چرا الحاق ایران به FATF موجب بهتر شدن اوضاع نمی‌شود؟

چرا الحاق ایران به FATF موجب بهتر شدن اوضاع نمی‌شود؟
خلاصه اخبار

یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است که الحاق ایران به FATF موجب بهتر شدن اوضاع فعلی کشور در شرایط تحریمی نمی‌شود.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، ابوالفضل حسن‌بیگی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم با اشاره به بررسی لوایح “پالرمو” و “CFT”  در مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: هنوز اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره پیوستن ایران به کنوانسیون‌های CFT و پالرمو به جمع‌بندی نرسیده‌اند که این نشان‌ از حساسیت ماجرا دارد.

وی با تأکید بر اینکه مزایای الحاق ایران به کنوانسیون‌های پالرمو و CFT کمتر از معایب آن است، اظهار داشت: تاکنون هیچ‌کدام از موافقان الحاق ایران به این دو کنوانسیون نتوانسته‌اند مخالفان را بری پیوستن ایران به پالرمو و CFT متقاعد کنند، زیرا خودشان هم می‌دانند که پیوستن به این کنوانسیون‌ها جز خسران و ضرر، حاصلی برای کشور ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به اظهارات وزیر امور خارجه که گفته ” با الحاق ایران به کنوانسیون‌های FATF شرایط بدتر نمی‌شود،” اظهار داشت: باید گفت که نه تنها با الحاق ایران به این کنوانسیون‌‌ها مشکلی از کشور حل نمی‌شود، بلکه ما دیگر قادر به دور زدن تحریم‌ها نیز نیستیم، زیرا به راحتی متهم به پولشویی می‌شویم و تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار خواهیم گرفت.

حسن‌بیگی تصریح کرد: در حال حاضر که هیچ تعهدی به FATF نداریم، پاسخ‌گوی آنها نیستیم، اما به محض پذیرش مفاد کنوانسیون‌های CFT و پالرمو، باید گزارش تمامی اقدامات و معاملات اقتصادی خود را به آنها گزارش دهیم، بنابراین الحاق به FATF موجب بهتر شدن اوضاع فعلی کشور در شرایط تحریمی نمی‌شود.

وی با تأکید بر اینکه پذیرش مفاد کنوانسیون‌های FATF موجب خودتحریمی می‌شود، گفت: نمی‌دانم موافقان الحاق به CFT و پالرمو در آینده چه پاسخی برای نسل‌‌های بعدی از قِبَل خسارات الحاق به FATF خواهند داشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم مجمع تشخیص مصلحت نظام اسیر حواشی ایجاد شده برای بررسی لوایح الحاق ایران به کنوانسیون‌‌های پالرمو و CFT نشود و آنچه که مصلحت کشور و نظام است را در نظر بگیرد.