پیش‌بینی روند رشد شاخص بورس

پیش‌بینی روند رشد شاخص بورس
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، شاخص بورس امروز بیش از پنج هزار و ۶۰۰ واحد رشد داشت که عوامل متعددی بر این روند افزایشی تاثیرگذار بود؛ اما سوال مدنظر اینجاست که مسیر صعودی بازار سرمایه با چنین شتابی تا کجا ادامه دارد؟ «کمال خانزاده» دیروز (سه شنبه) در گفت و گو با خبرنگار […]

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، شاخص بورس امروز بیش از پنج هزار و ۶۰۰ واحد رشد داشت که عوامل متعددی بر این روند افزایشی تاثیرگذار بود؛ اما سوال مدنظر اینجاست که مسیر صعودی بازار سرمایه با چنین شتابی تا کجا ادامه دارد؟

«کمال خانزاده» دیروز (سه شنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به رشد شاخص بورس در بازار امروز اشاره و بیان کرد: انتشار گزارش های ماهانه شرکت ها بر روی کدال و فروش بالای شرکت ها در دو ماه گذشته بر روند بازار سرمایه تاثیرگذار بود و زمینه رشد شاخص بورس در بازار امروز را فراهم کرد.

وی ادامه داد: با توجه به اعمال تحریم های شدید، شرکت‌ها راه خود را از تحریم‌ها جدا کردند که این امر منجر به بهبود وضعیت صادرات و فروش این شرکت‌ها به لحاظ ریال و تناژ، نسبت به قبل شد.

خانزاده با تاکید بر اینکه میزان بالای فروش شرکتها در ماه های آینده ادامه دار خواهد بود، گفت: اکنون شرکت ها به لحاظ سودآوری در وضعیت مناسبی قرار دارند و امروز  اقبال بازار بیشتر به سمت سهم های بنیادی و صادرات محور مانند فولادی ها و معدنی ها بود.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار بعد از تعطیلات خرداد به سمت سهم های بنیادی و صادراتی پیش خواهد رفت، اظهار داشت: با توجه به رشد پنج هزار و ۶۰۰ واحدی شاخص بورس که امروز رخ داد پیشبینی میشود که شاخص تا اواسط تیر و شاید هم زودتر کانال ۲۵۰ هزار واحد را رد کند.

وی اظهار داشت: اکنون بازارهای موازی در رکود به سر می برند به همین دلیل ورود نقدینگی به سمت بازار سرمایه بیشتر می شود و رشد شاخص ادامه پیدا می کند.

خانزاده به کمرنگ شدن تاثیر مسایل بر روند معاملات بازار اشاره و بیان کرد: اکنون وضعیت منطقه تاحدودی آرام شده و شاهد تاثیر موضوعات سیاسی که مانع از رشد شاخص می شوند، نیستیم.

این کارشناس بازار سرمایه به مذاکرات پیش رو تاکید کرد و افزود: مذاکرات سنگینی پشت پرده سفر نخست وزیر ژاپن به تهران که طی دو هفته آینده انجام می شود وجود دارد که روند بازار هم نسبت به این مذاکرات خوش بین است.

به گفته وی، اکنون میزان عرضه به بازار سرمایه با حجم گسترده ای انجام می شود که این امر منجر به رشد شاخص بورس شده است و به نظر می رسد که مسیر شاخص بورس برای فردا هم مثبت باشد.

خانزاده به تاثیر تعطیلات هفته آینده بر روند معاملات شاخص بورس اشاره و بیان کرد:  کشور به لحاظ سیاسی به دلیل سفر نخست وزیر ژاپن به تهران از جو آرامی برخوردار است اما سخنرانی های ۱۴ و ۱۵ خرداد هم مهم است و می تواند بر مسیر شاخص بورس تاثیرگذار باشد.

شاخص بورس از مسایل منفی کشور تاثیر نگرفت

«سیدرضا فاطمی»، کارشناس بازار سرمایه نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: طی چند وقت اخیر شاهد مطرح شدن برخی از مباحث منفی در کشور هستیم که هر یک از آنها می توانست بر بازار تاثیرگذار باشد اما نه تنها بازار روند نزولی به خود نگرفت بلکه به سرعت در حال رشد است.

وی اظهار داشت: سرمایه هایی که از اوایل سال جاری با قدرت وارد بازار سرمایه شد، هنوز ادامه دارند که این موضوع در بازار صنایع فلزی به دلیل وجود حجم بالای معامله، مشخص است.

فاطمی با بیان اینکه بازار از ظرفیت بالایی برای رشد برخوردار است، گفت: یک مقاومتی بر روی شاخص ۲۲۷ هزار واحد وجود دارد که اگر شاخص فردا این مقاومت را رد کند و مانند امروز مثبت باشد شاهد یک رشد چند روزه در بازار خواهیم بود.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: نرخ ارز سنا برای شرکت ها با قیمت حدود ۹ هزار تومان تخمین زده شده بود در حالی که اکنون وارد مدار ۱۱ هزار تومان شده است و این موضوع را می توان به عنوان یک شاخص مثبت برای بازار سرمایه محسوب کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: دلیل دیگری که بر رشد شاخص بورس از اوایل سال جاری در بازار تاثیرگذار بود فروش با میزان بالا از سوی شرکت ها است که این موضوع ناشی از افزایش قیمت دلار بوده و منجر به سودآوری شرکت ها شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.