پربازده‌ ترین صنایع هفته دوم مرداد 1398 و معرفی لیدرهای آن

پربازده‌ ترین صنایع هفته دوم مرداد 1398 و معرفی لیدرهای آن
خلاصه اخبار

شاخص کل هفته ی گذشته 1.6 درصد بازدهی داشت، این در حالی است که در همین مدت شاخص انتشار و چاپ، سایر معادن و اطلاعات و ارتباطات به ترتیب 25، 23 و 19 درصد بازدهی به ثبت رساند.

صنعت انتشار و چاپ، پربازده ترین شاخص هفته گذشته بود. این گروه که نماد چافست (افست) در آن قرار دارد، هفته گذشته توانست بازدهی 25 درصدی را از آن خود کند.

این شرکت بر اساس سفارش تولید می کند که در این بین کتب درسی و مجلات رشد سهم بالایی را در فروش شرکت دارند. با توجه به اینکه تولید، توزیع و انتشار کتب درسی ابتدائی فعالیت اصلی شرکت افست می باشد و به علت اینکه توزیع و انتشار و فروش کتب مذکور از ابتدای زمستان هر سال شروع و عمدتاً در تابستان صورت می گیرد لذا فروش و همچنین سود پیش بینی شده شرکت به صورت فصلی قابلیت مقایسه ندارد.

سایر معادن رده ی دوم پربازده ترین صنایع هفته ی گذشته را از آن خود کرد. در این گروه کماسه (تامین ماسه ریخته گری) پیشتازی می کند. این شرکت در زمینه تولید ماسه های ریخته گری، ماسه های صنعتی فعالیت می کند. فروش کماسه نسبت به سال قبل 60 درصد افزایش داشته و در مجموع سود خالص آن در دوره ی سه ماهه به 660 میلیون تومان رسیده است. این یعنی به ازای هر سهم 4 تومان سود. با این اوصاف P/E TTM: 88 می باشد. این یعنی معامله گران نسبت به سود سازی این سهم در آینده بسیار امیدوارند. البته باید در نظر داشته باشید سهامِ با نسبت P/E بالا ریسک بالایی نیز دارند زیرا اگر نتوانند انتظارات سهامداران از سودسازی را برآورده نکنند، با افت شدید قیمتی مواجه خواهند شد.

صنعت سوم اطلاعات و ارتباطات است. این صنعت با لیدری های وب توانست هفته ی گذشته بازدهی 19 درصدی را به ثبت رساند. این شرکت که از جامانده های رشد اخیر بورس بود، توانست در یک هفته عمده ی عقب ماندگی خود را جبران کرده و تا روز سه شنبه خود را به 865 تومان به ازای هر سهم برساند. این شرکت در یک گزارش سه ماهه خوب، سود خالص خود را از 9 میلیارد و 300 میلیون تومان سال گذشته با 135 درصد رشد، به 22 میلیارد تومان افزایش داده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.