پربازده‌ ترین صندوق‌ های سرمایه گذاری مختلط (هفته منتهی به هفتم اردیبهشت ماه 1398)

پربازده‌ ترین صندوق‌ های سرمایه گذاری مختلط (هفته منتهی به هفتم اردیبهشت ماه 1398)
خلاصه اخبار

در این مطلب سیگنال پربازده ترین صندوق‌ های سرمایه گذاری مختلط را در یک هفته منتهی به 1398/02/07 مورد بررسی قرار می‌دهد.

به گزارش سیگنال، پربازده ‌ترین صندوق‌ سرمایه‌گذاری مختلط در هفته گذشته ” مشترک پارس” با 3.2 درصد بازدهی بوده است. این صندوق در دوره‌ه یک ساله نیز بازده 99.1 درصدی را ثبت کرده است. صندوق  “مشترک سپهر آتی” با 2.8 درصد بازدهی هفتگی، دومین صندوق پربازده هفته گذشته در بین صندوق‌های مختلط بوده است. سومین صندوق پربازده در بین صندوق‌های مختلط در هفته گذشته “مشترک کوثر” می‌باشد که توانسته است 2.7 درصد بازدهی را کسب کند.

ترکیب دارایی صندوق‌های مختلط پربازده این هفته به گونه‌ای است که سهام بیش از 50 درصد دارایی‌های آن‌ها را تشکیل می‌دهد. این در حالی است که بر اساس داده‌ و اطلاعات سامانه رسام، اغلب صندوق‌های مختلطی که در رتبه‌های آخر بر اساس بازدهی قرار دارند، سهام کمتر از 50 درصد دارایی‌های آن‌ها را تشکیل می‌دهد. بنابراین با توجه به صعودی بودن نماگرهای بازار سرمایه در هفته گذشته، به نظر می‌رسد وجود سهام در ترکیب دارایی این صندوق‌ها، باعث کسب بازده بیشتر نسبت به سایر صندوق‌های مختلط شده است.

لازم به ذکر است که میانگین بازدهی صندوق‌های مختلط فعال در بازار سرمایه در هفته گذشته 1.0 درصد بوده است.

در جدول زیر پنج صندوق مختلط که پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط هفته منتهی به 1398/02/07 می‌باشند، آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده هفته گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 مشترک پارس 3.2% 99.1% 116 کارگزاری آبان
2 مشترک سپهر آتی 2.8% 29.9% 146 تامین سرمایه سپهر
3 مشترک کوثر 2.7% 72.8% 103 کارگزاری بانک صنعت و معدن
4 مشترک امین آوید 2.0% 68.3% 182 کارگزاری امین آوید
5 مشترک آسمان خاورمیانه 1.3% 92.7% 131  سبدگردان آسمان

در نمودار زیر پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط هفته منتهی به 1398/02/07 با هم مقایسه شده‌اند: 

پربازده‌ ترین صندوق‌ های سرمایه گذاری مختلط (هفته منتهی به هفتم اردیبهشت ماه 1398)

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط برای کسانی مناسب هستند که هم تمایل به سرمایه‌گذاری در سهام را دارند و هم سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت؛ زیرا ترکیب دارایی‌های این صندوق‌ها به گونه‌ای است که حدود 50 درصد آن به سهام و 50 درصد دیگر آن به اوراق بهادار با درآمد ثابت اختصاص داده شده است.

در رابطه با تفاوت سهام و اوراق بهادار با درآمد ثابت می‌توان گفت که سهام ممکن است بازدهی بیشتری داشته باشد ولی متقابلاً ریسک بیشتری را هم به سرمایه‌گذار تحمیل می‌کند و در آن سو طیف اوراق بادرآمد ثابت دارای بازده نسبتاً ثابت و ریسک کمتری هستند.

بنابراین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط برای کسانی مناسب هستند که نه تمایل به ریسک و بازده بالا و نه تمایل به ریسک و بازده پایین دارند بلکه تمایل به پذیرش سطح متوسط ریسک و بازده را برای سرمایه‌گذاری‌های خود دارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.