پیوستن به FATF لازمه ادامه مبادلات مالی است

پیوستن به FATF لازمه ادامه مبادلات مالی است
خلاصه اخبار

اینکه بگوییم به FATF نباید پیوست چون ممکن است تلفن 100 نفر شنود شود، حرف سنجیده‌ای نیست، بنابراین ضرورت دارد که مسئولان برای این موضوع راه حل دیگری پیدا کنند.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت‌نیوز، لایحه الحاق به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) با ناتمام ماندن مذاکرات اعضای مجمع تشخیص مصحلت نظام در نشست امروز (شنبه ۱۱ اسفند ماه) بازهم به نتیجه نرسید و مقرر شد که مجمع در نشست آینده در این باره تصمیم‌گیری کند.

چندی پیش FATF برای بار چهارم تعلیق ایران از اقدامات متقابل را تمدید کرد، اما این تمدید با سه تمدید اولیه تفاوت اساسی داشت به طوری که اگر ایران تا ژوئن ۲۰۱۹ قوانین باقی‌مانده را در چارچوب استانداردهای کارگروه ویژه اقدام مالی اجرایی نکند، این کارگروه ارزیابی نظارتی خود از شعب و نهادهای وابسته به موسسات مالی ایران را لازم‌الاجرا خواهد کرد.

منظور از اقدامات متقابل گروه FATF، پایان فعالیت شعب خارجی بانک‌های ایرانی و قطع روابط کارگزاری بانک‌های ایرانی با بانک‌های خارجی است. با توجه به تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، فعالیت شعب خارجی بانک‌های ایرانی تنها راهکاری برای دور زدن بخشی از موانع تحریمی است، به همین جهت با اجرای اقدامات متقابل گروه FATF تمام راه‌های ارتباطی و تعامل ایران با دولت‌هایی که قصد عدم رعایت تحریم‌های آمریکا را دارند بسته خواهد شد.

گروه ویژه اقدام مالی یک لیست برنامه اقدام برای ایران طراحی کرده است تا با انجام آنها، خروج همیشگی ایران از لیست سیاه FATF کلید بخورد. چهار لایحه‌‌ای که برنامه اقدام ایران در FATF را کامل می‌کند شامل «الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی(پالرمو)»، «الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT)»، «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» و «اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم» است.

امروز اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در دو گروه موافق و مخالف به اظهار نظر درباره لایحه پالرمو پرداختند که به علت طولانی شدن مذاکرات، فرصت به رای‌گیری نهایی نرسید. سوالی که مطرح می‌شود این است که تصویب این لایحه چه تاثیری بر وضعیت اقتصادی کشور خواهد داشت؟

مهرداد بائوج لاهوتی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با «تجارت‌نیوز» گفت: بدون شک تصویب لایحه پالرمو به اوضاع اقتصادی کشور کمک خواهد کرد.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تصویب لایحه پالرمو بسیار ضرورت دارد، زیرا کشورهای دوستی که با ایران همکاری اقتصادی دارند نیز پیوستن ایران به FATF را لازمه ادامه مبادلات مالی با ایران اعلام کرده‌اند.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: البته ممکن است که پیوستن به شبکه بین‌المللی تلفن خطراتی به همراه داشته باشد. به عبارت ساده‌تر احتمال اینکه شنودی از تلفن‌های ما انجام دهند نیز وجود خواهد داشت. این موضوع بدین معنا نیست که مردم را محروم کنیم و بگوییم که نباید به FATF پیوست چون ممکن است تلفن ۱۰۰ نفر شنود شود. ضرورت دارد که مسئولان برای این موضوع راه حل دیگری پیدا کنند.