پیش‌بینی ما بر ثبات بازار ارز است

پیش‌بینی ما بر ثبات بازار ارز است
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز، علی ربیعی سخنگوی دولت عصر امروز در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران در مورد توقیف کشتی انگلیسی گفت: جالب است زمانی که نفتکش انگلیسی تخلف می‌کند و ایران واکنش به جا و به حق نشان می‌دهد برخی سریعاً واکنش منفی نشان می‌دهند. تا تخلفی کشتی انگلیسی انجام […]

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز، علی ربیعی سخنگوی دولت عصر امروز در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران در مورد توقیف کشتی انگلیسی گفت: جالب است زمانی که نفتکش انگلیسی تخلف می‌کند و ایران واکنش به جا و به حق نشان می‌دهد برخی سریعاً واکنش منفی نشان می‌دهند. تا تخلفی کشتی انگلیسی انجام می دهد برخی کشورها درخواست رفع توقیف می‌دهند ما از انها می خواهیم درخواست رفع توقیف کشور ما را بدهند، مقایسه توقیف دو نفتکش خوانش غلط است.

توقیف نفتکش‌ انگلیسی اقدام حقوقی از طرف ایران بود

وی با تاکید بر اینکه ما برای حسن نیت تا به الان اغماض می‌کردیم ،ادامه داد: نفتکش انگلیسی دستگاه GPS خود را خاموش کرده، از مسیر خروجی وارد تنگه هرمز شده و به هشدارهای ما توجه نکرده، بنابراین اقدام ما در راستای امنیت ابراه و محیط زیست است. انها می‌خواهند اقدام ایران را به عنوان واکنش به توقیف نفتکش ایرانی جلوه دهند. وقتی انگلیسی‌ها رفتار خصمانه در قبال نفتکش‌های ما نشان می‌دهند، که البته رفتار انها غیرقانونی هم بود، دیگر نباید توقع داشته باشند که ایران اغماضی در تضمین امنیت ابراه‌های خود داشته باشد. ما ملزم به اغماض نیستیم، به هیچ عنوان بحث تلافی نیست بلکه یک اقدام حقوقی از طرف ایران بوده است.

ربیعی با اشاره به هرج و مرج در دنیا تصریح کرد: ما با این نوع رفتارها در مورد توقف این کشتی اشنا هستیم و برای جلوگیری از مشکلات محیط زیستی در ابهای خودمان این کار را انجام دادیم. ما معقتدیم از طرق دیپلماتیک هم می‌شود این موضوع را حل کرد ولی ما به منطق امریکایی‌ها و انگلیسی‌ها عادت کرده‌ایم که خودشان رفتارهایی غیردوستانه و غیرقانونی انجام می‌دهند اما با واکنش قانونی نسبت به ان مشکل دارند.

وی در پاسخ به سوالی در مورد برگزاری شورایاری‌های شهر و تاکید سراج مبنی بر غیرقانونی بودن ان، اظهار کرد: شورای اسلامی شهر تهران مصوبه را برای برگزاری شورایی‌های را تصویب کرده و طبق قانون شوراها و تایید ان در کمیته تطبیق مصوبات برگزاری این انتخابات قانونی است، رییس مجلس هم ان را تایید کرده است، دوازده هزار نفر برای کاندیداتوری ثبت نام کردند و ۹۹ درصد تایید شده اند.

پیش‌بینی ما بر ثبات بازار است

وی در مورد نرخ ارز اظهار کرد: معمولا اتفاقات حوزه اقتصادی با تاخیر اثار خود را می‌گذارد، منحنی رشد تورمی پایین امده البته به معنای ارزانی نیست اما رشد شتابنده را کنار گذاشته و اثار میانی و بلندمدت خود را بر کاهش قیمت‌ها خواهد گذاشت.

وی ادامه داد:‌ پیش‌بینی ما بر ثبات بازار است دولت بخاطر شرایط تحریمی چند نرخی را برای نرخ ارز تحمل کرده اما دولت برای حمایت از دهک‌های پایین کماکان ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای کالاهای خاص ادامه خواهد داد با سیاست‌های اقتصادی بوده که به ثبات رسیدیم، علت تاخیر بازار متشکل ارزی صرفا فنی است.

ربیعی تاکید بر اینکه به هیچ عنوان نرخ ارز از پیش تعیین شده را نداریم، گفت: باید از مردم به خاطر کنش صحیح اقتصادی تشکر کنیم.

وی گفت: با تصمیم دولت در زمینه بازرگانی به مردم کمک می‌کند، امیدواریم شوک ۱۸ ماهه که هیچ دوره ای سابقه نداشته را بخوبی رد کنیم.

سخنگوی دولت گفت: اقدام ایران در زمینه توقیف نفتکش انگلیسی، کشتی در برابر کشتی نیست، سازمان بنادر مکلف شد تخلفات کشتی انگلیسی را به مراجع بین‌المللی بالا دستی گزارش دهد.

ربیعی در مورد سفر نخست وزیر عراق، اظهار کرد: معمولا کشورهای دوست ما، هر کدام که به ایران می‌ایند ابراز تمایل می‌کنند که از تنش‌های منطقه‌ای بکاهند اما ما تاکنون تصمیمی برای میانجی گری نداشتیم.

وی درباره توقف دو کشتی ایرانی در برزیل به دلیل تحریم، گفت: با سوخت‌رسانی از ایران کشتی‌ها به کشور بازمی‌گردند.

واگذاری استقلال و پرسپولیس مانند یک شرکت تجاری نیست

سخنگوی دولت در مورد واگذاری تیم‌های استقلال و پرسپولیس، اظهار کرد: ما در دولت با اقای سلطانی فر و دژپسند در این باره صحبت کردیم، در مورد باشگاه‌های بزرگ نمی توانیم مثل یک شرکت تجاری برخورد کنیم، وزارت ورزش و اقتصاد این نحوه از واگذاری را دچار مشکل می دانند؛ اقای سلطانی فر به شدت دنبال واگذاری است و برای این مورد با مجلس مذاکره می کنند.

ربیعی در مورد عدم اهتمام جدی دولت در قاچاق کالا و ارز، بیان کرد: فردا جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را داریم، سیاست‌های مبارزه با قاچاق در دولت وجود دارد، امارهایی که در مورد قاچاق مطرح می‌شود خیلی بیشتر از ارقام دولت است و صحیح نیست. برخورد انتظامی با قاچاق سوخت بصورت جزیی را نمی پسندیم هر چند برخورد با ان لازم است، البته با سیاست هایی جلوی این اقدامات تا حدودی گرفته شده است.

وی در مورد ادعای سرنگونی پهپاد ایرانی از سوی ترامپ، خاطر نشان کرد: ادعای ما این است که هیچ پهپاد ایرانی هدف قرار نگرفته، کسی که ادعا دارد باید ثابت کند، اقدامات ما در زمینه گشت زنی پهپادهایمان برای امنیت خودمان است، وقتی ادعای امریکایی ها را در زمینه ساقط کردن پهپاد ایرانی شنیدم یاد دیالوگی از فیلم قیصر افتادم.

سخنگوی دولت در مورد اظهارات اخیر جک استراو، گفت: دیدگاه مردم در مورد کودتای ۲۸ مرداد، جنگ تحمیلی و زدن هواپیمای ما تغییر نخواهد کرد هر کسی با ایرانی ها رفت و امد کند متوجه می شود فرهنگ ایرانی زیر بار زور نمی رود و استقلال طلبی دارد.

ربیعی در مورد دریافت ۹ درصد مالیات از تولید کنندگان، گفت: یکی از گله‌های اتاق‌های بازرگانی و صنایع تجدیدنظر کردن در شیوه مالیات بر ارزش افزوده است، باید زودتر این لایحه را به سرانجام برسانیم.

دولت حتی از یک سنت هم چشم پوشی نمی‌کند

وی در خصوص یک میلیارد یورویی که در بحث واردات گم شده است، عنوان کرد: اقای همتی نامه ای را در تاریخ ۱۲/۳/۹۸ به رییس جمهور می‌نویسد که در ان خواستار ان می‌شود که پیگیری شود این ارزهای تخصیص یافته کنترل و تسریع در ترخیص کالاهایشان شود و بحث گم شدن پولی نیست، لیست تمام شرکت‌ها هم هست، دولت حتی برای یک سنت هم چشم پوشی نمی‌کند روی این نامه اقای واعظی یک یادداشتی می‌نویسد که این مساله را پیگیری کنند.

وی ادامه داد: رقم قابل توجه ان برای دارو بوده و بخشی برای لاستیک و کالاهای دامی و انسانی بوده. مبلغ ۱/۳ میلیارد دلار برای واردات دارو بوده و این حق را وزارت بهداشت دارد که ان را پیگیری کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.