چشم انداز بورسی امروز (یکشنبه 15 اردیبهشت)

چشم انداز بورسی امروز (یکشنبه 15 اردیبهشت)
خلاصه اخبار

سریال رکوردشکنی‌های شاخص کل در اولین جلسه معاملاتی هفته تداوم یافت و نماگر کلی بازار با رشدی ۴۴۸۰ واحدی به نیمه دوم کانال ۲۲۴ هزار رسید. بدین ترتیب بازدهی کلی بازار سهام در سال ۹۸ به بیش از ۲۵ درصد رسیده است. با گذر از سطوح تجربه شده برای شاخص و همین‌طور قیمت سهام در اکثر نمادها تحلیل‌های نموداری تا حدود زیادی به حاشیه رفته‌اند و موعد اصلاح قیمت‌ها به اخبار و جریان نقدینگی گره خورده است. در این شرایط چیدمان صحیح سبد سهام می‌توانند مانع از رفتار هیجانی معامله‌گران باشد.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای بورس، بازار سهام این هفته را نیز مطابق با پیش‌بینی اکثر کارشناسان و فعالان بازار صعودی آغاز کرد. همچنان فاصله دلار لحاظ شده در معاملات بورسی و نرخ این ارز در معاملات بازار آزاد محرک اصلی صعود سهام حساب می‌شود. نکته آن که ارزش دلاری بورس تهران همچنان فاصله قابل‌توجهی تا حدود میانگین خود و حتی سطوح محافظه‌کارانه آن (در شرایط حکمفرمایی ریسک سیستماتیک) دارد. با این وجود این نرخ تا همین‌جا معاملات کالایی را تحت تاثیر قرار داده است و ابعاد درآمدی شرکت‌های بورسی در بازار داخلی را متحول خواهد ساخت.

چشم انداز بورسی امروز (یکشنبه 15 اردیبهشت)

از این منظر شرکت‌های بزرگ و کالایی محرک حاضر و آماده‌ای برای ادامه رشد قیمتی دارند. به علاوه آن‌که محاسبات هزینه این شرکت‌ها عموما با آخرین مبانی حاکم بر بازار منطبق شده است و باید در انتظار رشد کیک درآمدی این بنگاه‌ها در سال جاری بود.

از دیگر سو انتشار صورت‌های مربوط به سال مالی ۹۷ در روزهای پیش رو می‌تواند محرک قدرتمندی برای صعود سهام این گروه‌ها باشد. پیش از این اشاره شد که ابعاد سودآوری شرکت‌ها در سال گذشته با سال‌های پیش از آن کاملا متفاوت خواهد بود. با این وجود جلوه این موضوع در تمامی گروه‌های بازار یکسان نیست.

روز گذشته صورت مالی حسابرسی نشده فرآوری مواد معدنی ایران بر روی کدال قرار گرفت. این شرکت در سال مالی ۹۷ موفق شده به ازای هر سهم خود سود ۴۰۲.۸ تومانی را محقق کند. این در حالی است که شرکت‌های گروه روی به‌خصوص در نیمه دوم سال ۹۷ با مشکلات عدیده‌ای در زمینه فروش محصولات روبرو بوده‌اند. با این حال رشد ۸۳.۵ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی گذشته نسبتی است که در رابطه با بسیاری دیگر از شرکت‌های اصطلاحا بنیادی بازار مورد انتظار است.

همچنین برگزاری مجامع شرکت‌ها در آینده‌ای نزدیک، خود می‌تواند سمت‌وسوگیری معامله‌گران در قبال سهام را تا حدودی جهت دهد. از جمله مجامع مهم پیش رو باید به مجمع «زاگرس» اشاره کرد که امروز راس ساعت ۱۰ برگزار می‌شود. تعلیق این نماد طی روزهای اخیر مانع از واکنش سهامداران در روزهای مانده تا مجمع شرکت شد. با این حال سیاست‌های تقسیم سود این شرکت از جمله عوامل توجه به این نماد طی سال‌های گذشته بوده است.


مهمترین معاملات کالایی امروز

پیش از این اشاره شد که رشد نرخ ارز در بازار آزاد تا حدودی معاملات کالایی را متاثر ساخته است. به نحوی که معادل نرخ دلاری محصولات فلزی در بورس کالا بعضا خود را با ارقام نزدیک به ۱۴ هزار تومان هماهنگ ساخته است. این ارقام می‌تواند در تعیین سود سال جاری بنگاه‌ها به شدت تعیین‌کننده باشند. از این لحاظ پیگیری روند این دسته معاملات تاثیر مستقیم و به‌سزایی در دادوستدهای برگه‌های سهام دارد.

در جلسه امروز دادوستدهای بورس کالا کاتد «فملی»، سبد میلگرد «فخاس»، شمش روی «کبافق» و شمش آلومینیومی «فایرا» عرضه خواهند شد. در شرایطی که بازارهای جهانی روزهای پایانی هفته گذشته را تحت فشار شدید رشد شاخص دلار سپری کردند و این موضوع فشار را به خصوص بر سهام فلزات رنگی در اولین جلسه هفته بیشتر کرد معاملات کالایی امروز می‌تواند روند تقاضا در معاملات این گروه‌ها را تقویت کند.


لیدرهای اخیر بورس

در معاملات روز گذشته بار دیگر بانک‌ها به صدر ارزش معاملات بازگشتند و گروه خودرو و قطعات در رده بعدی قرار گرفتند. در کانون توجه قرار گرفتن دوباره این گروه‌ها بیش از آن که مبنای بنیادی داشته باشد بیشتر به سبقه این گروه‌ها در روندهای هیجانی قیمت سهام باز می‌گردد. به خصوص که رقیق شدن قیمت سهام بانک‌های تجارت و صادرات در تشدید تقاضا در این دو نماد تاثیر قابل‌توحهی داشته است.

چشم انداز بورسی امروز (یکشنبه 15 اردیبهشت)

لازم به ذکر است که عامل توجه به نمادهای بانکی کاملا یکدست نیست و لزوما به افزایش سرمایه‌ها گره نمی‌خورد. بر این اساس نمی‌توان ارزندگی تمامی نمادهای این گروه‌ها را با یک معیار سنجید. با این حال این روند از معاملات تا حدودی یادآور دادوستدهای ابتدای زمستان است که علی‌رغم انتشار صورت‌های ۹ ماهه درخشان شرکت‌ها به دلیل قفل نقدینگی در گروه‌هایی که با زیان‌های قابل‌توجه همراه بودند شاهد عدم واکنش متناسب بازار به این سیگنال‌های مثبت بودیم.

در بازه فعلی نیز رفته رفته به موعد انتشار صورت‌های مالی سالانه نزدیک می‌شویم و انتخاب هیجانی در تعیین سبد سهام نه تنها می‌تواند روند کسب بازدهی برای معامله‌گران را در کوتاه مدت مختل سازد بلکه می‌تواند بر روند کلی حاکم بر بورس نیز سایه افکند.

اگر چه حجم نقدینگی تازه‌وارد و پول‌ داغ به معاملات بورسی نقش این نگرانی را کمرنگ می‌سازد با این حال نمی‌توان نقش این گروه‌ها در فضای کلی بازار را نادیده گرفت.


رویدادهای کلان

چشم انداز بورسی امروز (یکشنبه 15 اردیبهشت)


الف) کلان: گزارش شاخص مدیران خرید PMI) ) که از آن به‌عنوان یکی از دقیق‌ترین شاخص‌های نشان‌دهنده وضعیت اقتصادی یک کشور نام می برند، از امید به رونق در میانه بهار خبر می‌دهد. ارزیابی مدیرانی که وظیفه واحد خرید یا فروش بنگاه‌های اقتصادی بزرگ را برعهده دارند، حاکی از این است که با وجود رکود بنگاه‌ها در نخستین ماه سال ۹۸، اما شاخص انتظارات تولید در اردیبهشت‌ماه با رقم 68.80 (اگر عدد شاخص بیش از ۵۰ باشد، نشان می‌دهد اقتصاد در حال توسعه است.) نویدبخش وضعیت به مراتب بهتر است.

همچنین مصطفی رضوی؛ معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار معتقد است در سال رونق تولید بهبود محیط کسب و کار که در دستور کار سیاست‌گذاران اقتصادی قرار گرفته، یکی از مسیرهایی که به تقویت بخش مولد اقتصاد منتهی می‌شود، بازار سرمایه است. محمد قاسم پناهی؛ سرپرست سازمان امور مالیات نیز در رویدادی تصریح کرد: لایحه مالیات ارزش افزوده در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بازبینی و بررسی قرار گرفته و طبق گفته نمایندگان گزارش نهایی آماده شده و درهفته جاری در صحن مطرح می‌شود.

در همین حال بانک مرکزی با اشاره به تامین 2.2 میلیارد یورو ارز از ابتدای سال تاکنون در بازار ثانویه از آمادگی این بانک برای تامین ارز نیازهای واقعی کشور خبر داد.

ب) صنایع: محمدرضا بختیاری؛ مدیر عامل آبفای استان تهران می‌گوید: قبوض آب براساس تعرفه‌های جدید اول خردادماه صادر می‌شود. متوسط قبوض آب در برخی نقاط به ۷ هزار تومان می‌رسد، اما هزینه تمام شده صدور قبوض ۱۵ هزار تومان است و اگر می‌شد، قبض آب صادر نمی‌کردیم.

یزدان سیف؛ معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تا پایان اردیبهشت ماه جاری 500 هزار تن شکر توسط بخش دولتی و خصوصی وارد کشور می‌شود، گفت: مشکلی در تامین شکر در ماه رمضان نداریم.

ج) شرکت‌ها: عرضه بلوک ۵.۲۲ درصدی سهام سرمایه‌‌گذاری‌ ساختمان‌ و وثیقه شده نزد بانک سینا متعلق به گروه استراتوس پارس، برای دومین بار لغو شد.

بهزاد شیری؛ مدیرعامل جدید پست بانک اولویت در برنامه‌های پیش روی این مجموعه را اعلام کرد و از حداکثر کردن سود سهامداران خبر داد. همچنین رسول اشرف‌زاده؛ مدیرعامل گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان از بهره‌برداری طرح توسعه پتروشیمی ایلام و طرح اوره آمونیاک لردگان در سال‌جاری خبر داد.

نفت ایرانول در سال ۹۷ به رکورد فروش ۱۷۰ میلیون لیتر انواع روغن موتور به مبلغی حدود 2.1 میلیارد تومان دست یافت. همچنین محمدعلی دادور؛ مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس می‌گوید: تا پایان سال ظرفیت این پالایشگاه به ۵۴۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید که این میزان یک رکورد محسوب می‌شود.

به گفته مرتضی رجبی؛ مدیرعامل شرکت احیای ریل ایرانیان از شرکت‌های تابعه مجتمع صنایع و معادن احیاء سپاهان قصد دارد بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان در قالب قرارداد BOT به منظور احداث و توسعه ایستگاه راه‌آهن سنگان برای امکان انتقال مواد معدنی در این منطقه سرمایه‌گذاری کند.

شرایط فعلی، تمرکز و برنامه‌ریزی داروسازی کوثر بر بازسازی خطوط و افزایش کیفیت و ارتقای GMP خطوط فعلی و قدیمی است. به گفته علیرضا دبیرسیاقی؛ مدیرعامل این داروسازی امسال تامین مواد اولیه به خوبی انجام شده است.

منبع: donyayebourse.com