پیش نیازهای برگزاری نمایشگاه تخصصی طلا در عراق

پیش نیازهای برگزاری نمایشگاه تخصصی طلا در عراق
خلاصه اخبار

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا، جواهر، نقره و سنگ های قیمتی ایران پیش نیازهای برگزاری نمایشگاه تخصصی طلا درعراق را تسهیل امور گمرکی و زیرساخت های لازم سازمانی و اداری در ۲ کشور عنوان کرد.

به گزارش سیگنال به نقل از ایبنا،سیدحجت شفایی در گفت و گو با خبرنگار ایبِنا درباره زیرساخت های لازم برای برگزاری نمایشگاه تخصصی طلا و جواهر ایران در عراق گفت: اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر نامه نگاری هایی را در این خصوص با وزارت صنعت، سازمان توسعه تجارت و همچنین اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق داشته و با جواب مثبت این نهادها نیز روبه رو شده است.
وی با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه های طلا نیازمند استانداردهای خاص در کشور مقصد از نظر امنیت، ورود و خروج گمرکی و خزانه داری است، گفت: از این سه مولفه مهم تر، زیرساخت های سازمانی و اداری در کشور عراق است.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان، صادرکنندگان طلا، جواهر، نقره و سنگ های قیمتی ایران درباره پتانسیل صادرات طلای ساخته شده ایران به این کشور همسایه نیز اظهار داشت: نمی توان برای صادرات طلا عدد و رقم پیش بینی کرد اما با توجه به ورود ترکیه و امارات در زمینه صادرات طلای ساخته شده به عراق، می دانیم که این کشور پتانسیل بالایی برای خرید طلای ساخته شده ایران دارد.
شفایی ادامه داد: نباید تنها به برگزاری نمایشگاه تخصصی طلا و جواهر در عراق اکتفا کنیم بلکه باید راهکارهای صادرات و ورود به بازار را هم در داخل کشور و هم در کشور عراق تسهیل کنیم.
وی درباره شرایط لازم برای تسهیل صادرات طلا نیز گفت: برای آنکه بتوانیم حضور موثری در بازارهای طلا داشته باشیم، باید موضوع ورود شمش طلا به کشور و همچنین راه های بازگرداندن ارز حاصل از صادرات را تسهیل کنیم.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان طلا و جواهر تصریح کرد: قوانین کشور در زمینه صادرات بعضا متنقاض است؛ در صنعت طلا نیازمند ورود شمش و طلای آب شده هستیم تا بتوانیم طلای ساخته شده با کیفیت و قابل رقابت با محصولات جهانی تولید کنیم.
شفایی خواستار تامین شمش مورد نیاز طلاسازان از سوی بانک مرکزی و وزارت صمت شد و گفت: در صورتی که بانک مرکزی یا وزارت صمت به عنوان نهادهای متولی فلزات گران بها مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان طلا را تامین کنند، در کیفیت طلای ساخته شده ما تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.
وی توضیح داد که تولیدکنندگان طلا موظف هستند طلاهای خریداری شده را ذوب کرده و بعد از بررسی در آزمایشگاه و استاندارد کردن عیار آن، بفروشند و به نوعی ضرر طلای غیراستاندارد متوجه آنهاست.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.