که درآمدش به خاطر زمستان ارزهای دیجیتال کاهش یافته بود، اعلام کرد که فعالیت‌هایش را متوقف خواهد کرد. به دلیل نوع هاردفورک بودن این به‌روزرسانی شبکه، احتمال دارد که با بروزرسانی نرم‌افزارها توسط ماینرها، هش‌ریت بار دیگر بهبود یابد.

مونرو در گذشته با اعمال تغییراتی در پروتکل بلاک چینش، کارمزدهای شبکه‌اش را تا حد زیادی کاهش داده بود که در آن زمان به رشد قیمت این ارز دیجیتال پیگیر گریز منجر شد. در زمان نگارش خبر، مونرو در قیمت ۵۰.۱ دلار معامله می‌شود و در ۲۴ ساعت گذشته ۱.۲۷ درصد افت قیمت را تجربه کرده است.