چهار عامل رشد اخیر سیمانی‌ ها

چهار عامل رشد اخیر سیمانی‌ ها
خلاصه اخبار

در مدت اخیر، در روند فعالیتی شرکت‌های سیمانی اتفاق خاصی رخ نداده است. توجه اخیر بازار هم هم بیشتر به علت رشد ارزش جایگزینی آنها با توجه به رشد نرخ دلار صورت گرفته است.

بازار سهام

به گزارش سیگنال به نقل از بورس آنلاین، در مدت اخیر، توجه بازار به گروه سیمانی افزایش یافته و شایعاتی متعدد پیرامون این گروه دست به دست می‌شود. همین مسئله سبب شد که تعداد زیادی از شرکت‌های این گروه با افزایش قیمت مواجه شده و در نتیجه از صبح امروز سازمان بورس برخی از شرکت‌های این گروه را موظف به انتشار کنفرانس اطلاع‌رسانی کرد.

در همین راستا و به منظور بررسی علل رشد گروه سیمان، محمدعلی احمدزاد اصل، عضو هیئت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنایع سیمان (سیدکو) و کارشناس این صنعت، به بورس آنلاین می‌گوید: در مدت اخیر، در روند فعالیتی شرکت‌های سیمانی اتفاق خاصی رخ نداده است. توجه اخیر بازار هم هم بیشتر به علت رشد ارزش جایگزینی آنها با توجه به رشد نرخ دلار صورت گرفته است.

احمدزاد اصل در این خصوص تشریح کرد: اساسا به دلیل اینکه راه‌اندازی یک کارخانه سیمان، ارزبری بالایی دارد، سبب شده که فعالان بازار درصدد بالا بردن ارزش قیمتی کارخانه‌های این گروه شوند. به طور مثال اگر ارزش یک شرکت 3000 تنی را بالای 120 میلیون دلار در نظر بگیریم، مشاهده می‌شود که درحال حاضر این رقم با افزایش نرخ دلار، سیر صعودی به خود می‌گیرد.

وی در ادامه افزود: بنابراین افزایش ارزش جایگزینی شرکت‌های سیمانی، رشد اخیر این گروه را توجیه می‌کند. تا پیش از افزایش قیمت‌ها، ارزش جایگزینی کارخانه‌های تولید سیمان با 30 ، 25 و 20 درصد قیمت حال حاضر معامله می‌شدند. در نتیجه مسئله افزایش ارزش جایگزینی این گروه، اقبال را به سمت آن سرازیر کرده است.

عضو هیئت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنایع سیمان به بخش دیگری از عوامل رشد این گروه اشاره کرد و گفت: در عین حال برخی از گروه‌های فعال در بازار این تصور را دارند که در سال جدید، صادرات سیمانی‌ها افزایش یافته و در نتیجه شاهد ارزآوری مناسبی خواهیم بود. در این راستا لازم به ذکر است که با توجه به ظرفیت‌های صادراتی سیمانی‌ها و بازارهای موجود، نمی‌توان انتظار زیادی از این مسئله داشت و بعید به نظر می‌رسد که صادرات گروه با رشد همراه باشد.

وی با اشاره به مسئله سودآوری و تاثیر آن در میزان اقبال فعالان بازار به گروه سیمانی، عنوان کرد: به طور کلی نمی‌توان شاهد رشد سودآوری این گروه در سال جاری باشیم.

وی تاکید کرد:  در نتیجه این سه عامل، فعالان بازار را تحریک کرده و نظر آنها را به سمت سیمانی‌ها جلب کرده است. در عین حال می‌توان گفت که خیزشی کلی در تمام بازار صورت گرفته است. این مسئله را در چند ماه گذشته هم شاهد بودیم؛ هنگامی که دلار با افزایش قیمت مواجه شد، بازار با در همین مسیر فعلی قدم برداشت. اما بلافاصله فروکش کرد و بازار به شدت سقوط کرد.

احمدزاد اصل مسئله افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها را عامل دیگری در جهت رشد گروه سیمانی‌ها دانست و گفت: با مطرح شدن حرف و حدیث‌هایی در خصوص افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل تجدید ارزیابی دارایی، عده‌ای نیز این مسئله را دست آویز مناسبی برای اقبال به برخی از شرکت‌های این گروه دانسته‌اند.

عضو هیئت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنایع سیمان خاطرنشان کرد: این گروه از فعالان بر این باورند که با تجدید ارزیابی دارایی‌ها، ارزش شرکت‌های سیمانی به خصوص شرکت‌هایی که دارایی‌های زیادی دارند، با رشد مناسبی مواجه خواهد شد. در نتیجه فکر می‌کنند که اگر افزایش سرمایه صورت گیرد، سهم‌ها رقیق‌تر می‌شوند، در نتیجه در ادامه هم می‌توانند فرصت رشد مناسبی را برای آنها به وجود آورند.