پیش بینی تداوم روند صعودی شاخص تا آخر تابستان

پیش بینی تداوم روند صعودی شاخص تا آخر تابستان
خلاصه اخبار

مدیر سرمایه گذاری کارگزاری بهگزین، روند کلی بازار را صعودی پیش بینی کرد

محمد گرجی آرا با بیان اینکه این صعود چند دلیل مهم دارد، افزود: بخشی از آزادسازی نرخ ارز و محصولاتی که شرکت های بورسی تولید می کنند، در تابستان اتفاق می افتد. از جمله بانک ها، گروه لاستیک سازی یا محصولات پتروشیمی و اوره سازها و صنایع غذایی که مشمول قیمت گذاری دستوری هستند ، از تابستان مشمول آزادسازی قیمت ها می شوند .

وی افزود: از طرف دیگر به نظر می رسد افزایش نرخ دلار مبادله ای و دلار آزاد هم در سال ۹۸ روند ادامه داری داشته باشد؛ لذا از این بابت هم شرکت های بورسی منتفع می شوند .

به گزارش رادیوسهام، این کارشناس بازار سرمایه توضیح داد: در عین حال، بازار سرمایه در این مدت هم پای سایر بازارهای کالایی، طلا و ارز رشد نکرد و هم اکنون پتانسیل ادامه رشد را دارا است تا بتواند خود را متناسب با دیگر بازارها تعدیل کند .

به گفته گرجی آرا، از آنجا که برگزاری مجامع را هم در تیرماه برای اکثر شرکت های بورسی پیش رو داریم، بسیاری از شرکت ها سود ناشی از افزایش قیمت سهام را برای سهامداران ایجاد می کنند.

وی افزود: شرکت هایی که امسال سود نقدی تقسیمی خوبی دارند، از جمله گروه پتروشیمی، گروه عرضه کننده برق و بخار و گروه بانکی مجامع خوبی را برگزار می کنند و شرکت هایی که سودآور هستند، تقسیم سود خوبی هم خواهند داشت ؛ به همین خاطر حضور در مجامع برای سهامداران ،چه حقیقی و چه حقوقی، جذاب به نظر می رسد.

مدیر سرمایه گذاری کارگزاری بهگزین ، در تبیین دیگر دلایل صعودی بودن شاخص گفت: در شرایط رشد نقدینگی، بورس یکی از بازارهایی است که از هجوم نقدینگی تاثیر می پذیرد و محلی برای آنها به شمار می رود. به همین خاطر شاخص با استراحت های بین راهی که البته به نظر می رسد بیشتر از جنس زمانی هستند تا اصلاح قیمتی، روند صعودی را تا اواخر تابستان حفظ خواهد کرد .

وی در ادامه با اشاره به اینکه از جهت ریسک های سیاسی هم به نظر نمی رسد در حال حاضر ریسک غیرعادی و بزرگی پیش رو داشته باشیم، اظهار داشت: از آنجا که ریسک های سیاسی در نرخ ارز تخلیه می شوند، هر کدام از ریسک ها که محقق شود، نمی تواند لطمه ای به روند عادی بازار بزند.

گرجی آرا در پایان خاطرنشان کرد: انتظار می رود بازار سرمایه روند حرکتی صعودی خود را طی کند و شاخص کل تا انتهای تابستان قله های تازه ای را ثبت کند.

منبع: radiosaham.ir