پورابراهیمی: مجلس از تشکیل بازار متشکل ارزی حمایت می‌کند

پورابراهیمی: مجلس از تشکیل بازار متشکل ارزی حمایت می‌کند
خلاصه اخبار

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفته است که مجلس از تشکیل بازار متشکل ارزی از سوی بانک مرکزی حمایت می‌کند.

به گزارش سیگنال به نقل از محمدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به تشکیل بازار متشکل ارزی در هفته جاری، گفت: یکی از دغدغه‌های که در سال گذشته و در اوج تلاطمات ارزی وجود داشت بحث بازگشت ارز صادرات به کشور بود.

وی با بیان اینکه صادر کنندگان معتقد بودند با روش‌های که بانک مرکزی اعمال می‌کند امکان بازگشت ارز به کشور سخت و در برخی مواقع غیرممکن نیست، ادامه داد: در همین راستا چندین جلسه برگزار شد و نهایتاً بانک مرکزی قبول کرد اگر بخواهیم ارز به کشور بازگردد باید ساز وکار بازار متشکل ارزی را ایجاد کند.

نماینده کرمان در مجلس با اعلام اینکه با پیگیری‌های که بانک مرکزی داشت خوشبختانه در اواخر سال 97 شورای پول اعتبار مجوز ایجاد این بازار را صادر کرد، افزود: قطعاً با ایجاد بازار متشکل ارزی حجم زیادی ارز طی روزهای آینده به چرخه اقتصادی باز می‌گردد و تشکیل این بازار انگیزه تمامی کسانی که به دلایل مختلف در طی ماه‌های اخیر ارز ناشی از صادرات غیرنفتی را به اقتصاد بازنگرداندند و به شکلی نتوانستند تسویه ارزی انجام دهند برای بازگشت آن به اقتصاد و بازار افزایش می‌دهد.

پورابراهیمی با بیان اینکه با آغاز به کار بازار متشکل ارزی، عرضه منابع ناشی از صادرات غیرنفتی به بازار افزایش می‌یابد، ادامه داد: براین اساس با تشکیل این بازار مکانیزم تعادلی بهتری در حوزه عرضه و تقاضای ارز شکل می‌گیرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با توجه به گزارشی که از وضعیت تراز بازرگانی در سال 97 ارائه شده وضعیت تعادل بخشی در نرخ دلار با تشکیل بازار متشکل ارزی امکانپذیر است، بنابراین کمیسیون از اقدام بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در تشکیل بازار متشکل ارزی حمایت می‌کند.

منبع: tasnimnews.com

برچسب‌ها