چقدر دلار در دنیا وجود دارد؟

چقدر دلار در دنیا وجود دارد؟
خلاصه اخبار

بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد: تعداد اسکناس‌های ۱۰۰ دلاری به بیش از ۱۲ میلیارد قطعه رسیده که کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند این رقم با فساد مالی در سطح جهان ارتباط دارد.

به گزارش سیگنال به نقل از بنکر (Banker)، به نقل از سی ان بی سی، تازه ترین اطلاعات فدرال رزرو آمریکا حاکی از آن دارد که تعداد اسکناس های ۱۰۰ دلاری از زمان بحران مالی جهان به بعد در سراسر جهان با دو برابر افزایش به بیش از ۱۲ میلیارد قطعه رسیده است.
این در حالی است که کارشناسان اقتصادی معتقد هستند این موضوع می تواند با فساد مالی در سطح جهان ارتباط داشته باشد. در همین حال تورستن اسلوک کارشناس اقتصاد بین الملل در دویچه بانک آلمان گفت: اسکناس های ۱۰۰ دلاری از تعداد اسکناس های یک دلاری در چرخه پولی سبقت گرفته اند.
همچنین اسلوک گفت: افزایش اسکناس های ۱۰۰ دلاری می تواند بواسطه ترس جهانی از نرخ بهره منفی در اروپا و ژاپن یا وسیله ای برای پس انداز خانوارهای آمریکایی به دلیل نگرانی از یک بحران مالی دیگر یا افزایش تقاضا از سوی اقتصادهای زیرزمینی جهانی باشد.
تحلیل گران اقتصادی بر این باور هستند که اسکناس های با ارزش بالا به طرز قابل توجهی یک شکل ترجیحی در پرداخت امور مجرمانه استفاده می شوند. نبود ثبت تراکنش ها می تواند استفاده از این اسکناس ها را برای تسویه حساب های مجرمانه به فرامرزها هدایت کند.
نیکولاس کوآل موسس شرکت تحقیقات دیتا تِرک گفت: افزایش اسکناس های ۱۰۰ دلاری در چرخه پولی نشان می دهد که جهان وابسته به آنها و یک ابزار ذخیره کالای ارزشمند است؛ در حالی که همچنان از آنها در جرائم بین المللی استفاه می شود.
وی افزود: این اسکناس ها کاری با اقتصاد آمریکا و نرخ بهره ندارند؛ اما فساد مالی را افزایش می دهد از طرفی هم راهی برای افراد به منظور حفظ دارایی های خود خارج از نظام مالی با حجم بالا است.
به نوشته ایبنا،این کارشناس اقتصادی گفت: تعداد اسکناس های ۱۰۰ دلاری در خارج از مرزهای آمریکا بعد از جنگ خلیج و حمله آمریکا به افغانستان افزایش پیدا کرده و از این اسکناس ها برای ثبات بخشیدن یا جایگزین کردن ارزهای محلی استفاه می شود.
بر پایه این گزارش، بانک فدرال رزرو شیکاگو در سال ۲۰۱۸ میلادی اعلام کرد ۶۰ درصد از کل اسکناس های دلار و تقریبا ۸۰ درصد از مجموع اسکناس های ۱۰۰ دلاری در حال حاضر خارج از مرزهای آمریکا هستند؛ در حالی که این رقم در سال تقریبا ۱۹۸۰ میلادی ۱۵ به ۳۰ درصد بود. بی ثباتی اقتصادی و سیاسی به افزایش تقاضا برای اسکناس های ۱۰۰ دلاری کمک می کند.