پتانسیل میلیون‌ها بشکه نفت ایران برای تغییر معادله بازار

پتانسیل میلیون‌ها بشکه نفت ایران برای تغییر معادله بازار
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ایسنا، منابع آگاه در بنادر متعدد چینی به بلومبرگ اظهار کردند دو ماه و نیم پس از اقدام کاخ سفید در ممنوعیت خرید نفت ایران، واردات نفت ایران به چین ادامه دارد و این نفت در مخازن امانتی نگهدداری می‌شود. این نفت از گمرک ترخیص نشده و در آمار واردات […]

به گزارش سیگنال به نقل از ایسنا، منابع آگاه در بنادر متعدد چینی به بلومبرگ اظهار کردند دو ماه و نیم پس از اقدام کاخ سفید در ممنوعیت خرید نفت ایران، واردات نفت ایران به چین ادامه دارد و این نفت در مخازن امانتی نگهدداری می‌شود. این نفت از گمرک ترخیص نشده و در آمار واردات چین قرار ندارد بنابراین تحریمی نقض نشده است و اگرچه فعلا مورد استفاده قرار نمی گیرد اما وجودش بازار را تحت تاثیر قرار می دهد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، با توجه به اقدام اوپک و متحدانش در محدود کردن عرضه، اگر پالایشگاه‌های چینی تصمیم بگیرند از این نفت استفاده کنند، این مخازن نفت می‌توانند قیمت‌های جهانی را پایین ببرند. همچنین به ایران اجازه می‌دهد به تولید نفت خود ادامه دهد و نفتش را نزدیک خریداران احتمالی‌اش منتقل کند.

ریچل یو، تحلیلگر شرکت مشاوره FGE در سنگاپور در این باره گفت: نگه داشتن نفت نزدیک خریداران بزرگ، مسلما به نفع یک فروشنده است به خصوص اگر تحریم‌ها در مقطعی تسهیل شوند.

آمار کشتیرانی تهیه شده توسط بلومبرگ نشان می‌دهد نفت ایرانی بیشتری به مقصد مخازن چین حمل می‌شود و حداقل ۱۰ کشتی بسیار بزرگ و دو نفتکش کوچک متعلق به شرکت ملی نفت ایران و بازوی کشتیرانی این شرکت در حال حاضر رهسپار چین بوده یا در سواحل این کشور قرار گرفته اند. این کشتی‌ها مجموعا ظرفیت حمل بیش از ۲۰ میلیون بشکه را دارند.

به گفته منابع آگاه، عمده نفت ایران که در مخازن امانتی قرار دارد، متعلق به ایران است و بنابراین تحریمی نقض نشده است. همچنین بخشی از این نفت متعلق به شرکت‌های چینی است که در قبال سرمایه‌گذاری هایی که انجام داده اند، ممکن است آن را دریافت کنند. به عنوان مثال یک شرکت نفتی چینی که در پروژه تولید نفت در ایران سرمایه گذاری کرده است، تحت توافقی که داشته در قبال سرمایه گذاری خود نفت دریافت می‌کند. اما به دلیل ابهامات پیرامون تحریمها شرکت‌های چینی برای اجتناب از نقص تحریم‌ها، این نفت را در مخازن امانتی نگه می دارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.