پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری در چه وضعیتی است؟

پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری در چه وضعیتی است؟
خلاصه اخبار

بنابر اعلام معاون اداره اعتبارات بانک مرکزی، از ابتدای سال جاری تا ۳۱ خردادماه ۱۴۰۱، تعداد ۱۹۰هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در مجموع به مبلغ ۲۵۵هزار میلیارد ریال از سوی شبکه بانکی پرداخت شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ مهدی صحابی، معاون اداره اعتبارات بانک مرکزی، با اشاره به مفاد قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و قانون بودجه سال جاری گفت: با توجه به آمار مدت مشابه سال گذشته که تعداد ۱۷۵هزار فقره تسهیلات و مبلغ ۱۴۹هزار میلیارد ریال پرداخت شده، رشد بیش از ۷۱درصدی در مبلغ و ۸.۵درصدی در تعداد تسهیلات پرداختی را شاهد هستیم.

به گفته وی، یکی از چالش‌های مهم پرداخت تسهیلات فرزندآوری به نسبت تسهیلات ازدواج، مراجعه و ثبت‌نام دفعتاً واحده والدین فرزندان متولدشده در سال ۱۴۰۰ در سامانه (که کل متولدین سال ۱۴۰۰ حسب آمارهای موجود بیش از  یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر است) علاوه بر متولدین سال جاری است که این موضوع در هر حال علیرغم تلاش شبکه بانکی و مسئولیت قانونی و اجتماعی آنها، موجب بروز صف طولانی در پرداخت این تسهیلات خواهد شد.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین

به گزارش اقتصادآنلاین؛ مهدی صحابی، معاون اداره اعتبارات بانک مرکزی، با اشاره به مفاد قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و قانون بودجه سال جاری گفت: با توجه به آمار مدت مشابه سال گذشته که تعداد 175هزار فقره تسهیلات و مبلغ 149هزار میلیارد ریال پرداخت شده، رشد بیش از 71درصدی در مبلغ و 8.5درصدی در تعداد تسهیلات پرداختی را شاهد هستیم.

به گفته وی، یکی از چالش‌های مهم پرداخت تسهیلات فرزندآوری به نسبت تسهیلات ازدواج، مراجعه و ثبت‌نام دفعتاً واحده والدین فرزندان متولدشده در سال 1400 در سامانه (که کل متولدین سال 1400 حسب آمارهای موجود بیش از یک میلیون و 100 هزار نفر است) علاوه بر متولدین سال جاری است که این موضوع در هر حال علیرغم تلاش شبکه بانکی و مسئولیت قانونی و اجتماعی آنها، موجب بروز صف طولانی در پرداخت این تسهیلات خواهد شد.

کمااینکه در حال حاضر تعداد 610 هزار نفر در صف دریافت این تسهیلات و طی مراحل ثبت‌نام، تعیین شعبه، تشکیل پرونده و تکمیل مدارک هستند.

نحوه درخواست تسهیلات ازدواج

اشخاص متقاضی می‌توانند با مراجعه به وب سایت بانک مرکزی، سامانه ارتباطات مردمی در قسمت ثبت درخواست، با انتخاب تسهیلات بانکی به عنوان موضوع اصلی و تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری به عنوان موضوع فرعی، نسبت به درج درخواست اقدام کنند.

لازم به ذکر است که این تسهیلات، با اعتبارسنجی از متقاضیان و اخذ سفته یا با حداکثر یک ضامن قابل پرداخت است و بر اساس اعلام بانک مرکزی، تمامی بانک‌ها ملزم به پرداخت وام فرزندآوری هستند.

چند درصد از قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت اجرایی شده است؟

26 اردیبهشت ماه بود که رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مجلس اعلام کرد که قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، 73 ماده و 205 حکم دارد، یعنی بعضی از مواد آن، چندین بند دارد، اما تنها 20درصد از مواد این قانون اجرایی شده است.

اعطای زمین و واحد مسکونی به خانواده‌ها، تسهیلات ویژه برای دانشجویان متاهل، تسهیلات قرض‌الحسنه تولد فرزند توسط بانک‌ها، اهدای یک خودروی ایرانی به قیمت کارخانه به مادران پس از تولد نوزاد دوم و مرخصی زایمان برای بانوان شاغل، از مواردی است که برای اجرای این طرح لحاظ شده است.

 

toranj-EX
نظرات کاربران
  • سلام من نزدیک دو ماه ثبت نام کردم خبری نیس همش وعده الکی است

سیگنال ارز دیجیتال سامانه ثنا قوه قضاییه