پاشنه اشیل بازار نفت

پاشنه اشیل بازار نفت
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ایسنا، هیجده کشور مصرف‌کننده بزرگ نفت جهان که هر یک روزانه بیش از یک میلیون بشکه محصولات نفتی مصرف می‌کنند، در حدود دو سوم از مصرف جهان سهم دارند و بنابراین عامل مهمی برای تقاضای جهانی به شمار می‌روند. آمار سازمان JODI نشان می‌دهد مصرف در ۱۸ کشور مصرف‌کننده […]

به گزارش سیگنال به نقل از ایسنا، هیجده کشور مصرف‌کننده بزرگ نفت جهان که هر یک روزانه بیش از یک میلیون بشکه محصولات نفتی مصرف می‌کنند، در حدود دو سوم از مصرف جهان سهم دارند و بنابراین عامل مهمی برای تقاضای جهانی به شمار می‌روند.

آمار سازمان JODI نشان می‌دهد مصرف در ۱۸ کشور مصرف‌کننده بزرگ در مدت سه ماه منتهی به مارس در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، تنها ۰.۷ درصد رشد کرد.

اکثر این کشورها آمار مصرف را با تأخیر دو ماهه منتشر می‌کنند و اکنون آمار تا ماه مه موجود است اما چین، هند و تایلند کمی دیرتر گزارش می‌دهند.

اگر این سه کشور در نظر گرفته نشوند، میزان مصرف در ۱۵ کشور مصرف‌کننده بزرگ که ۴۵ درصد از مصرف نفت جهان را تشکیل می‌دهند، در مدت سه ماه منتهی به مارس نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۲.۲ درصد کاهش پیدا کرده است که سریع‌ترین روند افت از زمان رکورد سال ۲۰۰۹-۲۰۰۸ به شمار می‌رود.

از سال ۲۰۰۶ رشد مصرف نفت در این ۱۵ کشور مصرف کننده بزرگ، شاخص مطمئنی برای ۱۸ مصرف‌کننده بزرگ و به طور کلی تقاضا بوده است که با توجه به همبستگی اقتصاد جهانی، عجیب نیست.

افت رشد مصرف نفت از سه ماهه دوم و سوم سال ۲۰۱۸ ارتباط نزدیکی با کندی فعالیت تولیدی جهانی و جابجایی بار داشته است.

با توجه به کندی رشد مصرف نفت، افت شدید قیمت‌ها با وجود اقدام اوپک و متحدانش در تمدید پیمان کاهش تولید، اجتناب‌ناپذیر بوده است.

دوره‌های قبلی افت مصرف نفت در سال‌های ۲۰۰۷-۲۰۰۶، ۲۰۰۹-۲۰۰۸ و ۲۰۱۵-۲۰۱۴ همگی با سقوط شدید قیمت همراه بودند و مصرف و تولید را نسبت به یکدیگر متعادل کردند.

در سال ۲۰۱۹ محدودیت تولید از افت شدیدتر قیمت‌ها جلوگیری کرد اما مانع از نیاز به قیمت‌های پایین‌تر برای احیای رشد مصرف نشد.

بر اساس گزارش رویترز، قیمت‌ها تنها در صورتی روند افزایشی پیدا می‌کنند که اقتصاد جهانی از رکود اجتناب کند و رشد مصرف دوباره سرعت بگیرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.