بودجه نفتی 1403

بودجه نفتی 1403

کلیات بودجه 1403

روز سه‌شنبه، خاندوزی، سخنگوی اقتصادی دولت، در کنفرانس خبری خود درباره اعداد بودجه 1403 اطلاعاتی را منتشر کرد. براین اساس، بودجه بخش عمومی با رشد 16.7 درصدی به عدد 2429 هزار میلیارد تومان رسید. از طرفی درآمدهای ناشی از مالیات و حقوق دولتی با رشد قابل توجه 42 درصدی به عدد 1495 هزار میلیارد تومان رسید. با توجه به همین دو عدد، می‌توان نتیجه گرفت که کسری تراز عملیاتی بودجه کاهش قابل توجهی دارد. پس می‌توان امیدوار بود پس از سال‌ها کسری بودجه‌های سنگین، در سال جاری وضعیت کسری بهتر شود و دولت میزان کسری را کنترل کند.

پیش بینی از فروش نفت در سال 1403

یکی از مهمترین بخش‌هایی که همیشه توجه تحلیلگران را به خود معطوف می‌کند، فروش نفت و میعانات گازی توسط دولت است. این متغیر می‌تواند پیش‌بینی کننده تورم زا بودن با نبودن بودجه سال بعد باشد. از این طریق که اگر بیش برآوردی در آن انجام شود، کسری دولت را افزایش داده و وضعیت مالی دولت را خراب می‌کند و دولت برای جبران این کسری باید به چاپ پول روی آورد.

در سال 1403، دولت برای فروش نفت خود، مبلغ 554 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته است. این عدد از سال گذشته کمتر است. دولت در مهمترین سند مالی سالانه خود، پیش‌بینی می‌کند که 1.350.000 بشکه نفت در روز با قیمت 65 یورو به فروش برساند. این عدد حدود 71 دلار برای هر بشکه می‌باشد. با توجه به اینکه در حال حاضر قیمت نفت در بازارهای جهانی حدود 81 دلار است، به نظر می‌رسد که عدد پیش‌بینی شده به راحتی قابل دستیابی باشد.

با توجه به جمیع مطالب گفته شده، بودجه امسال وضعیت مناسب‌تری نسبت به بودجه سال‌های گذشته دارد. اعداد بودجه نشان از یک رکود در سال آتی خواهند داشت اما پیش‌بینی می ‎شود اقتصاد ایران از وضعیت رکودی خارج شود.

برچسب‌ها