چگونه انگلیس تحت نخست وزیری جانسون وارد یک ماجراجویی خطرناک می‌شود

چگونه انگلیس تحت نخست وزیری جانسون وارد یک ماجراجویی خطرناک می‌شود
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، روزنامه “نویه زوریخه سایتونگ” در مطلبی به چشم انداز برگزیت تحت نخست وزیری جدید این کشور “بوریس جانسون” پرداخته و نوشت: با بوریس جانسون غیر قابل پیش بینی سیاستمداری نخست وزیر انگلیس می شود که یک برگزیت بدون شرط را به رای دهندگان و طرفدارانش وعده داده است. […]

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، روزنامه “نویه زوریخه سایتونگ” در مطلبی به چشم انداز برگزیت تحت نخست وزیری جدید این کشور “بوریس جانسون” پرداخته و نوشت: با بوریس جانسون غیر قابل پیش بینی سیاستمداری نخست وزیر انگلیس می شود که یک برگزیت بدون شرط را به رای دهندگان و طرفدارانش وعده داده است. هم زمان وی برای زرنگی و چابکی اش معروف است. عدم اطمینان درباره رویکرد آینده وی خطرات قابل توجهی را به همراه دارد.

این روزنامه سوئیسی در ادامه این مطلب نوشت: انگلیس حالا یک نخست وزیر جدید دارد و البته یک شروع جدید پر امید به گونه‌ای دیگر به نظر می رسد. بوریس جانسون، نخست وزیر یک کشور عمیقا ناامن و ملتهب است که در دشوارترین شرایط در عرض دهه های اخیر قرار گرفته است. مردی که تا به حال بخصوص از طریق نادیده گرفتن حقایق و وعده های تکان دهنده و جسورانه جلب توجه می کرده است حالا در آستانه این مرحله قرار گرفته که باید به این وعده ها عمل کند. اینکه چطور این گونه برخورد با واقعیات باید وجود داشته باشد یک سوال بزرگ است.

جانسون خود سه هدف را تنظیم کرده است، اینکه برگزیت را عملی کند، حزب خود را مجددا متحد کند و از یک پیروزی انتخاباتی حزب کارگر به ریاست جرمی کوربین ممانعت به عمل آورد. هر یک از این موارد به تنهایی چالشی بزرگ است که نیاز به رهبری متخصص دارد. اینکه جانسون چگونه شرایط برای این منظور را ایجاد می کند مسئله ای است که به سختی قابل تشخیص است. حالا در این شرایط اولین صد روزه مسئولیت او به دلیل فشار زمانی که تا مهلت برگزیت در اواخر ماه اکتبر وجود دارد بسیار تعیین کننده است و البته چرا باید درست او (بوریس جانسون) با رویکرد ضعیف خود در دوران وزارتش این اوضاع را بسازد؟

در ادامه این مطلب آمده است: یک مسئله در میان تمام عدم اطمینان ها موضوعی غیر قابل اجتناب است و آن اینکه خروج بدون قید و شرط از اتحادیه اروپا با روی کار آمدن جانسون احتمالش بیشتر شده است. این یک چشم اندازی است که نه تنها انگلیس بلکه بقیه اروپا را هم ناآرام می کند. جانسون یک تعهد آشکار برای خروج کشورش از اتحادیه اروپا در تاریخ مقرر 31 اکتبر را داده است. با این حال وی ابتدا می خواهد مذاکرات مجدد با بروکسل را در پیش گیرد تا بتواند با ابزار تهدید معامله و توافق بهتری را بدست آورد.

اگر اتحادیه اروپا از این مسئله ابایی نداشته باشد که در موضع مخالفت قاطع خود با مذاکرات مجدد باقی بماند و سناریوی خروج بدون توافق نزدیک تر شود در این صورت توجهات معطوف پارلمان می شود. البته با تغییر نخست وزیری انگلیس تغییری در پارلمان ایجاد نشده است. بوریس جانسون هم باید در انتظار رای منفی پارلمان به جدایی بدون توافق از اتحادیه اروپا باشد. برگزاری انتخابات مجدد هم با توجه به وضعیت حزب محافظه کار برای جانسون و حزبش خطرناک خواهد بود.

پس راه چاره برای خروج از این بن بست چیست؟ جانسون خود را به عنوان حامی یک برگزیت سخت نشان داده است و دقیقا به همین علت اعضای حزبش او را به عنوان رهبر جدید انتخاب کردند. اما نگاهی به زندگی سیاسی او نشان می دهد که وی تنها به عنوان یک ایدئولوژیک جذاب رفتار نمی کند، بلکه بیشتر به عنوان یک فرصت طلب رفتار می کند و تغییر موضع ناگهانی به هیچ وجه برای او مفهومی بیگانه نیست و ویژگی برجسته او غیر قابل پیش بینی بودنش است. وی بر خلاف ترزا می همواره تغییر پذیر بوده و نظرات تغییر یافته خود را توجیه می کند.

جانسون اکنون 3 ماه فرصت دارد تا بریتانیا را از اتحادیه اروپا خارج کند. وی در رقابت‌های سیاسی بارها وعده داده بود تا بریتانیا را با توافق یا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج کند.

وی جانشین ترزا می شده است که پیش از این به‌علت مخالفت پارلمان با توافق برگزیت با اتحادیه اروپا از این سمت کناره‌گیری کرده است.

جانسون که پیش از این وزیر خارجه کابینه ترزا می بوده است، سال گذشته به‌علت اختلاف بر سر طرح‌های برگزیت از سمتش استعفا کرد.

تنها توافق موجود بین دولت لندن و بروکسل تاکنون 3 بار توسط پارلمان انگلیس رد شده، و جانسون بارها اعلام کرده است که برای خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا کاملاً آماده است.