پامپئو: بدون پیش‌شرط آماده گفت‌وگو با ایران هستیم

پامپئو: بدون پیش‌شرط آماده گفت‌وگو با ایران هستیم
خلاصه اخبار

وزیر خارجه امریکا امروز یکشنبه گفته دولت این کشور «بدون پیش‌شرط» آماده گفت‌وگو با ایران است.

به گزارش سیگنال به نقل از خبرگزاری تسنیم، «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا که پیش از 12 شرط برای گفت‌وگو با ایران تعیین کرده بود امروز یکشنبه با عقب‌نشینی از این شروط گفته دولت این کشور «بدون پیش‌شرط» آماده گفت‌وگو با ایران است. وی علی‌رغم این گفته که کارزار فشار علیه ایران ادامه دارد. 

وزیر خارجه آمریکا که در شهر «بلانزونا» سوئیس  و در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه این کشور صحبت می‌کرد  گفت لازم است ایران مانند یک «کشور نرمال» رفتار کند. 

پامپئو، اردیبهشت‌ماه سال گذشته بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام 12 شرط برای عقد توافق جدید با ایران تعیین کرده بود. توقف برنامه هسته‌ای و برنامه غنی‌سازی، توقف برنامه موشکی و محدود شدن فعالیت‌های منطقه‌ای جزو شرایط وزیر خارجه آمریکا در آن زمان بود.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا اردیبهشت‌ماه سال گذشته کشورش را از «برجام» که یک توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد است خارج کرد و تحریم‌های متوقف‌شده به موجب این توافق را از سر گرفت.

اقدام رئیس‌جمهور آمریکا در حالی صورت می‌گرفت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به عنوان تنها نهاد ناظر بر اجرای تعهدات ایران ذیل برجام، در گزارش‌های پیاپی پایبندی ایران به مفاد توافق هسته‌ای را تأیید کرده بود. آژانس، بعد از خروج آمریکا هم همواره در گزارش‌های فصلی خود اجرای تعهدات هسته‌ای توسط ایران را تأیید کرده است.

پانزدهمین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از زمان خروج آمریکا از برجام جمعه هفته گذشته منتشر شد. آژانس در این گزارش هم تأیید کرده ایران تمامی تعهداتش را طبق مفاد مندرج در برجام اجرا کرده است. 

پامپئو در واکنش به گزارش جدید آژانس گفت فعالیت‌ها و گزارش‌های این نهاد بین‌المللی را رصد می‌کند اما «ساز و کارهایی مستقل» هم برای پیگیری اتفاقات داخل ایران دارد.