پالایش نفت خام در چین ۶ درصد رشد کرد

پالایش نفت خام در چین ۶ درصد رشد کرد
خلاصه اخبار

پالایشگاه‌های چین ۱۰۲.۴۹ میلیون تن نفت خام طی دو ماه اول سال جاری پالایش کردند که ۶.۱ درصد افزایش سالانه داشته است.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم ، پالایشگاه‌های چین 102.49 میلیون تن نفت خام طی دو ماه اول سال جاری پالایش کردند که 6.1 درصد افزایش سالانه داشت. این مقدار معادل 12.68 میلیون بشکه نفت در روز و بالاترین رکورد این کشور است . 
طبق آمار واردات، بیشترین نفت خام از خارج از کشور می آید. چین در فوریه برای چهارمین ماه پیاپی بیش از 10 میلیون بشکه در روز نفت وارد کرد . 
چین در فوریه 39.22 میلیون تن معادل 10.23 میلیون بشکه در روز نفت خام وارد کرد که 21.6 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت. در ژانویه واردات نفت چین 42.6 میلیون تن معادل 10.03 میلیون بشکه در روز بود که 4.8 درصد نسبت به سال قبل بالاتر رفته بود . 
پالایشگاه های مستقل چین که عموماً به آنها تی پات می گویند باعث افزایش واردات در نوامبر 2018 شدند. واردات چین در آن زمان به بالاترین حد 10.43 میلیون بشکه در روز  رسید. این رکورد نتیجه شتاب تی پات ها برای مصرف کامل سهمیه شان در واردات نفت پیش از پایان 2018 بود . 
در سال جاری، دور جدید سهمیه های پالایشگاه های مستقل کمتر است چون بازار محلی از سوخت اشباع شده و سود بازار منطقه‌ای از صادرات سوخت ارزان چین پایین آمده است . 
طبق اطلاعات به دست آمده، 890 هزار بشکه در روز به ظرفیت جدید پالایشگاهی چین اضافه می شود. سال آینده 1.08 میلیون بشکه در روز به ظرفیت پالایشگاهی چین اضافه می‌شود. در 2021 هم 1.12 میلیون بشکه دیگر اضافه خواهد شد . 
در نتیجه منطقی است که انتظار یک بازار اشباع شده دیگر را در چین داشته باشیم. مخصوصا به این دلیل که قوانین تولید گازهای خطرناک در سال آینده اجرایی می‌شوند و به تقاضای خرید سوخت‌های سولفور بالا ضربه می‌زنند، ولی طبق منابع صنعتی، تقاضا برای نفت در چین همچنان بالا می ماند . 
جدید ترین نشانه قدرت چین، از سرگیری واردات نفت از آمریکا در اوایل ماه جاری بود . نفتکشی با ظرفیت حمل 600 هزار بشکه نفت در روز یک محموله نفت را در اول مارس از ایگل فورد آمریکا بارگیری کرده است. این اولین محموله نفتی آمریکا است که از ماه اوت سال گذشته تا حالا به چین می‌رود .