چین بجای امریکا از روسیه محصولات کشاورزی می خرد

چین بجای امریکا از روسیه محصولات کشاورزی می خرد
خلاصه اخبار

پکن- ایرنا- پکن با هدف کاهش واردات محصولات کشاورزی از واشنگتن، در حال رایزنی با روسیه برای خرید محصولات کشاورزی از این کشور بجای امریکا است.

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، گزارش روزنامه چاینا دیلی نشان می دهد «جونگ شان» وزیر بازرگانی چین این هفته با «ماکسیم اورشکین» وزیر توسعه اقتصادی روسیه دیدار و با وی درباره خرید فراورده های کشاورزی از جمله خرید دانه های روغنی گفت و گو کرده است.

یکی از اصلی ترین محصولاتی که چین از آمریکا وارد می کند دانه های روغنی است اما پس از بروز جنگ تجاری میان دو کشور، چین خریدهایش را بتدریج کاهش داده است و برای همین و به منظور برطرف کردن کمبود بازار این محصول، به روسیه روی آورده است.

دو طرف درباره این خریدها به طور مشروح گفت و گو کرده اند طرف چینی گفته است این کشور به دنبال بازارهای جدید برای تامین محصولات کشاورزی مورد نیاز بجای آمریکا است.

ارزش مبادلات تجاری چین و روسیه هم اکنون ۱۰۷ میلیارد دلار است و سران دو کشور در جریان ملاقاتی که ماه گذشته میلادی در سن پترزبورگ داشتند، برای ارتقای سطح تبادلات به میزان ۲۰۰ میلیارد دلار به توافق رسیدند.

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه یک سال قبل گفت که این کشور سرمایه گذاری ها را برای افزایش محصولات کشاورزی از جمله دانه های روغنی به منظور صادرات آنها به چین بیشتر کرده است.

از زمانی که آمریکا تعرفه ای به ارزش ۲۵ درصد روی ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای صادراتی چین اعمال کرد، این کشور نیز واردات دانه های روغنی از آمریکا را متوقف نمود.

با این احوال «خه یوشین» از کارشناسان چینی محصولات کشاورزی می گوید بعید به نظر می رسد روسیه به تنهایی بتواند جای آمریکا را پر کند روسیه در سال جاری میلادی نزدیک به ۷۰۰ هزار تن دانه روغنی به چین صادر کرده است که بسیار کمتر از نیاز بازار است.