پیش بینی نوسان قیمت نفت بین ۵۰ تا ۷۰ دلار طی ۵ سال آینده

پیش بینی نوسان قیمت نفت بین ۵۰ تا ۷۰ دلار طی ۵ سال آینده
خلاصه اخبار

طبق پیش بینی بانک آمریکایی مریل لینچ، قیمت نفت تا سال ۲۰۲۴ در محدوده ۵۰ تا ۷۰ دلار در نوسان خواهد بود.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، پیش بینی می شود قیمت نفت برنت تا 2024 بین 50 تا 70 دلار در هر بشکه ثابت شود .طبق گزارش بانک آمریکایی مریل لینچ، قیمت نفت روی حدود 60 دلار ثابت می‌ماند، ممکن است کمی بالاتر یا پایین تر شود ولی در همین محدوده 20 دلاری باقی خواهد ماند .
عرضه نفت شیل آمریکا رو به افزایش است و سریعتر و با مقدار بیشتری طی سال گذشته افزایش یافته است. همچنین تقاضا رو به کاهش می رود و انتظار می رود سرعت آن کم تر هم می شود .
بانک آمریکایی مریل لینچ پیش بینی می کند در کوتاه‌مدت قیمت نفت برنت به 70 دلار در هر بشکه بازگردد. کاهش تولید اوپک ، توقف ناخواسته تولید در ونزوئلا و ایران، کاهش تولید در مکزیک و مناطق دیگر ، همه با هم عرضه نفت را دچار مشکل می کند و برخلاف 2017 کاهش تولید اوپک این بار سخت تر است و مهار عرضه نفت را موثر تر می کند .
هرچند ، آن سوی کاهش تولید اوپک مسئله دیگری هم هست و آن هم افزایش ذخایر اضافی نفت است. کاهش عرضه نفت در آغاز سال جدید باعث افزایش ظرفیت مازاد از 1.1 میلیون بشکه در روز تا 2.5 میلیون بشکه طی چند هفته است. کنترل تولید یعنی ذخایر اضافی وجود دارند و در صورت قطع تولید به کار می آیند .
در نتیجه ، خطرات عرضه به بازار از بین می‌رود که بی ثباتی بازار را کم میکند و قیمت آینده نفت را پایین می آورد. بانک آمریکایی مریل لینچ اعلام کرد حتی اگر قیمت نفت خام برنت طبق پیش بینی ما، به بیش از 70 دلار در هر بشکه در 2019 برسد، افزایش مقدار ظرفیت مازاد باعث می‌شود قیمت آینده نفت بین 55 تا 65 دلار در هر بشکه ثابت بماند .
ولی یک منبع بزرگ بی‌ثباتی، مسیر حرکت اقتصاد جهان است. فعالیت کارخانه ای در بسیاری مناطق جهان کاهش یافته است، مخصوصا در چین. بانک مریل لینچ اعلام کرد چین قابل توجه ترین کاهش را در فعالیت هایش داشته ولی همچنان ستون تقاضای جهانی برای بسیاری کالاها در دو دهه گذشته بوده است .
از نظر بانک آمریکایی مریل لینچ، احتمال رکود سخت در چین بزرگترین خطر برای بازار نفت جهان است .
در همین زمان، فقط دورنمای کندی رشد اقتصادی نیست که تقاضای نفت را تهدید می کند .کارآمدی انرژی، انرژی های تجدیدپذیر، خودروهای الکتریکی و استفاده بیشتر از گاز طبیعی از دیگر عوامل هستند. بانک آمریکایی مریل لینچ پیش بینی می‌کند تقاضای نفت در 2030 به نقطه اوج خود برسد ولی در اواسط دهه 2020 رشد تقاضا در مقایسه با نرخ فعلی رشد کاهش، خواهد یافت .
دلیل دیگری هم وجود دارد که بانک آمریکایی مریل لینچ اعتقاد دارد قیمت نفت در همین محدوده کوتاه 20 دلاری معامله می‌شود. به نظر می‌رسد اوپک می‌خواهد سهم بازار را با کاهش تولید به آمریکا واگذار کند. این کار جلوی نوسان قیمت نفت را میگیرد‌. سال گذشته ترامپ و دولت آمریکا به عربستان فشار آوردند که بازار را هنگام بالا رفتن قیمت نفت کنترل کند. فشار سیاسی می‌تواند روند بالا رفتن قیمت نفت را محدود کند .
مهمتر از همه، به نظر بانک آمریکایی مریل لینچ، عرضه نسبت به قبل انعطاف پذیرتر است. طی سال گذشته با بالا رفتن نفت قیمت نفت، رشد شیل آمریکا سریع‌تر می‌شد که باعث می شد قیمت دوباره پایین بیاید .
برعکس، هر گونه سقوط در قیمت نفت تولید شیل را متوقف میکند تا بازار دوباره رونق بگیرد. انعطاف‌پذیری شیل قیمت نفت را در گستره کوچکتری نسبت به گذشته قرار می دهد. قبل از انقلاب شیل، نوسان قیمت نفت بسیار بالا بود .
در کل، بانک آمریکایی مریل لینچ پیش بینی می‌کند قیمت نفت تا 70 دلار در هر بشکه در 2019 برسد ولی طی دهه 2020 بین 50 تا 70 دلار در هر بشکه معامله شود .