پیش‌بینی کاهشی از قیمت نفت در 2020

پیش‌بینی کاهشی از قیمت نفت در 2020
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، با وجود این کاهش پیش‌بینی که عامل اصلی ان نگرانی از رشد تقاضا به دلیل ضعف اقتصاد جهانی عنوان شده، برخی موسسات بر این باورند که نگرانی از کاهش رشد تقاضا اغراق شده است و عواملی چون ریسک‌های سمت عرضه همچنان از بازار نفت حمایت می‌کند.   […]

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، با وجود این کاهش پیش‌بینی که عامل اصلی ان نگرانی از رشد تقاضا به دلیل ضعف اقتصاد جهانی عنوان شده، برخی موسسات بر این باورند که نگرانی از کاهش رشد تقاضا اغراق شده است و عواملی چون ریسک‌های سمت عرضه همچنان از بازار نفت حمایت می‌کند.

  پیش‌بینی‌ با تمرکز بر تنش‌های تجاری

 براورد قبلی که این موسسات از قیمت نفت ارایه داده‌اند مربوط به ماه اوریل است. در ان زمان انها قیمت نفت برنت در سال ۲۰۲۰ را نزدیک به ۷۰ دلار پیش‌بینی می‌کردند و ریسک‌های ژیوپلیتیک را عامل رشد قیمت‎ها عنوان می‌کردند. اما از ان زمان تحولات بزرگی در بازارها رخ داده، به طوری‌که در حال‌حاضر سمت تقاضا در مرکز توجه تحلیلگران و ناظران بازار قرار دارد.

در اواخر سال ۲۰۱۸ چین و امریکا که نزدیک به یک سال بود در جنگ تجاری به‌سر می‌برند، اتش‌بس اعلام کردند و از ابتدای ۲۰۱۹ تا اواخر ماه اوریل، مذاکرات فشرده‌ای بین نمایندگان امریکا و چین برای حل اختلافات تجاری در جریان بود. با وجود عدم انتشار جزییات، دو طرف روند مذاکرات را مطلوب و دستیابی به یک توافق را زودهنگام اعلام می‌کردند. با این حال در اوایل ماه مه ترامپ به‌طور غیرمنتظره‌ای با افزایش تعرفه ۱۰درصدی بر ۲۵۰میلیارد دلار کالای وارداتی از چین، عملا به اتش‌بس تجاری پایان داد و موجب از سرگیری تنش‌ها شد. از ان زمان با وجود همه تنش‌های ژیوپلیتیک در تنگه هرمز و ریسک‌های بزرگی که سمت عرضه بازار نفت را تهدید می‎کند، قیمت نفت در سراشیبی قرار گرفته است به طوری‌که قیمت نفت برنت نسبت به اوایل ماه مه نزدیک به ۱۴ دلار معادل حدود ۲۰ درصد کاهش قیمت را به ثبت رسانده است.

اما موضوع به اینجا ختم نشد، تنش‌های تجاری از هفته گذشته با افزایش تعرفه بر واردات ۷۵ میلیارد دلار کالای امریکایی از جمله نفت‌خام توسط چین، وارد فاز جدیدی شد و حال کمتر کسی انتظار دارد که تنش‌های بین دو کشور در کوتاه‎مدت حل شود. همچنین کارشناسان بر این باورند که حتی در صورت توافق بین دو طرف، نمی‌توان جلوی اثار مخرب جنگ تجاری بر اقتصاد جهانی را در سال‌جاری و حتی سال اینده میلادی گرفت. همین براوردها از اینده رشد اقتصاد جهانی و احتمال رکود در بازارها موجب شده که تحلیلگران براورد خود از قیمت نفت را کاهش دهند. متوسط براورد ۸موسسه مالی بین‌المللی از بهای نفت برنت در سال اینده ۵/ ۴ دلار کاهش یافته و به ۲/ ۶۵ دلار بر بشکه رسیده است. این در حالی است که انها متوسط قیمت برنت در ۲۰۱۹ را ۶۷ دلار بر بشکه براورد کرده‌اند، بنابراین پیش‌بینی می‌شود که متوسط قیمت برنت در سال ۲۰۲۰ به کمتر از سال‌جاری برسد. این در حالی است که در پیش‌بینی قبلی این موسسات انتظار داشتند متوسط سالانه قیمت نفت در ۲۰۲۰ افزایش یابد.

این موسسات پیش‌بینی خود از قیمت نفت در سه ماه چهارم سال‌جاری میلادی را نیز کاهش داده‌اند. انها متوسط قیمت برنت در فصل پایانی سال را ۶۶ دلار بر بشکه پیش‌بینی کرده‌اند که ۸/ ۱ دلار کمتر از براورد قبلی انها است. این در حالی است که متوسط قیمت این نفت شاخص از ابتدای سال ۲۰۱۹ تا روز جمعه به عنوان اخرین روز معاملاتی حدود ۶۵ دلار بر بشکه بوده است. روز جمعه به‌دنبال افزایش تنش‌های تجاری قیمت نفت کاهش یافت. نفت برنت با حدود ۶۰ سنت کاهش به زیر ۶۰ دلار بر بشکه برگشت و نفت‌خام امریکا با بیش از یک دلار کاهش قیمت حدود ۵۴ دلار بر بشکه معامله شد.

  بانک‎ها چه می‌گویند؟

بانک امریکایی مریل لینچ که براورد خود از قیمت برنت را در سال ۲۰۲۰ حدود ۵ دلار بر بشکه کاهش داده و به ۶۰ دلار رسانده است، نگرانی از کاهش رشد تقاضا را مهم‌ترین عامل این تغییر در براوردهای قیمتی خود می‎داند. کارشناسان این بانک بر این باورند که رشد جهانی مصرف نفت نزدیک به پایین‌ترین سطح طی یک دهه گذشته قرار دارد و حتی اختلالات در میزان تقاضا ممکن است بیشتر نیز شود. فرانسیسکو برانچیک، رییس بخش تحقیقات بازارهای کالایی در مریل لینچ می‌گوید: «ما تخمین می‌زنیم که افزایش تعرفه واردات بر ۳۰۰ میلیارد دلار کالا از چین که به زودی اعمال خواهد شد، می‌تواند سطح تقاضا برای نفت را ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز تضعیف کند.»‎ تحلیلگران این بانک همچنین اعلام می‌کنند که چین ممکن است تحریم‌های ایالات‌متحده علیه ایران را نقض کند و با خرید نفت‌خام از ایران اهداف سیاسی امریکا را به چالش بکشد. به گفته این تحلیلگران در صورت رخ دادن چنین اتفاقی قیمت نفت ممکن است ۲۰ تا ۳۰ دلار در هر بشکه کاهش یابد.

بارکلیز نیز که براورد خود از قیمت نفت در ۲۰۲۰ را ۶ دلار کاهش داده و به ۶۹ دلار بر بشکه رسانده، بر این باور است که یک اقتصاد کلان ضعیف‌تر از حد انتظار در جهان به کاهش شدید رشد تقاضا منجر شده است. تحلیلگران این بانک بر این باورند که هرگونه حل و فصل اختلافات تجاری امریکا و چین غیرقابل پیش‎بینی است، از این‌رو فعالیت‌های تجاری و تولید در جهان و به‌دنبال ان رشد تقاضای نفت همچنان کند می‌شود. با این حال بارکلیز نسبت به بسیاری از تحلیلگران دیگر همچنان قیمت بالاتری را برای نفت پیش‌بینی می‌کند. چراکه انها بر این باورند که نگرانی‎ها از بازگشت مازاد عرضه به بازار نفت اغراق شده است و روند تغییرات ذخایر نفت در ایالات‌متحده و جهان همچنان از قیمت‌ها حمایت کرده و نگرانی‌ها از مازاد عرضه را تایید نمی‌کند.

تحلیلگران موافق هستند که توافق گروه اوپک‌پلاس برای گسترش توافق کاهش تولید تا پایان سه ماه اول ۲۰۲۰ از قیمت‌ها حمایت کرده است. با این حال به‌نظر می‎رسد نگرانی از کاهش سرعت رشد اقتصادی جهانی با سرعت بیشتری در حال گسترش است. در این میان برخی بانک‌ها سعی دارند این استدلال که تقاضای نفت با مشکل روبه‌رو است، رد کنند. به‌طور مثال دیمین کوروالین و کالوم بروس تحلیلگران گلدمن ساکس پس از کاهش‌ قیمت نفت در ماه جاری میلادی گفته‌اند، عوامل بنیادی بازار نفت کاهش شدید قیمت نفت را توجیه نمی‌کند. انها «شاخص‌های کلان فعالیت‌های اقتصادی»، «‌نشانه‌هایی از کاهش سرعت رشد عرضه نفت امریکا» و «کاهش صادرات نفت از ایران و در مجموع اوپک» را عواملی می‌دانند که بازگشت مازاد عرضه به بازار نفت را تایید نمی‌کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.