پنج گام عرضه‌نویسی غیرحضوری واحدهای سرمایه‌گذاری پالایش

پنج گام عرضه‌نویسی غیرحضوری واحدهای سرمایه‌گذاری پالایش

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، بانک مسکن در راستای تسهیل ورود مشتریان در پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم، مقررات عمومی و نحوه ثبت نام غیرحضوری از طریق درگاه ها را تشریح کرد. بر اساس این دستورالعمل پذیره نویسی، از تاریخ ۵ شهریور سال جاری تا ساعت ۲۴، روز ۱۹ شهریور سال جاری انجام خواهد پذیرفت. متقاضیانی که پیش از این در پذیره نویسی دارا یکم، شرکت کرده اند، در مجموع در دو صندوق دارا یکم و پالایشی یکم می توانند تا سقف ۵ میلیون تومان سرمایه گذاری کنند. بر اساس این دستورالعمل، داشتن کد معاملاتی (کد بورسی) برای پذیره‌نویسی الزامی نیست. اما متقاضیان برای انجام معامله این واحدها که از یک ماه به بعد از تخصیص امکان‌پذیر است، می‌توانند به تدریج طی ماه‌های آینده و در فرصت مناسب نسبت به ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد معاملاتی (کد بورسی) مطابق رویه های شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه اقدام کنند. در این دستورالعمل تاکید شده که متقاضیان دارای حساب در هر یک از بانک‌های منتخب می‌توانند از طریق مراجعه به درگاه‌های غیر حضوری و حضوری که توسط بانک‌های مربوطه اطلاع‌رسانی خواهد شد، با ورود حداقل اطلاعات مورد نیاز، نسبت به پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری مزبور اقدام کنند. نکته قابل توجهی که در این دستورالعمل به آن اشاره شده این است که داشتن حساب به ازای هر کد ملی الزامی نیست، اما شماره شبای پرداخت‌کننده باید برای عودت وجوه مازاد بر واحدهای تخصیص یافته پس از اتمام پذیره‌نویسی، در اطلاعات متقاضیان درج شود.

سه مجرا و پنج گام

بانک مسکن، نحوه ثبت نام غیرحضوری از سه مجرا و در پنج گام مشخص شده است: نخست صفحه پذیره‌نویسی پرتال بانک به آدرس https://etf.bank-maskan.ir/، روش دوم پیشخوان همراه‌ بانک مسکن و روش سوم پایانه‌های کیوسک معرفی شده است. در روش اول مشتریان می توانند به آدرس پیشخوان اینترنتی، یا انتخاب لینک پذیره نویسی در پرتال تارنمای اینترنتی بانک به آدرس https://www.bank-maskan.irمراحل عرضه نویسی را طی کنند.

در روش دوم نیز، کاربران همراه‌ بانک مسکن می‌توانند از طریق بخش پیشخوان و انتخاب گزینه «پذیره‌نویسی ETF» اقدام به انجام پذیره‌نویسی کنند. در پایانه های کیوسک نیز می توان پس از ورود کارت و رمز و انتخاب منوی «پذیره نویسی ETF» وارد این فرآیند شود.

پس از گام نخست و استفاده از هر کدام از مجراهای ورود، که توسط هر یک از مکانیزم های فوق ارائه شد، چهار مرحله دیگر وجود دارد. مرحله دوم، ورود کد ملی و تاریخ تولد شخص حقیقی است. در این قسمت کد ملی و تاریخ تولد شخصی که خرید سهام برای وی انجام می‌شود، وارد می‌شود. امکان خرید سهام برای تمامی اشخاص حقیقی بدون محدودیت سنی وجود دارد. با انتخاب دکمه بررسی به مرحله بعد هدایت می‌شوند.

گام سوم، تایید مشخصات و تکمیل اطلاعات است. در صورت صحت اطلاعات وارد شده، نام و نام‌ خانوادگی مربوطه نمایش داده می‌شود. با کنترل نام ونام خانوادگی نمایش داده شده، سایر اطلاعات شامل کد ‌پستی، تلفن ‌همراه و شماره شبا (به منظور بازگشت و تسویه باقی‌مانده مبلغ خرید پس از تسهیم بالنسبه واحدهای ETF) را در این بخش وارد می کنند. پس از تکمیل اطلاعات، دکمه پرداخت فعال می‌شود که با انتخاب آن به صفحه واریز وجه هدایت می‌شوند. در این قسمت، شماره شبای وارد شده بایستی متعلق به واریزکننده وجه باشد.

در گام چهارم، پرداخت وجه جهت پذیره نویسی صورت می گیرد. حداقل سهام قابل خرید ۱۰ هزار تومان است و واریز مبالغ تنها در صورتی که ضریبی از ۱۰ هزار تومان باشد، قابل انجام است. در صورت استفاده از درگاه‌های غیر حضوری شامل پیشخوان اینترنتی و پیشخوان همراه‌بانک، اطلاعات کارت شامل؛ شماره کارت، رمز دوم و سایر اقلام اطلاعاتی مورد نیاز را جهت انجام تراکنش وارد کنند.

در گام آخر نیز نیاز است که رسید پرداخت موفق، نزد مشتریان نگهداری و ذخیره سازی شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.