کامودیتی

اخبار و مقالات

کدخوانی بازی نفتی سعودی‌ها
دنیای اقتصاد –
ترامپ همزمان با اعلام عدم تمدید معافیت از تحریم خرید نفت ایران، عربستان سعودی و امارات را به‌عنوان همراهان آمریکا برای توقف صادرات نفت ایران معرفی کرد. رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید هرگونه کاهش عرضه نفت ایران را عربستان و متحدانش جایگزین خواهند کرد. با این حال سعودی‌ها تاکنون هیچ اقدام عملی برای افزایش عرضه نفت به منظور پوشش جای خالی نفت ایران در بازار انجام نداده‌اند. تولید نفت عربستان در ماه گذشته میلادی حدود ۷۴/ ۹ میلیون بشکه در روز بوده که نسبت به سطحی که بر‌اساس توافق اوپک پلاس مجاز به تولید است حدود ۶۰۰ هزار بشکه کمتر است. علاوه بر آن هیچ نشانه‌ای از افزایش عرضه نفت این کشور از زمان پایان مهلت معافیت‌ها دیده نمی‌شود.
افزایش پایبندی روسیه به توافق کاهش تولید اوپک به علت آلودگی نفتی
به گزارش رویترز، تولید نفت روسیه از اول تا ۱۶ ماه مه ‌به ۱۵۶/ ۱۱ میلیون بشکه در روز کاهش یافت، یعنی کمتر از ۱۸/ ۱۱میلیون بشکه‌ای که طبق قرارداد کاهش تولید اوپک و متحدانش برای روسیه در نظر گرفته شده بود. بر‌اساس این گزارش، دریافت نفت در سیستم خط لوله ترنسنفت ۶ درصد از اول تا ۱۶ ماه مه ‌در مقایسه با میانگین ماه آوریل کاهش یافت.
درآمد پتروشیمی مارون سه هزار میلیارد تومان افزایش یافت
رادیو سهام –
درآمد پتروشیمی مارون در سال ۹۷ با رشد سه هزار میلیارد تومانی به هشت هزار و ۱۸۰ میلیادر تومان رسید.
پیش بینی بازار جهانی مس در سالهای 2019 و 2020 میلادی
سیگنال –
گروه مطالعات بین‌المللی مس (ICSG) طی نشستی که در لیسبون پرتغال مورخ 9 و 10 می 2019 برگزار شد، به نتایج این بررسی دست یافتند.
پیش بینی قیمت جهانی فولاد (بهار 1398)
سیگنال –
صنعت فولاد یکی از صنایع ضروری در جهت توسعه یافتگی هر جامعه است. از این رو در این مطلب به پیش بینی قیمت جهانی فولاد در بهار 1398 خواهیم پرداخت.
گزارش هفتگی نفت (منتهی به 28 اردیبهشت 1398)
سیگنال –
ترس کاهش تقاضا به علت اختلافات موجود در مذاکرات تجاری چین و امریکا، قیمت نفت را کمی کاهش داد. اما هر دو شاخص نفت این هفته به دلیل افزایش نگرانی ها از تشدید تنش های سیاسی میان ایران و ایالات متحده روند صعودی داشتند.
عربستان هر ماه ۲میلیون بشکه نفت اضافه به پالایشگاه هندی می‌فروشد‍!
تسنیم –
آرامکوی عربستان از ماه جولای تا دسامبر ماهانه دومیلیون بشکه نفت خام اضافی به شرکت ایندین اویل فروخت.
نگرانی از کاهش عرضه ایران، بهای طلای سیاه را افزایشی کرد
دنیای‌اقتصاد –
نگرانی از افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیک در خاورمیانه، عاملی بود که در ساعاتی از معاملات روز گذشته باعث عبور نفت از مرز ۷۳ دلار بر بشکه شد. تشدید تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران ریشه افزایش نگرانی از کاهش عرضه نفت خام به بازار و رشد قیمت‌ها ارزیابی می‌شود. پس از لغو معافیت‌ها برای خریداران نفت خام ایران، افت عرضه نفت خام ایران به کاهش تولیدی که از ابتدای ژانویه امسال از سوی اوپک پلاس جریان دارد، دامن زد و به آن عمق بیشتری بخشید.
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
29 اردیبهشت 1398