چشم‌ انداز متناقض از اقتصاد چین

چشم‌ انداز متناقض از اقتصاد چین
خلاصه اخبار

براساس اطلاعات منتشرشده، میزان صادرات چین در ماه مارس رشد داشته است. سرمایه‌گذاران امید دارند که نشانه‌های ترمیم اقتصادی در چین سطح نگرانی‌ها در مورد کندی رشد اقتصادی جهان را کاهش دهد. این در حالی است که صندوق بین‌المللی پول هفته گذشته چشم‌انداز رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۹ خود را برای سومین بار کاهش داد.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، برخی تحلیلگران کهنه کار آشنا و تعقیب‌کننده اقتصاد چین اعتقاد دارند که افزایش میزان صادرات ممکن است بیشتر تحت‌تاثیر فاکتور‌های فصلی (تقاضای فصلی) بوده تا یک گردش سریع در کمبود تقاضای جهانی (افزایش تقاضا)، زیرا معمولا بعد از تعطیلات طولانی مدت فوریه انتظار افزایش بارگیری‌ها و صادرات وجود دارد.

براساس گزارش جزئیات سفارش مشتریان منتشر شده در روز جمعه، میزان صادرات ماه مارس نسبت به همین زمان در سال قبل رشدی ۲/ ۱۴ درصدی ثبت کرده که این آمار، قوی‌ترین روند در ۵ ماه گذشته بوده است. براساس نظرسنجی قبل‌تر رویترز انتظار بر این بود که بعد از افت ۸/ ۲۰ درصدی فوریه شاهد رشد ۳/ ۷ درصدی (ماه مارس) باشیم.جولیل اوانز، تحلیلگر ارشد بازار چین در کاپیتال اکونومیست گفت: «میزان محموله‌های صادراتی ماه مارس نسبت به زمان مشابه در ماه قبل از آن نزدیک به ۳درصد رشد داشته که این نشان‌دهنده میزان ترمیم در تقاضای خارجی است. اما او گفت صادرات هنوز ترمیم کاملی را بعد از کندی شدید در اواخر سال گذشته نشان نداده و بهبودی کامل ایجاد نشده است.«درحالی‌که به‌نظر رشد تقاضای جهانی در کوارتر پیش‌رو همچنان ضعیف باقی خواهد ماند، یک ترمیم قدرتمند در میزان صادرات بعید به‌نظر می‌رسد.»


افت واردات چین، یک نگرانی تازه

برای اضافه شدن به نگرانی، این مورد هم وجود دارد که براساس گزارش‌ها میزان واردات چین بیشتر از حد انتظار افت داشته است که نشان‌دهنده ضعف در تقاضای داخلی است.میزان واردات نسبت به زمان مشابه در سال گذشته ۶/ ۷ درصد افت ثبت کرده است که افتی بدتر از انتظار تحلیلگران مبنی‌بر پیش‌بینی افت ۳/ ۱ درصدی بوده است. ماه فوریه میزان واردات چین ۲/ ۵ درصد افت داشت.این آمار مازاد اختلاف تجاری چین برای ماه مارس را به ۶۴/ ۳۲ میلیارد دلار رساند و این مورد هم با انتظار مازاد تجاری ۰۵/ ۷ میلیارد دلاری در پیش‌بینی‌ها اختلاف زیادی داشت.

منبع: donya-e-eqtesad.com