چشم انداز نوسان نرخ ارز در بازار سرمایه

چشم انداز نوسان نرخ ارز در بازار سرمایه
خلاصه اخبار

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اثرات متفاوت کاهش یا افزایش نرخ ارز بر بازار سهام گفت: تعادل در بازارهای مختلف به ویژه بازار ارز می‌تواند چشم انداز بازار سرمایه را تعیین کند.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام به نقل از ایبِنا؛ مهدی کاظمی با اشاره به روند متعادل و کاهشی نرخ ارز در روزهای گذشته گفت: بازگشت ارزهای صادراتی به اقتصاد کشور، از میان رفتن آثار روانی منفی مناقشات سیاسی و جدال‌های بین‌المللی و نیز تهدیدهای ایالات متحده از جمله عواملی هستند که موجب شده تا این روزها شاهد تعادل در بازار ارز و کاهش قیمت‌ها در این بازار باشیم.

عضو هیات مدیره کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران در خصوص اثرپذیری بازار سرمایه از نوسانات نرخ ارز اذعان داشت: نوسانات ارزی همواره از جمله عوامل و مولفه‌های اثرگذار بر دادوستدهای بازار سرمایه بوده و هر کاهش یا افزایش نرخ ارزی در بازار می‌تواند اثر متفاوتی بر شرکت‌ها و صنایع بازار سهام و در نتیجه شاخص بورس داشته باشد.

وی افزود: به طور کلی، کلیت بازار سرمایه از افزایش نرخ ارز اثر مثبت می‌پذیرد؛ چرا که از یک سو افزایش نرخ ارز بر سودآوری شرکت‌های صادرات‌محور اثر مثبت دارد و از سوی دیگر هر افزایش نرخ ارزی در اقتصاد ما، مساوی است با افزایش تورم و در نتیجه ارزش ریالی دارایی‌های شرکت‌ها و بنگاه‌ها نیز افزایش می‌یابد. بنابراین از این جهت نیز شاهد افزایش ارزش دارایی‌های شرکت‌ها و در نتیجه رشد قیمت سهام و شاخص در بازار سهام هستیم.

کاظمی ادامه داد: این در شرایطی است که افزایش نرخ ارز بر هزینه تمام شده شرکت‌ها نیز اثر منفی دارد و موجب کاهش سودآوری شرکت‌ها و صنایع می‌شود که از این منظر نیز بخشی از اثرات رشد قیمت ارز در تالار شیشه‌ای جبران می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: در مقابل اما کاهش نرخ ارز نیز اثرات متفاوتی را برای بازار سهام به همراه دارد و موجب کاهش سودآوری شرکت‌های صادرات‌محور می‌شود.

وی اظهار داشت: با وجود این کاهش نرخ ارز به ویژه برای آن دسته از شرکت‌هایی که مواد اولیه خود را از خارج از کشور تامین می‌کنند خبر خوبی است و کاهش هزینه‌های تولید و در نتیجه افزایش سودآوری را برای آنها به همراه دارد. ضمن اینکه افت نرخ ارز هزینه تمام شده محصولات را در سایر بنگاه‌ها و صنایع کاهش می‌دهد و از این جهت نیز بازار سهام اثر متفاوت و مثبتی را خواهد گرفت.

برچسب‌ها