پلتفرم ققنوس، وسیله‌ای برای انتقال بانک‌ها به انقلاب صنعتی چهارم

پلتفرم ققنوس، وسیله‌ای برای انتقال بانک‌ها به انقلاب صنعتی چهارم
خلاصه اخبار

بررسی گفته‌های آقای سید ولی‌الله فاطمی اردکانی، مدیرعامل شبکه‌ی ققنوس

به گزارش سیگنال به نقل از کوینیت، شبکه ققنوس پلتفرمی بر مبنای فناوری دفاتر کل توزیع‌ شده(یا DLT)است که متشکل از میزبان‌های غیرمتمرکز می‌باشد.

این میزبان‌ها که در حال حاضر شرکت‌های گروه داده‌پردازی(بانک پارسیان)، سرمایه‌گذاران فناوری تک وستا(گروه توسن)، فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد آریان(بانک پاسارگاد)، هلدینگ داده‌ورزی سداد(بانک ملی) و گروه فن‌آوران هوشمند بهسازان فردا(بانک ملت) هستند، به‌ عنوان اعضای بنیاد ققنوس این شبکه را به‌ صورت غیرمتمرکز اداره می‌کنند.

پلتفرم ققنوس، وسیله‌ای برای انتقال بانک‌ها به انقلاب صنعتی چهارم


شبکه‌ی ققنوس پلتفرمی جهت توکنیزه‌سازی انواع دارایی‌ها است و تلاش می‌کند تا بانک‌ها و شرکت‌های فناوری اطلاعات کشور را برای ورود به انقلاب صنعتی چهارم که «اقتصاد دیجیتالی» است، آماده کند؛ چرا که از دید انقلاب صنعتی چهارم «اقتصادی موفق است که بیشترین دارایی، فعالیت و تمرکز را در دیجیتالی کردن دارایی‌های خود داشته باشد».


شکل‌گیری ققنوس

آقای سید ولی‌الله فاطمی اردکانی(مدیرعامل ققنوس) درباره دلیل شکل‌گیری کنسرسیوم ققنوس اعلام نموده که «چون روند توسعه‌ی فناوری بلاک‌چین در سال‌های اخیر در دنیا بسیار چشمگیر بوده و در نظام بانکی کشور نیز نگاه‌های مخرب درباره این فناوری وجود داشت، باعث شد تا ضرورتی را ببینیم و آن را در قالب یک کار تحقیق و توسعه‌ای بررسی کنیم؛ بنابراین در شکل‌گیری این کنسرسیوم هم موضوع ضرورت وجود داشت و هم اینکه بتوانیم در قالب تجربه و آزمون‌پذیری از این فناوری استفاده کنیم.»

به گفته او «تجربه‌ی استفاده از فناوری بلاک‌چین حتی در سطح دنیا نیز بسیار جدید است، بنابراین شکل و وضعیت فعلی ققنوس نیز در حالت تحقیق و توسعه قرار دارد. باین بدان معناست که این کار جدید است و امکان خطا و یادگیری در آن وجود دارد.

حتی باید امکان تجربه کسب کردن قانون‌گذار را نیز برای رفع موانع و چالش‌های قانونی پیش‌رو وجود داشته باشد و اگر می‌خواهیم در یک تکنولوژی جدید همگام با دنیا قدم برداریم، نباید از روز اول انتظار داشته باشیم همه چیز شسته‌ و رفته و بدون خطا جلوی رویمان باشد؛ چراکه در پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا نیز در این حوزه هنوز چنین اتفاقی در خصوص این تکنولوژی نیفتاده است و این فرصت خوبی برای ماست.»

آقای فاطمی همچنین به این موضوع اشاره کرد که قبل از اینکه زمان بحران‌زایی و تخریب فناوری بلاک‌چین فرا برسد، برای بانک‌ها به‌صرفه و معقول است که بتوانند این ابزار را به کار گیرند. او صحبت‌هایش را ادامه داد و گفت:

پلتفرم ققنوس، وسیله‌ای برای انتقال بانک‌ها به انقلاب صنعتی چهارمدرنتیجه هدف ما این است که برای پاسخ به نیاز حرفه‌ای و مصون کردن کسب‌وکارهای بانکی و بازار سرمایه از آثار تخریب این فناوری، تحقیق و توسعه‌ شکل بگیرد.
سید ولی‌الله فاطمی اردکانی


ورود به اقتصاد دیجیتالی

محور اصلی فعالیت‌های شبکه ققنوس آماده کردن بانک‌ها برای ورود به اقتصاد دیجیتال است و قصد دارد این آمادگی را برای مجموعه‌ی نظام بانکی و به‌خصوص برای شرکا و سرویس‌ گیرندگان آن، ایجاد کند.

پلتفرم ققنوس، وسیله‌ای برای انتقال بانک‌ها به انقلاب صنعتی چهارم

یکی از محوری‌ترین بحث‌های ققنوس نیز این است که بتوانیم انواع دارایی‌ها را در زمان‌های آتی دیجیتالی کنیم. همچنین بتوانیم هویت را به‌صورت دیجیتالی در کل شبکه به اشتراک بگذاریم. هویت نیز شامل هویت‌های فردی، حقوقی، اعتباری و تجربه کاربری است که امیدواریم همه‌ی این موارد در ققنوس به‌صورت دیجیتالی و توکن در اختیار سرویس‌گیرندگان و سرویس‌دهندگان قرار گیرد.

در نهایت نیز بحث سرویس‌رسانی و دستورالعمل‌ها وجود دارد؛ یعنی ما بتوانیم مجموعه دستورالعمل‌ها و فرایندهای اجرایی ارائه خدمت به مردم را مانند حمل‌ونقل، اعتبارات اسنادی، واردات و صادرات و بیمه و در کل تمامی خدماتی که سازمان‌ها با بازارهای مالی سروکار دارند را با ابزار توکن برای مردم و شرکت‌های سرویس‌دهنده فراهم کنیم.
سید ولی‌الله فاطمی اردکانی


دلیل عرضه‌ی توکن پیمان

در دنیای حرفه‌ای& یک بستر رمزارزی باید در گام اول بتواند توکنی را به‌ عنوان توکن پایه یا توکن تسویه در اختیار داشته باشد. فاطمی با بیان این مطلب توضیح داد که «پس از بررسی‌های زیاد به این نتیجه رسیدیم که توکن پیمان را عرضه کنیم تا بتواند این نقش را به‌خوبی ایفا کند.

بعلاوه این توکن باید بتواند الزامات فقهی، حقوقی و دستورالعمل‌هایی که در این حوزه وجود دارد را هم رعایت کند. از این‌رو توکن پیمان با پشتوانه‌ی طلا صادر می‌شود و از این طریق شبکه ققنوس می‌تواند بهترین راه برای یک بازار مبادله کالا به کالا یا بازار مبادله توکن با توکن از طریق توکن پیمان باشد.»


اهداف کنسرسیوم ققنوس

پلتفرم ققنوس، وسیله‌ای برای انتقال بانک‌ها به انقلاب صنعتی چهارم

از صحبت‌های آقای فاطمی می‌توان فهمید که هدف اصلی این پلتفرم در واقع توکنیزه کردن هرگونه دارایی و عرضه آن است؛ از طرفی می‌توان گفت که یکی از چالش‌های بزرگی که بانک‌ها در بحث دارایی‌های منجمد خود با آن روبه‌رو هستند، این است که بتوانند املاک مازاد و یا حتی املاک بزرگ در اختیار خود را توکنیزه کنند. بنابر گفته‌های آقای فاطمی بستر ققنوس ظاهرا بهترین راه برای انجام این کار است.

فاطمی با اشاره به این موضوع که یکی از الزامات جدی برای ورود به انقلاب صنعتی چهارم، بحث دیجیتالی کردن دارایی‌ها، پیشنهاد خدمت متمایز به مشتریان و ارتباط ویژه با هر کدام از آنها است، گفت:

علاوه بر این یکی دیگر از اهداف پلتفرم ققنوس این است که بتواند طی پنج سال آینده تا ۱۰ درصد حجم معاملات تولید ناخالص کشور(یا GPD) از طریق آن صورت بگیرد؛ به عبارتی هم بتواند دارایی‌ها را نقدپذیر کند و هم بتواند آن را در جهت افزایش تولید در کشور مورد استفاده قرار دهد.

به گفته آقای فاطمی، اگر این موضوع را شاخص و مبنا در نظر بگیریم، با اینکه پلتفرم ققنوس امروز در اقتصاد خرد کشور حضور دارد اما به‌ تدریج می‌تواند سهم خود را در اقتصاد کلان نیز نشان دهد.

آقای فاطمی در پایان به ایجاد توکن آب اشاره کرد و آن را یکی دیگر از کاربردهایی دانست که به‌ احتمال‌ زیاد در سال ۱۳۹۸ اجرایی خواهد شد. در شهرهایی که صنعت کشاورزی در آن‌ها رایج است، مفهومی به نام حقابه وجود دارد که به معنای «حق استفاده از آب» می‌باشد. به گفته مدیرعامل ققنوس می‌توان آن را شکل سنتی توکن دانست که اتفاقا با کمک پلتفرم ققنوس، می‌توان نسخه‌ی کارآمدتری از آن ارائه کرد.


منبع: coinit.irبرای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.