پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌ گذاری مختلط در هفته منتهی به هجدهم اسفند ماه 1397

پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌ گذاری مختلط در هفته منتهی به هجدهم اسفند ماه 1397
خلاصه اخبار

سیگنال دوشنبه هر هفته پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌ گذاری مختلط فعال در بازار سرمایه را در طول یک هفته گذشته مورد بررسی قرار می‌دهد.

پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌ گذاری مختلط در هفته گذشته، ” کارگزاری بانک تجارت ” با 4.5 درصد بازدهی بوده است. این صندوق در دوره‌ه یک ساله نیز بازده 72.5 درصدی را ثبت کرده است. صندوق “مشترک پارس ” با 4.4 درصد بازدهی هفتگی، دومین صندوق پربازده هفته گذشته در بین صندوق‌های مختلط بوده است. سومین صندوق پربازده در بین صندوق‌های مختلط در هفته گذشته “مشترک آسمان خاورمیانه” می‌باشد که توانسته است 4.3 درصد بازدهی را کسب کند. لازم به ذکر است که میانگین بازدهی صندوق‌های مختلط فعال در بازار سرمایه در هفته گذشته منفی 2.9 درصد بوده است.

در جدول زیر پنج صندوق مختلط که پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌ گذاری مختلط در هفته گذشته می‌باشند، آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده هفته گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 کارگزاری بانک تجارت 4.5% 72.5% 172 کارگزاری بانک تجارت
2 مشترک پارس 4.4% 70.5% 98 کارگزاری آبان
3 مشترک آسمان خاورمیانه 4.3% 73.4% 119 سبدگردان آسمان
4 توسعه ممتاز 4.1% 75.4% 545 سبدگردان انتخاب مفید
5 مشترک نیکی گستران 3.2% 39.3% 86 مشاور سرمایه گذاری نیکی گستر

در نمودار زیر پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌ گذاری مختلط با هم مقایسه شده‌اند: 


صندوق‌های سرمایه‌ گذاری مختلط برای کسانی مناسب هستند که هم تمایل به سرمایه‌گذاری در سهام را دارند و هم سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت. زیرا ترکیب دارایی‌های این صندوق‌ها به گونه‌ای است که حدود 50 درصد آن به سهام و 50 درصد دیگر آن به اوراق بهادار با درآمد ثابت اختصاص داده شده است.

در مورد تفاوت سهام و اوراق بهادار با درآمد ثابت می‌توان گفت که سهام ممکن است بازدهی بیشتری داشته باشد ولی متقابلاً ریسک بیشتری را هم به سرمایه‌گذار متحمل می‌کند و در آن‌سوی طیف اوراق بادرآمد ثابت دارای بازده نسبتاً ثابت و ریسک کمتری هستند. بنابراین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط برای کسانی مناسب هستند که نه تمایل به ریسک و بازده بالا و نه تمایل به ریسک و بازده پایین دارند بلکه تمایل به پذیرش سطح متوسط ریسک و بازده را برای سرمایه‌گذاری‌های خود دارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.