پرداخت سود ۱۷۵ هزار تومانی سهام عدالت تا پایان سال

پرداخت سود ۱۷۵ هزار تومانی سهام عدالت تا پایان سال
خلاصه اخبار

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی گفت: تلاش می‌کنیم تا پایان سال سود سهام عدالت سال مالی ۹۶ شرکت‌های سرمایه‌پذیر را به حساب سایر مشمولان واریز کنیم.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز، رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم تا پایان سال سود سهام عدالت سال مالی ۹۶ شرکت‌های سرمایه‌پذیر را به حساب سایر مشمولان واریز کنیم، گفت: برای یک میلیون تومان سهام عدالت ۱۷۵ هزار تومان سود پرداخت می‌شود.
به گزارش تجارت‌نیوز، پوری حسینی در گفتگو با رادیو گفت: ۴۹ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۱۹۳ نفر افرادی می باشند که ثبت نام شده قطعی سهام عدالت هستند که البته از این تعداد، بالای ۲ میلیون نفر پس از قطعیت ثبت نام سهام عدالت فوت کرده‌اند و در حال حاضر حدود ۴۷ میلیون نفر از جمعیت کشور دارای سهام عدالت هستند.
رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی افزود: به دلیل این که کسانی که فوت کرده‌اند کماکان سهامدار سهام عدالت هستند و ورثه آنها نیز حق دارند از سهام عدالت آنها استفاده کنند، بنابراین از نظر ما کماکان ۴۹ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۱۹۳ نفر در کشور مشمول سهام عدالت هستند.
وی اضافه کرد: در حال حاضر مشمولان سهام عدالت نمی‌توانند سهام خود را خرید و فروش کنند و تا به امروز نیز این امکان فراهم نشده و هنوز ورقه سهام یا واحدهای صندوق‌های قابل معامله به مشمولان داده نشده است و مردم فقط ثبت نام شده سهام عدالت هستند.
پوری حسینی ادامه داد: با این وجود ما به صورت مجازی از طرف مشمولان، سهام عدالت را مراقبت می‌کنیم. بر این اساس سود این مشمولان را از شرکت‌های سرمایه‌پذیر دریافت کرده و به آنها تقدیم می‌کنیم.
وی با اشاره به این که فعلا فقط سود سهام عدالت به مشمولان پرداخت می‌شود و عین ورقه سهم در اختیار مردم نیست و این سهام قابلیت خرید و فروش ندارد، افزود: اقداماتی پس از پایان ۱۰ سال مهلت قانونی، برای آزادسازی سهام عدالت انجام شده، اما مصوبه نهایی برای آزادسازی سهام عدالت هنوز صادر نشده و هنوز مشخص نیست چگونه قرار است سهام ۴۹ شرکت سرمایه‌پذیر را به ۴۹ میلیون نفر مشمول داد؟
رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی در خصوص دلایل تاخیر در آزادسازی سهام عدالت گفت: در تصمیم‌گیری در این زمینه تردید و اختلاف نظر وجود دارد که این موضوع موجب تاخیر ۳ ساله در آزادسازی سهام عدالت شده و ما نیز از این موضوع ناراحت هستیم.
وی افزود: از ارائه لایحه ساماندهی سهام عدالت توسط دولت به مجلس حدود ۱۳ ماه می‌گذرد و این مدت زمان کافی برای بررسی این لایحه و نحوه آزادسازی سهام عدالت است، البته زحمت‌های زیادی در زمینه بررسی لایحه در مجلس کشیده شده است.
پوری حسینی اذعان داشت: با توجه به این که در حال حاضر نمایندگان مجلس در حال تصویب بودجه سال آینده هستند، بعید به نظر می‌رسد لایحه ساماندهی سهام عدالت تا پایان امسال در مجلس به تصویب برسد. با این حال امیدواریم در اولین فرصت این اتفاق بیفتد.
وی با اشاره به این که فعلا ورقه سهام عدالت در اختیار و به نام مشمولان نیست، گفت: با وجود این، مشمولان هیچ تردیدی در خصوص دریافت سود سهام عدالت خود نداشته باشند و سازمان خصوصی‌سازی با دقت بسیار بالا از سود سهام عدالت مشمولان مراقبت و این سود را وصول می کند و حتی زودتر از مهلت قانونی این سود را به حساب آنها واریز کرده است.
پوری حسینی افزود: تا به امروز سود سال مالی ۹۵ شرکت‌های سرمایه‌پذیر به طور کامل به حساب مشمولان واریز شده است و سود سال مالی ۹۶ این شرکت‌ها نیز تا به امروز به حساب بخش قابل توجهی از مشمولان شامل مشمولان تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و روستائیان و عشایر واریز شده است که حدود نیمی از جمعیت کل مشمولان را شامل می‌شود.
رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی ادامه داد: برای یک میلیون تومان سهام عدالت، سال گذشته ۱۵۰ هزار تومان سود به حساب مشمولان واریز شد که این رقم برای امسال ۱۷۵ هزار تومان است.
وی گفت: تلاش می‌کنیم تا پایان سال سود سهام عدالت سال مالی ۹۶ شرکت‌های سرمایه‌پذیر را به حساب سایر مشمولان واریز کنیم.