چهارمین شرکت ژاپنی واردات نفت از ایران را آغاز کرد

چهارمین شرکت ژاپنی واردات نفت از ایران را آغاز کرد
خلاصه اخبار

پالایشگاه جِی ایکس تی جی به دنبال اقدام سه شرکت قبلی ژاپنی برای خرید نفت ایران، از دیروز واردات نفت از ایران را از سر گرفت.پایگاه خبر انرژی اس‌اند‌پی گلوبال به نقل از سخنگوی این شرکت نفتی اعلام کرد که این شرکت اولین محموله نفتی خود را به وسیله یک نفتکش VLCC از جزیره خارک ایران بارگیری کرد.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، این شرکت ژاپنی بدون اشاره به حجم بارگیری این نفتکش، گفت که این شرکت به‌عنوان چهارمین پالایشگاه بزرگ ژاپن طبق برنامه و سه ماه پس از اخذ معافیت‌ها از آمریکا برای انجام معامله با ایران، واردات نفت از ایران را از سر می‌گیرد تا نیاز به انرژی در داخل ژاپن را برطرف کند.

بر اساس این گزارش، پالایشگاه جِی ایکس تی جی ژاپن بعد از شرکت‌های شوا شل، فوجی اویل و کوسمو اویل که واردات نفت از ایران را در ماه قبل (ژانویه) آغاز کردند، چهارمین شرکت نفتی این کشور است که در ماه فوریه اقدام به این کار کرده است.با واردات نفتی این شرکت از ایران، ژاپن طی چهار ماه گذشته برای اولین‌بار ۹/ ۴ میلیون بشکه نفت از ایران وارد کرده است.با برنامه ریزی که دیگر پالایشگاه‌های ژاپن برای ادامه واردات نفت از ایران گرفته‌اند، انتظار می‌رود ژاپن بتواند طی ماه‌های ژانویه و فوریه ۱۴ میلیون بشکه نفت از ایران وارد کند. این حجم به‌طور میانگین برابر با ۷۸ هزار بشکه نفت در روز خواهد بود که در مقایسه با واردات ماه‌های مه تا اکتبر (اردیبهشت تا مهر) یعنی ۱۵۳هزار بشکه در روز ۴۹ درصد کاهش داشته است. این گزارش به نقل از منابع وزارت صنعت ژاپن اعلام کرد که شرکت‌های ژاپنی احتمالا در پایان ماه مارس (۱۰ فروردین) به سبب پایان یافتن مهلت بیمه دولتی نفتکش‌ها نتواند از ایران نفت وارد کند مگر اینکه آنها بتوانند از اول ماه آوریل این بیمه را به هر نحو ممکن تمدید کنند.

ژاپن جزو هشت کشوری است که آمریکا برای آنها برای انجام معاملات اقتصادی با ایران تخفیف قائل شده و مشمول معافیت های نفتی شده است، اما برخی از این کشورها برای انجام این معاملات با مشکل بیمه حمل کالا و نیز مشکلات تبادل پول با ایران از طریق سیستم بین المللی بانکی رو به رو‌ هستند.