چشم اقتصاد بیمار پاکستان به دلارهای نفتی سعودی

چشم اقتصاد بیمار پاکستان به دلارهای نفتی سعودی
خلاصه اخبار

پاکستان برای رونق اقتصاد بیمار خود به دلارهای نفتی ریاض چشم دوخته است.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، استقبال گرم از محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در اسلام آباد بیش از پیش وابستگی پاکستان به سرمایه‌گذاری‌های جهانی را نشان می دهد. پاکستان برای رونق اقتصاد بیمار خود و پر کردن ذخایر خالی اش به سرمایه گذاری خارجی نیاز دارد .
جت های جنگی هواپیمای بن سلمان را در آسمان پاکستان اسکورت می‌کردند و ایستگاههای تلویزیونی ساعتها پخش زنده از این مراسم داشتند. در آخر هم مقامات یاداشتهای تفاهم در زمینه انرژی، مواد معدنی و کشاورزی با ارزش حدود 20 میلیارد دلار امضا کردند .
ذخایر ارز خارجی پاکستان تنها برای 2 ماه واردات کافیست. اقتصاد این کشور درگیر رشد پایین و افزایش بدهی است. بنابراین پاکستان شدیدا به سرمایه‌گذاری نیاز دارد. مذاکرات با صندوق بین المللی پول برای دریافت کمک مالی هم کند پیش می‌رود .
عمران خان، نخست وزیر پاکستان به مهمانش گفت:« یاداشتهای تفاهم نشان دهنده گسترش روابطمان هستند ، ولی به نظر من این تازه آغاز راه است» .
این استقبال گرم و تکریم فراوان برای عربستانی که خودش به خاطر اعتراض جهانی علیه قتل روزنامه نگار جمال خاشقچی در سال گذشته نیاز به دوستان بیشتری دارد، جای خوشحالی است و مقامات معتقدند این قراردادها هم از نظر اقتصادی قابل توجه هستند. ریاض مشارکت بن سلمان را در قتل خاشقچی رد می کند که باعث پیچیدگی روابط عربستان با غرب شده است .
عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان گفت:« این خیریه نیست، یک سرمایه گذاری است‌. هر دو طرف سود می برند» .
طبق استراتژی «دورنمای 2030»، عربستان به دنبال متنوع کردن سرمایه گذاری هایش علاوه بر منابع نفت خام است و می خواهد به یک مرکز سرمایه گذاری خارجی تبدیل شود .
بزرگترین قراردادی که روز یکشنبه بسته شد، ساخت یک پالایشگاه 10 میلیارد دلاری در بندر گوادر توسط آرامکوی عربستان بود که 5 سال طول میکشد، ولی قراردادهای کوچکتر هم شامل دو کارخانه گاز طبیعی مایع، پروژه‌های مختلف انرژی و سرمایه‌گذاری‌هایی در زمینه غذا و کشاورزی می شود .
بن سلمان گفت:« ما به آینده پاکستان اعتقاد داریم. پاکستان فرصتی بزرگ در اختیار دارد» .
جزئیات بسیاری از سرمایه‌گذاری‌ها مبهم است، ولی در کل از زمان کوریدور اقتصادی پاکستان چین که 60 میلیارد دلار ارزش داشت، این بزرگترین بسته سرمایه‌گذاری است .
البته آن چه امضا شده است یادداشت تفاهم است و سرمایه گذاری 20 میلیارد دلاری عربستان در پاکستان می تواند روی کاغذ باقی بماند.