چرا ساتوشی مجموع ذخایر بیت‌ کوین را ۲۱ میلیون واحد در نظر گرفته است؟

چرا ساتوشی مجموع ذخایر بیت‌ کوین را ۲۱ میلیون واحد در نظر گرفته است؟
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از کوینیت،   ساتوشی ناکاموتو(Satoshi Nakamoto) خالق مرموز و ناشناخته‌ی بیت‌ کوین(BTC) در سال ۲۰۰۹ تصمیم گرفت که باید تنها ۲۱ میلیون واحد رمزارز بیت‌ کوین برای استخراج وجود داشه باشد. اما چرا این تنها ۲۱ میلیون واحد؟ چه چیز باعث شده که سازنده‌ی اولین و بزرگ‌ترین رمزارز جهان سقف۲۱ […]

به گزارش سیگنال به نقل از کوینیت،

 

ساتوشی ناکاموتو(Satoshi Nakamoto) خالق مرموز و ناشناخته‌ی بیت‌ کوین(BTC) در سال ۲۰۰۹ تصمیم گرفت که باید تنها ۲۱ میلیون واحد رمزارز بیت‌ کوین برای استخراج وجود داشه باشد. اما چرا این تنها ۲۱ میلیون واحد؟ چه چیز باعث شده که سازنده‌ی اولین و بزرگ‌ترین رمزارز جهان سقف۲۱ میلیون را بران آن انتخاب کند؟ در ادامه یکی از نظریه‌های مشهور در رابطه با این موضوع را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

 در یک ایمیل که در موسسه‌ی ساتوشی ناکاموتو(Satoshi Nakamoto Institute) خطاب به آقای مایک هارن(Mike Hearn یک متخصص در زمینه‌ی توسعه‌ی نرم‌افزار) منتشر شده، توضیح داده شده که چرا ساتوشی عدد ۲۱ میلیون را به عنوان مجموع ذخیره‌ی قابل استخراج بیت‌ کوین در نظر گرفته است. در بخشی از این ایمیل یک فرد ناشناخته اعلام نمود که این عدد در واقع «یک حدس محاسبه شده» می‌باشد. با این حال تعدادی از سرمایه‌گذاران و محققان صنعت رمزارزی به دنبال آن هستند که در رابطه با دلایل احتمالی انتخاب این عدد توسط ساتوشی، یک توضیح منطقی پیدا کنند.

مجموع ذخیره‌ی محدود ۲۱ میلیون واحدی

همانطور که ساشا فلیشمن(Sasha Fleyshman) مبادله‌گر و تحلیل‌گر صنعت رمزارزی با انتشار یک پست توییتری در روز ۳۱ام آگوست توضیح داده است، مجموع ذخایر بیت‌ کوین هم از نظر نمادین و هم از نظر محاسباتی، به ۲۱ میلیون واحد محدود شده است. در نظریه‌ی ارائه شده توسط فلیشمن هم مانند بسیاری از تحقیقات دیگر، فرضیات کلی گوناگونی مطرح شده است.

 

نکته: متوسط زمان لازم برای تولید بلاک بیت کوین حدود ۱۰ دقیقه می‌باشد. اما تنظیم خودکار سختی شبکه که هر ۲۰۱۶ بلاک(یا ۱۴ روز یکبار) رخ می‌دهد، باعث ایجاد انحراف و تغییراتی در مقدار متوسط زمان لازم برای تولید بلاک می‌شود.

 

 

یک محاسبه‌ی وابسطه به زمان

بیت‌ کوین اساسا از ریاضیات تشکیل شده است. طبق محاسبات فلیشمن سقف ۲۱ میلیون واحدی بیت‌ کوین یک ضریب و عامل مشترک از تعداد بلاک‌های تولید شده در هر ساعت، تاثیر رویداد Halving بر پاداش بیت کوین و تعداد بلاک‌های هر دوره‌ی Halving می‌باشد.

فلیشمن با انتشار یک تصویر نحوه‌ی محاسبه‌ی عدد ۲۱ میلیون را شرح داده است:

از نظر اقتصادی، به دلیل اینکه قابلیت تقسیم این ارز نامحدود می‌باشد، تا زمانی که محدودیت آن ثابت باشد مقدار دقیق آن اهمیتی ندارد.

 

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، مجموع پاداش‌های نصف شده تا سال ۲۱۴۰(انتظار می‌رود که در این تاریخ فرایند ماینینگ بیت کوین به پایان برسد) که از ۵۰ واحد BTC آغاز و در هر مرحله نصف شده است، در نهایت به عدد ۱۰۰ برسد. با در نظر گرفتن این عدد و ضرب آن با تعداد بلاک‌های ماین شده‌ی بیت‌ کوین پیش از نصف شدن پاداش شبکه(۲۱۰ هزار واحد BTC) به عدد ۲۱ میلیون خواهید رسید.

همچنان به دنبال جواب

فلیشمن از جامعه‌ی بیت‌ کوین می‌خواهد در رابطه با این ایده‌ که چرا ساتوشی ۲۱ میلیون را به عنوان مجموع ذخیره‌ی BTC انتخاب کرده است، همواره تحقیق کرده و مطالب بیشتری بیاموزند. وی با انتشار یک پست توییتری دیگر توضیح داد که:

در حال حاضر، پس از دنبال کردن این ریسمان به زنجیره‌ای از سوالات جدید برخورده‌ایم، سوالاتی که من برای هیچ کدام از آن‌ها پاسخی ندارم(هنوز). فقط نظریه‌هایی در رابطه با آن‌ها وجود دارد. به نظر من بسیار مهم است که از خودتان بپرسید چه چیزهایی در رابطه با بیت کوین وجود دارد که تا به امروز نتوانسته‌اید آن‌ها را درک کنید؛ پاسخ این سوال به اندازه‌ی روند تفکر در رابطه با آن مهم نیست. Sasha Fleyshman

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها