چشم انداز مثبت صندوق های سرمایه گذاری کالایی

چشم انداز مثبت صندوق های سرمایه گذاری کالایی
خلاصه اخبار

مدیرعامل بورس‌کالای ایران با اشاره به روند رو به رشد توسعه معاملات اوراق بهادار مرتبط با کالاها در بورس کالای ایران گفت: پیش بینی می شود در سال های آینده پیشرفت های بسیار خوبی در بازار آتی و صندوق های سرمایه گذاری کالایی در بورس کالا حاصل شود.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، حامد سلطانی‌نژاد با اشاره به روند رو به رشد توسعه معاملات اوراق بهادار مرتبط با کالاها در چند سال گذشته، اظهار داشت: در این راستا موضوعات دیگری نیز در دستور کار قرار دارد؛ به‌ عنوان مثال اقداماتی برای انتشار اوراق بهادار مبتنی بر محصولات کشاورزی مانند زیره، پسته، خرما یا حتی طلای آب شده در جریان است.

مدیرعامل بورس‌کالای ایران با بیان اینکه، پیش‌بینی می‌شود بازار آتی بورس‌ کالا در سال‌های آینده پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته باشد. افزود: در این زمینه در تلاشیم تا صندوق‌های سرمایه‌گذاری کالایی و بازارهای آتی را هم توسعه دهیم.

وی اظهار داشت: در حوزه صندوق‌های سرمایه‌گذاری، محدودیت هایی  برای صدور مجوزهای جدید برای تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری جدید ایجاد شده که این امر توسعه این بازار را کند کرده است.

به گفته سلطانی‌نژاد، اگر این محدودیت‌ها وجود نداشت، به نظر می رسید که امروز صندوق‌های سرمایه‌گذاری در طلا آن‌قدر بزرگ شده بودند که تنه به تنه بسیاری از بازارها می‌زدند و رشد بسیار زیادی کرده بودند.

وی افزود: به‌طور کلی باید گفت یکی از مشکلات بازار آتی مباحث تقنینی است؛ یعنی با وجود اینکه سازمان بورس و مجموعه بازار سرمایه معاملات اوراق آتی را به رسمیت می‌شناسند اما این کافی نیست و نیاز به این است که مراجع بالاتر نیز از فواید و سازوکار این نوع معاملات آگاهی داشته باشند؛ به همین دلیل شاید بهتر باشد که جایگاه تقنینی ابزارهای مالی از قوانین صرف بازار سرمایه به قوانین بالادستی هم منتقل شود و در آنجا هم برای همه مکاتب حقوقی و قانونی ما مزایا و سودمندی این ابزارها تشریح شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.