پذیره‌نویسی نخستین اوراق رهنی در فرابورس

پذیره‌نویسی نخستین اوراق رهنی در فرابورس
خلاصه اخبار

نخستین اوراق رهنی شرکت‌های خصوصی در بازار فرابورس پذیره‌نویسی شد.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای بورس، مدیر ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران از پذیره‌نویسی اوراق رهنی شرکت کرمان موتور به عنوان نخستین اوراق رهنی شرکت‌های خصوصی در بازار سرمایه در اولین روز از مهلت سه روزه خبر داد. نخستین مرحله از اوراق رهني در سال 1395 توسط بانك مسكن به عنوان اوراق رهني مبتني بر وام رهنی مسکن در فرابورس ايران پذيره‌نويسي شد، اين اوراق كه بر پايه تسهيلات بانكي مورد تاييد سازمان بورس و اوراق بهادار منتشر شده بود، در مهرماه سال 1397 سررسيد و اصل و سود‌هاي مرتبط با اوراق به سرمايه‌گذاران پرداخت شد.

دیروز نخستین مرحله از اوراق رهني شركت‌هاي خصوصي توسط شركت كرمان موتور و بر پايه مطالبات ليزينگ خودرو در بازار فرابورس ايران پذيره‌نويسي شد، اين اوراق كه در نماد «كرمان00» با طول عمر 3 سال روي تابلو رفت، توسط بانك پاسارگاد ضمانت شده و شركت واسط مالي آبان دوم به عنوان نهاد واسط اين اوراق معرفي شده است، همچنين شركت تامين سرمايه تمدن به عنوان بازارگردان و متعهد پذيره‌نويس، ضامن نقدشوندگي اوراق مذكور است.
مدیر ابزارهای نوین مالی فرابورس تعداد این اوراق را 2 میلیون ورقه و نرخ آن را 16 درصد اعلام کرد که مواعد پرداخت آن هر سه ماه یکبار از تاریخ انتشار است.

بشیری همچنین در خصوص مکانیسم این اوراق عنوان کرد: بانی این اوراق در نقش عامل وصول، اقدامات لازم در خصوص نگهداري حساب‌ها‌، دريافت اقساط و سایر اقدامات اجرايي مربوط به مطالبات رهني را انجام می‌دهد و جریانات نقدی ورودی و خروجی نیز در طول عمر اوراق، در حساب بانکی به نام نهاد واسط (SPV) نگهداری شده و از محل مدیریت این جریان‌های نقدی، پرداخت‌ها به سرمایه‌گذاران انجام می‌شود.

به گفته وی در زمان انتشار اوراق نیز خریداران با پرداخت به نهاد واسط، تمامی اوراق را خریداری کرده و نهاد واسط، اقساط آتی مطالبات مذکور را از بانی خریداری و بانی، اقساط مطالبات رهنی را به صورت روزانه به حساب واسط منتقل می‌کند.

وی در همین زمینه اضافه کرد: نهاد واسط هر 3 ماه یکبار بخشی از موجودی حساب را به عنوان سود اوراق به سرمایه‌گذاران منتقل کرده و در زمان سررسید اوراق، اصل اوراق را به آن‌ها پرداخت می‌کند.

روز گذشته تعداد دو میلیون ورقه رهنی در نماد «کرمان 00» به مبلغ 200 میلیارد تومان که به منظور واگذاري مطالبات ‏ناشي از فروش اقساطي كرمان موتور به نهاد واسط برای تامين منابع مالي خريد مواد اوليه و قطعات توسط این ‏شركت منتشر شده بود، در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس به طور کامل پذیره‌نویسی شد.‏

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای اوراق بدهی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.