چین خواستار بازگشت امریکا به پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد شد

چین خواستار بازگشت امریکا به پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد شد
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، «هوآ چونینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز جمعه در یک نشست خبری در پکن از خروج آمریکا از پیمان منع تولید موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) انتقاد کرد و از این کشور خواست به پیمان مذکور بازگردد. سخنگوی وزارت امور خارجه چین با اعلام اینکه دولت متبوعش با […]

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، «هوآ چونینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز جمعه در یک نشست خبری در پکن از خروج آمریکا از پیمان منع تولید موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) انتقاد کرد و از این کشور خواست به پیمان مذکور بازگردد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین با اعلام اینکه دولت متبوعش با چنین اقداماتی مخالف است، خاطرنشان کرد: «در واقع آمریکا با نقض تعهدات تسلیحاتی خود به دنبال کسب برتری در تسلیحات راهبردی است. این رویکرد به‌شدت ثبات جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و توازن قوا را در جهان بر هم می‌زند. در این صورت، تنش‌ها شدت می‌گیرد و بی‌اعتمادی متقابل در عرصه‌های بین‌المللی افزایش می‌یابد.»

روز  پنج‌شنبه دهم مرداد «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس سالانه سازمان کشورهای جنوب شرقی آسیا (آسه‌آن) به طور رسمی اعلام کرد که آمریکا روند خروج رسمی خود از پیمان INF را آغاز کرده است.

وزارت خارجه روسیه نیز متعاقباً اعلام کرد که در واکنش به اقدام آمریکا از امروز (دوم اوت) از پیمان نیروهای هسته‌ای میان برد خارج می‌شود و این رسماً به معنی خاتمه یافتن این پیمان است.

پیمان نیروهای هسته ای میان برد در سال 1987 بین میخائیل گورباچف و رونالد ریگان رهبران شوروی و آمریکا امضاء شده بود و بر اساس آن تولید موشک‌های هسته‌ای با برد بین 500 تا 5 هزار و 500 کیلومتر منع شده بود اما حالا با اعلام خروج دو کشور نگرانی‌ها درباره شروع یک رقابت تسلیحاتی جدید افرایش پیدا کرده است.