چراغ قرمز بغداد مقابل تحریم‌های آمریکا

چراغ قرمز بغداد مقابل تحریم‌های آمریکا
خلاصه اخبار

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری قرار است امروز برای اولین‌بار طی ۵ سال دوران ریاست‌جمهوری‌اش در سفری سه روزه به عراق سفر کند. پیش از این برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق ۲۶ آبان‌ماه به تهران سفر کرده بود.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین، در همین راستا روز گذشته برهم صالح رئیس‌جمهور عراق در جمع خبرنگاران ایرانی سفر روحانی به بغداد را بسیار مهم توصیف کرد و گفت که این سفر در فضای بسیار مهمی انجام می‌شود. او همچنین تاکید کرد که عراق بخشی از منظومه تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران نخواهد بودو به ایران کمک می‌کند تا آزار و اذیتی که از تحریم‌ها می‌بینند کاهش پیدا کند. او در بخش دیگری از این نشست خبری با تاکید بر اینکه منطقه به یک منظومه اقتصادی، سیاسی و امنیتی جدید نیازمند است، گفت: چنین منظومه‌ای بدون ایران به‌وجود نخواهد آمد. رئیس‌جمهوری عراق همچنین تهدید امنیتی ایران را غیرقابل قبول دانست. برهم صالح اظهار امیدواری کرد که سفر روحانی به این کشور ایستگاه مهمی برای تعمیق روابط میان ایران و عراق باشد.
رئیس‌جمهور عراق در این نشست ۵۰ دقیقه‌ای با خبرنگاران ایرانی با اشاره به سفر سه ماه پیش خود به ایران و گفت‌وگو‌ها درباره روابط ایران و عراق و وضعیت منطقه تصریح کرد: سفر روحانی برای تکمیل گفت‌وگو‌های ایران و عراق و پیشبرد مذاکرات میان دو کشور خواهد بود. برهم صالح در ادامه گفت: ما درباره مرز‌ها که مرز‌های طولانی هم است و دیگر مشترکات فرهنگی و سیاسی گفت‌وگو خواهیم کرد. همچنین درباره روابط اقتصادی و مشترکات موجود میان دو کشور و دو ملت مذاکره خواهیم داشت.


جزئی از تحریم‌های ایران نخواهیم بود


به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، برهم صالح درخصوص تحریم‌های آمریکا علیه تهران و چگونگی پرداخت بدهی‌های عراق به ایران اظهار کرد: عراق بخشی از منظومه تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران نخواهد بود. شکی نیست که ما از این تحریم‌ها متاثر خواهیم شد، اما قطعا جزئی از آن نخواهیم بود. عراق بر اینکه منافع ملت ایران کشور دوست و همسایه ما تامین شود اصرار دارد. ما تمام تلاش خود را می‌کنیم و هر آنچه را در توان داریم به کار می‌بریم تا از سطح تنش‌ها در این رابطه کاسته و آزار‌هایی که به ملت دوست ایران می‌رسد، کاهش یابد. عراق مایل است که به ملت ایران کمک کند تا آزار و اذیتی که از تحریم‌ها می‌بینند کاهش پیدا کند. عراق و منطقه از این تحریم‌ها متاثر می‌شوند، اما ما براساس داده‌های موجود تلاش می‌کنیم که از آزار و اذیت ملت ایران در این زمینه کاسته شود. او در ادامه گفت: پس چگونه می‌توانیم با ملت ایران همصدا نباشیم و با آنها ابراز همدردی نکنیم؟ این حقیقتی است که به نفع همه است که از شدت تنش‌ها در منطقه بکاهیم. این تنش‌ها به منطقه و عراق کمک نمی‌کند.


وارد هیچ محوری علیه هیچ کشوری نمی‌شویم


رئیس‌جمهور عراق ضمن مهم دانستن روابط ایران و عراق گفت: ما روابط بسیار مهمی با ترکیه داریم. روابط ما با ملل عرب نیز بسیار مهم است. این جغرافیای سیاسی ما است و این می‌تواند نه فقط به سود عراق بلکه به سود کل منطقه باشد. ما می‌گوییم در گذشته عراق عرصه‌ای برای رویارویی سیاسی منطقه‌ای بوده است، اما الان ما می‌خواهیم که عراق عرصه‌ای برای توافق‌های منطقه‌ای باشد. برای همین عراق نباید جایی برای هرگونه عمل خصمانه علیه هیچ‌کدام از کشور‌های همسایه‌اش باشد. قانون اساسی ما چنین اجازه‌ای به ما نمی‌دهد و منافع ما هم چنین اجازه‌ای به ما نخواهد داد. روابط ما با کشور‌های همسایه می‌تواند به کاهش تنش‌ها در منطقه کمک کند. همچنین روابط ما با آمریکا و اروپا هم برای ما مهم است. اینکه در اینجا برای شما می‌گویم در همه‌جا گفته‌ام؛ ما نمی‌خواهیم عراق عرصه‌ای برای رویارویی و عملی خصمانه علیه هیچ‌کدام از کشور‌های منطقه و همسایه ما باشد. ما وارد هیچ محوری علیه هیچ کشور دیگری نمی‌شویم. مثلا می‌خواهیم ارتباط‌های ریلی ما با ایران برقرار شود و این شبکه به ترکیه و کشور‌های خلیج فارس امتداد یابد. این برای عراق و ایران و کل منطقه مفید است.
نیاز منطقه به منظومه جدید
وی با بیان اینکه ما می‌خواهیم عراق به‌جای اینکه گذرگاهی برای رویارویی و درگیری کشور‌های منطقه باشد، گذرگاه اقتصادی و تجاری مشترک باشد، گفت: کسانی هستند که می‌گویند موقعیت جغرافیایی عراق برای رسیدن به چنین هدفی سخت است، بله سخت است، اما فرصت‌های بسیاری هم وجود دارد. روابط استثنایی عراق با ایران و طبیعت رابطه عراق با کشور‌های منطقه، کشورهای عربی و ترکیه همه اینها می‌تواند عاملی برای تسهیل امور در منطقه باشد.
برهم صالح افزود: عراق نیاز به بازسازی و ایجاد فرصت‌های شغلی برای جوانان بیکار این کشور دارد. ایران هم نیاز به فرصت‌های اقتصادی و تجاری برای جوانان ایرانی دارد. این مشترکات ماست که باید بر آن تمرکز کنیم. عراق نقشی مهم در این موضوع دارد بنابراین باید بگویم که منطقه به راه‌حل‌های منطقه‌ای نیاز دارد. عراق باید محور این راه‌حل‌ها باشد. منطقه به یک منظومه اقتصادی، سیاسی و امنیتی جدید نیازمند است. چنین منظومه‌ای بدون ایران به‌وجود نخواهد آمد. جایگاه ترکیه و کشور‌های منطقه نیز در این معادله بسیار مهم است. جایگاه مرکزی عراق ایجاب می‌کند در قلب این محور باشد. یقینا منظومه بسیار باثباتی در منطقه به‌وجود نخواهد آمد اگر ایران جزئی از آن نباشد. صالح در پاسخ به این سوال که چه ابزار‌هایی برای اجرایی کردن این منظومه در اختیار دارید، گفت: اساسا باید بگویم نقش جدیدی که عراق در حال ایفای آن است بسیار مهم است. ارزیابی ما این است که منطقه به یک منظومه کامل اقتصادی نیاز دارد. ما درباره خطوط ریلی، مناطق مشترک صنعتی و مناطق آزاد تجاری و رفع موانع تجاری میان کشور‌ها صحبت می‌کنیم. مبارزه با تروریسم و به‌طور کلی افراطیون و این طرز فکر انحرافی مسائل مشترکی است که می‌توانیم براساس آنها به توافق برسیم. درگیری‌های بیهوده در یمن و سوریه رو به پایان است. به همین دلیل ما باید بر منافع مشترک ملت‌هایمان برای رفع معضل بیکاری و منافع مشترک اقتصادی و دیگر منافع ملت‌هایمان تمرکز کنیم. این مسائل منافع مشترکی برای همه ملت‌های منطقه است. جزئیات سیاسی قابل‌بحث و مناقشه است و تمام می‌شود، اما آنچه باقی می‌ماند همین منافع کلان اقتصادی و ملی است. من فکر می‌کنم همه کشور‌های منطقه به هردلیلی و به هر شکلی همگی بر این نکته اتفاق نظر دارند که عراق نقشی محوری در این مرحله ایفا می‌کند. حقیقت این است که روابط استثنایی ما با ایران اهمیت بسزایی به نقش عراق در منطقه می‌دهد. این نقش حکیمانه و متوازنی که عراق ایفا می‌کند می‌تواند برای کل منطقه بسیار موثر باشد.


تهدید امنیتی ایران غیرقابل قبول است


وی درخصوص اقدامات برخی کشورها در ایجاد تهدیدات منطقه‌ای گفت: باید این نکته را دریابیم که دستورالعمل‌های متفاوتی در منطقه وجود دارد. وظیفه ما در عراق این است که استقلال خود را حفظ کنیم و حافظ امنیت ملی خود باشیم و اجازه ندهیم که تروریست‌ها به اراضی ما بازگردند. همکاری بسیار خوبی میان عراق و سوریه برای تامین امنیت مرز‌ها وجود دارد. ما با کشور‌های تاثیرگذار منطقه از جمله ایران همکاری نزدیک داریم تا مشکلات موجود در سوریه پایان یابد. هرگونه تهدید امنیتی ایران برای ما غیرقابل قبول است. امنیت عراق و ایران مشترک است و قابل‌سازش نیست. منطقه باید هوشیار باشد که بازی با برگ تروریسم بسیار خطرناک است و انگشتان کسانی را که با این آتش، بازی می‌کنند می‌سوزاند.


تلاش برای آسیب کمتر ایران درتحریم


برهم صالح در ادامه درباره تحریم‌های ایران هم گفت: در این باره باید بگویم که دستگاه‌های مربوطه با دقت با هم همکاری دارند. هر آنچه در توانمان باشد انجام می‌دهیم تا آزار کمتری متوجه مردم ایران شود و این حداقل چیزی است که ما می‌توانیم انجام بدهیم و به نفع منافع خود عمل کنیم. کمترین چیزی است که برای همسایه عزیزمان ایران می‌توانیم انجام بدهیم. ایران کشوری بود که در روز‌های سخت در کنار ما ایستاد و ما باید در کنار آن در تمامی این روز‌های سخت بایستیم.


زمان تحریم کشورها نیست


وی با بیان اینکه دیگر زمان تحریم کشورها نیست، افزود: امروز زمان تحرک، پیشرفت و حرکت رو به جلو است. شما اروپا را ببینید شهروندان از کشوری به کشور دیگر بدون هیچ مانعی حرکت می‌کنند. در آنجا دیگر خبری از درگیری نظامی نیست، اما ما همچنان در دنیای دیگری زندگی می‌کنیم. من در تمامی دیدارهایم از اروپا تا کشور‌های منطقه همواره بر این نکته تاکید کرده‌ام که نمی‌توان ثبات به منطقه آورد بدون آنکه یک منظومه اقتصادی، سیاسی و امنیتی به‌وجود آید که ایران جزئی از آن نباشد و کشور‌های ساحلی خلیج فارس هم باید با آن در تعامل باشند.


تاکید براهمیت روابط با ایران


رئیس‌جمهوری عراق، در پاسخ به این سوال که شما به کشور‌های منطقه از جمله عربستان سفر‌ کردید؛ آیا پیام خاصی ازسوی سعودی‌ها به ایران داشتید؟ اظهار کرد: به این سوال پاسخ نمی‌دهم. اما در همه جا در ایران، اردن، عربستان، امارات و حتی در شرم‌الشیخ حرف ما یک کلام بود: همین حرفی که در اینجا من به شما به روشنی گفتم ما در همه جا می‌گوییم که بدون تردید روابط ما با ایران بسیار مهم است.


راه‌اندازی کشتیرانی در اروند رود


برهم صالح درباره درخواست ایران برای لغو کامل روادید میان دو کشور گفت: در حال حاضر اقدامات ما بیش از تسهیل روادید شهروندان ایرانی است و امیدوار هستیم به زودی به این هدف برسیم که روادید به‌طور کامل لغو شود. برخی مسائل قانونی است که باید انجام و موانع موجود رفع شود. براساس مذاکراتی که در حال انجام است تسهیلات ویژه‌ای برای ایرانی‌ها در نظر گرفته خواهد شد. وی درخصوص قرارداد مرزی ۱۹۷۵ الجزایر میان دو کشور ایران و عراق هم گفت: به نظر مهم‌ترین اتفاق راه‌اندازی کشتیرانی در شط‌العرب (اروندرود) است. این منافع میان ایران و عراق مشترک است و بسیار اهمیت دارد. الان مذاکرات فنی میان دو طرف در جریان است و ان‌شاءالله موفقیت‌های بزرگی در رابطه دو کشور حاصل خواهد شد. به زودی رئیس‌جمهور روحانی به عراق سفر خواهد کرد و درباره این مساله به توافق‌های بزرگی دست پیدا خواهیم کرد.