پشت پرده جنگ تجاری چین و آمریکا

پشت پرده جنگ تجاری چین و آمریکا
خلاصه اخبار

دعوای چین و آمریکا، تجاری نیست، اینها ظاهر قضیه است، دو کشور به‌عنوان دو اقتصاد بزرگ جهان به‌دنبال سیطره و نفوذ خودشان در جهان هستند و به همین دلیل مذاکرات آنها شاید دهه‌ها طول بکشد.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، جنگ تجاری یک‌ساله بین آمریکا و چین ثابت کرد که کشمکش‌های تجاری بین دو کشور می‌تواند تا دهه‌ها ادامه یابد، زیرا دو کشور در پی سلطه بر جهان و افزایش ثروت‌شان هستند. مذاکره تجاری دو کشور هفته گذشته به شکست انجامید، چرا که هر دو همچنان بر مواضع سرسختانه خودشان پافشاری می‌کردند؛ بنابراین اینکه تنش‌های تجاری دو کشور به نقطه امنی برای توافق برسد، کمرنگ‌تر شده است.


ایالات‌متحده آمریکا به شدت نگران نقش کشور نوظهوری مانند چین در اقتصاد جهانی است. آمریکا همچنین نگران تاکتیک‌های چین از جمله در دست گرفتن شرکت‌های مهم فناوری در آمریکا و اروپا و همچنین توسعه شعبه‌های صنایع مهم و حیاتی و پیشی گرفتن چین از شرکت‌های رقیب خارجی است؛ بنابراین دولت آمریکا تلاش می‌کند تا نفوذ اقتصاد چین در ایالات‌متحده و دیگر کشورها را محدودتر کند و فعالیت‌های چین را به حداقل برساند.مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا وضعیت بلندپروازی چین، روسیه و ایران را در یک سخنرانی که در لندن برگزار شد، با بیان این جمله توصیف کرد: «نوع جدیدی از چالش» که از نظر اقتصادی به غرب نزدیک است، اما چنین راهی را هیچ وقت اتحاد جماهیر شوروی ادامه نداد.ایالات‌متحده آمریکا همواره در برابر سرمایه‌گذاری‌های چین در شرکت‌های آمریکایی مانع‌تراشی کرده و همواره نوعی از تکنولوژی را امتحان کرده که بتواند به چین صادر و نیز نقش چین را درباره نسل آینده شبکه‌های فناوری آمریکا کمرنگ‌تر کند و همواره تلاش کرده تا کشورهای دیگر را از استفاده از تجهیزات چینی مایوس کند.

اخیرا FBI بررسی‌های خود را درباره محققان چینی در آمریکا افزایش داده و همچنین وزارت دادگستری این کشور احتمال جاسوسی‌های بازرگانی و تجاری درباره تکنولوژی آمریکا را تحت مداقه شدید قرار داده است؛ به‌طوری‌که اوایل امسال آمریکا از حکم دولتی برای بازداشت منگ‌واژوا مدیرعامل شرکت هوآوی استفاده کرد. آمریکا واژوا را به‌دلیل دور زدن تحریم‌های ایران بازداشت کرد. براساس آکادمی چینی و آکادمی آمریکایی، محدود کردن پیشرفت چین یک روش قدیمی است و این نگرانی وجود دارد که تلاش‌های دولت آمریکا به محدوده قرمز وارد شده و باعث تشدید تبعیض علیه چین و شهروندان این کشور شود که درنهایت این نگرش به آمریکا ضربه خواهد زد. به‌عنوان مثال سه پروفسور چینی که پیش از این ویزای رفت و آمد به آمریکا داشتند ویزایشان در سال گذشته لغو شد یا اینکه تحت بررسی دقیق قرار گرفتند. در این زمینه دیوید لمپتون یک دانشجوی چینی در دانشگاه استنفورد گفت که ما دهه‌هاست درد مذاکره با آمریکا را می‌چشیم و اگر این توافق به نتیجه هم برسد، چالش‌های عمده ما را برطرف نخواهد کرد. و این کشمکش و درگیری بین دو کشور ادامه دارد.

براساس این گزارش، مذاکرات تجاری چین و آمریکا هفته گذشته بدون توافق تجاری بین دو کشور پایان یافت. دولت آمریکا روی ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی تعرفه ۲۵ درصدی اعمال و همچنین اعلام که احتمالا روی ۳۰۰ میلیارد دلار هم همان تعرفه ۲۵ درصدی را اعمال خواهد کرد. دو کشور هنوز به توافقی که باعث ایجاد فرصت تجاری بین آنها شود نرسیده‌اند. مقامات آمریکا و چین روز جمعه اعلام کردند که باید مذاکراتشان را ماه آینده در پکن ادامه دهند. لیوتی معاون نخست‌وزیر چین شکست مذاکرات را اعلام کرد و گفت تنها یک امیدواری برای مذاکرات بین دو کشور باقی مانده است، اما در عین حال ترامپ در توییتی مذاکرات دو کشور را سازنده اعلام کرد. صلح تجاری بین چین و آمریکا شاید بتواند تجارت آنها را به شرایط مناسبی برگرداند؛ اما تنش‌های دوکشور را در راستای رسیدن به سلطه جهانی از بین نخواهد برد. مشاور ترامپ واکنش‌های چین را یک واکنش خشونت اقتصادی می‌نامد. آقای لیو که مذاکرات تجاری چین را پیش می‌برد اشاره کرد که افزایش تنش‌ها وجود دارد و رسانه‌های چینی هم به آن اشاره کرده‌اند. ترامپ روز یکشنبه پیشنهاد کرد که چین به سادگی در معامله با آمریکا همچنان تاخیر می‌کند و امیدوار است که یک دولت دموکرات درانتخابات ۲۰۲۰ آمریکا برنده شود و بتواند این مذاکرات را با آنها به پیش ببرد. ترامپ در عین حال تاکید کرد که آن زمان برای چینی‌ها بسیار بدتر خواهد شد اگر مجبور بشوند که در دور دوم با من مذاکره کنند؛ بنابراین عاقلانه این است که اکنون تصمیم بگیرند و مذاکره کنند.

جنگ تجاری میان امریکا و چین
جنگ تجاری آمریکا با چین به تجارت جهانی ضربه می‌زند

فرصت یک ماهه آمریکا به چین برای دستیابی به توافق تجاری

تهدیدهای دونالد ترامپ و وضع تعرفه‌های سنگین بر واردات کالاهای چینی با فرصت یک ماهه کاخ سفید به پکن در خصوص توافق یا وضع تعرفه بر تمام کالاهای وارداتی از این کشور باز هم به تاخیر افتاد. به گزارش بلومبرگ، دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، به چین یک ماه فرصت داد تا با این کشور بر سر مسائل تجاری به توافق برسد، در غیر این صورت واشنگتن بر واردات تمام کالا‌ها از پکن تعرفه اعمال خواهد کرد.این تهدید روز جمعه پس از آن صورت گرفت که ترامپ تعرفه بر واردات شماری از کالاهای چینی را به ۲۵ درصد افزایش داد. این در حالی است که ترامپ در چند پیام توییتری اعلام کرد که مذاکره با نمایندگان تجاری چین «صریح و سازنده» بوده است. ترامپ در پیامی که در حساب توییتری‌اش منتشر شد، اعلام کرد: «رابطه من و رئیس‌جمهوری چین همچنان بسیار قوی است و گفت‌وگو درباره آینده همچنان ادامه خواهد یافت.» چند منبع که در جریان گفت‌وگوهای تجاری دو طرف قرار دارند، گزارش دادند که نمایندگان آمریکایی در دیدار با «لیو تی» معاون نخست‌وزیر چین، به او گفتند که پکن سه یا چهار هفته برای رسیدن به توافق فرصت دارد، در غیر این صورت تعرفه‌هایی اضافی به ارزش ۲۵ درصد بر ۳۲۵ میلیارد دلار کالای صادراتی این کشور به ایالات‌متحده اعمال خواهد شد. این منابع گزارش دادند که این تهدید پس از آن صورت گرفت که پس از دو روز گفت‌وگو هیچ یک از دو طرف به نتیجه ملموسی دست نیافتند.

بزرگ‌ترین ورشکستگی تاریخ اقتصاد چین را می‌لرزاند؟

در بحبوحه جنگ تجاری، اقتصاد چین با خطر بزرگ‌ترین ورشکستگی تاریخی خود دست و پنجه نرم می‌کند.به گزارش «ایبِنا» به نقل از بلومبرگ، تحلیلگران می‌گویند در چهار ماه نخست سال‌جاری میلادی، شرکت‌های چینی از عدم‌پرداخت ۲/ ۳۹ میلیارد یوآن (۸/ ۵ میلیارد دلار) در رابطه با اوراق بهادار داخلی خبر داده‌اند که این میزان ۴/ ۳ برابر بیشتر از دوره مشابه در سال قبل است.علاوه بر این نرخ رشد همه انواع بدهی‌ها سه برابر بیشتر از سال ۲۰۱۶ است که در نیمه اول آن احتمال بالای وقوع بحران اعتباری مشاهده شده بود. کارشناسان معتقدند این وضع از کاهش سرمایه‌های شرکت‌ها ناشی شده است. مقامات چین تلاش می‌کنند با وارد کردن فشار بر بخش بانکی و برانگیختن بانک‌ها به دادن اعتبارات و وام‌ها به شرکت‌های کوچک و متوسط، وضع فعلی را تغییر دهند.

منبع: donya-e-eqtesad.com