پربازده ترین صندوق‌ های سرمایه گذاری (یک ماه منتهی به 16 اردیبهشت 1398)

پربازده ترین صندوق‌ های سرمایه گذاری (یک ماه منتهی به 16 اردیبهشت 1398)
خلاصه اخبار

در این مطلب با سیگنال همراه شوید تا پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری در یک ماه منتهی به 16 اردیبهشت 1398 را مورد بررسی قرار دهیم.

صندوق ” مشترک یکم اکسیر فارابی” بیشترین بازدهی را در ماه گذشته ثبت کرده است. این صندوق به عملکرد 25.1 درصد بازدهی ماهانه دست پیدا کرد. کسب چنین بازدهی نشان از توانایی صندوق در صدر نشینی در دوره‌های آتی است و اگر این روند را ادامه دهد می‌تواند رکوردهای خوبی را ثبت کند. بازده یک سال گذشته این صندوق 197.2 درصد بوده است. صندوق ” مشترک یکم آبان” با 24.8 درصد بازدهی دومین صندوق با عملکرد خوب در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری بوده است و صندوق “گنجینه رفاه” با ثبت بازده 23.5 درصد در هفته گذشته، مقام سوم را در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری داشته است.

در جدول زیر 5 مورد از پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری ماه گذشته آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده ماه گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 مشترک یکم اکسیر فارابی 25.1% 197.2% 491 کارگزاری فارابی
2 مشترک یکم آبان 24.8% 137.2% 136 کارگزاری آبان
3 گنجینه رفاه 23.5% 172.9% 277 کارگزاری بانک رفاه کارگران
4 مشترک دماسنج 21.0% 290.6% 233 کارگزاری بورسیران
5 سپهر اول کارگزاری بانک صادرات 20.9% 105.5% 474 کارگزاری بانک صادرات

در نمودار زیر بازده پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری ماه گذشته با هم و با شاخص کل بورس و فرابورس مقایسه شده‌اند:

پربازده ترین صندوق‌ های سرمایه گذاری (یک ماه منتهی به 16 اردیبهشت 1398)

در شرایطی که شاخص‌های بورس و فرابورس روند صعودی داشته باشند، صندوق‌های سهامی و مختلط جزو پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرند. اما در شرایط رکودی بازار، که این شاخص‌ها روند نزولی دارند، صندوق‌های با درآمد ثابت جایگاه صندوق‌های سهامی و مختلط را در پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌گیرند. زیرا این صندوق‌ها وابستگی کمی به شاخص‌های بازار سرمایه دارند و بازده آن‌ها کمترین نوسان را دارد.

این در حالی است که بازده صندوق‌های سهامی و مختلط نوسانات بالایی دارند. البته لازم به ذکر است که نوسان بازده صندوق‌های سهامی نیز بیشتر از صندوق‌های مختلط است. در شرایط کنونی به دلیل اینکه در ماه گذشته شاخص‌های بورس و فرابورس رشد داشتند، صندوق‌های سهامی در صدر پنج صندوق‌ پربازده ماه گذشته قرار گرفتند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.