پاتک نفتی چین به امریکا

پاتک نفتی چین به امریکا
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، به این ترتیب روز گذشته و به محض اعلام اعمال تعرفه ۱۰ درصدی بر نفت وارداتی امریکا به چین، روند ریزش قیمت در بازار طلای سیاه سرعت گرفت و هر بشکه نفت خام برنت تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۸ به وقت تهران)، افتی ۰۹/ ۱ […]

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، به این ترتیب روز گذشته و به محض اعلام اعمال تعرفه ۱۰ درصدی بر نفت وارداتی امریکا به چین، روند ریزش قیمت در بازار طلای سیاه سرعت گرفت و هر بشکه نفت خام برنت تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۸ به وقت تهران)، افتی ۰۹/ ۱ دلاری را به ثبت رساند و روی ۸۳/ ۵۸ دلار بر بشکه ایستاد. نفت خام امریکا نیز ۴۹/ ۱ دلار در هر بشکه افت قیمت به ثبت رساند و روی ۸۶/ ۵۳ دلار قرار گرفت.در کنار شدت گرفتن جنگ تعرفه‌ای و اثر ان بر بازار، انتظار برای شنیدن اینکه نرخ بهره برای دومین بار در سال جاری در امریکا کاهش می‌یابد نیز در میان فعالان بازار وجود داشت. چنانچه این اتفاق برای دومین بار رقم بخورد، می‌توان امیدوار بود از سرعت ریزش قیمت طلای سیاه کاسته شود. کاهش تعرفه در امریکا به معنای قوی‌تر شدن سایر ارزها در برابر دلار امریکا و افزایش قدرت خرید انها در بازار نفت است.

  خشم اژدها

 به گزارش بلومبرگ، چین روز گذشته اعلام کرد تعرفه‌های تازه‌ای بر ۷۵ میلیارد دلار از کالاهای امریکایی اعمال خواهد کرد. سویا، خودرو و نفت خام اقلام تشکیل‌دهنده این لیست هستند. این اقدام چین، واکنشی به اعمال تعرفه ۱۰ درصدی بر لیستی از کالاهای چینی به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار است. دونالد ترامپ پیش از این اعلام کرده بود این تعرفه‌ها از ابتدای سپتامبر (ماه اینده میلادی) اجرایی خواهند شد با این حال اجرای ان را برای جلوگیری از تلاطم اقتصادی بیشتر، تا اواسط دسامبر به تاخیر انداخت. اما این تاخیر مانع خشم غول اقتصادی اسیا علیه غول اقتصادی امریکایی نشد. به این ترتیب پکن برای نخستین بار در طول بیش از یک سال جنگ تجاری با امریکا، بر نفت خام که یکی از محصولات صادراتی مهم امریکا به چین به شمار می‌رود، تعرفه‌ ۱۰ درصدی وضع کرد تا اوج خشم خود را به نمایش بگذارد. پیش از این چین تنها به کاهش واردات نفت از امریکا زیر سایه اختلافات تجاری اکتفا کرده بود.

بر اساس اطلاعیه وزارت بازرگانی چین، بخشی از اقدامات تعرفه‌ای متقابل پکن علیه واشنگتن از ابتدای سپتامبر اغاز می‌شود و بخشی دیگر از ۱۵ دسامبر اجرایی خواهد شد. اخبار منتشر شده از سوی پکن، باعث افزایش نگرانی از چشم‌انداز جهانی اقتصاد شد که تا همین حالا نیز زیر سایه جنگ تجاری بسیار متزلزل شده بود. به گزارش بلومبرگ، واکنش ابتدایی کاخ سفید به اقدام روز گذشته پکن، تلاش برای کاستن از سطح نگرانی‌ها بود. کاخ سفید اعلام کرده است اعمال این تعرفه‌ در رشد اقتصادی چندان تاثیرگذار نخواهد بود. ان‌طور که منابع اگاه به بلومبرگ گفته‌اند، هیات مذاکره‌کننده چینی، تا روز گذشته تغییری در برنامه قبلی خود برای سفر به امریکا در ماه سپتامبر ایجاد نکرده‌ است. انجام این گفت‌وگوی رودررو می‌تواند شانس ورود جنگ تجاری به مسیری عاقلانه‌تر را افزایش دهد.

  تحقق یک پیش‌بینی

 اعمال تعرفه بر نفت خام به‌عنوان کالایی استراتژیک در روابط تجاری چین و امریکا در حالی تا روز گذشته از سوی چین مورد استفاده قرار نگرفته بود، که این اقدام اوج نارضایتی پکن از اقدامات تعرفه‌ای واشنگتن به شمار می‌رود. چین به‌عنوان بزرگ‌ترین خریدار نفت خام امریکا، پیش از این نارضایتی خود از جنگ تجاری را به شکل کاهش واردات نفت از امریکا نشان داده بود. به طوری که ماه گذشته میلادی، کره‌جنوبی با واردات ۶۰۵ هزار بشکه‌ای در روز از امریکا، تبدیل به بزرگترین خریدار نفت این کشور شد. چین نیز حدود ۲۹۲ هزار بشکه نفت در روز از امریکا خریداری کرد که کمترین میزان از ژوین به شمار می‌رفت.

 اعمال تعرفه بر نفت خام امریکا  در حالی مهم‌ترین خبر روز گذشته در بازار نفت بود که احتمال وقوع ان پیش‌ از این مطرح  می‌شد. تحلیلگران بازار نفت پیش از این هشدار داده بودند بالا گرفتن درگیری‌های تجاری بین دو غول اقتصادی دنیا تاثیری منفی بر دورنمای صادرات نفت خام امریکا به چین خواهد گذاشت. این کارشناسان همچنین پیش‌بینی کرده بودند چین به زودی واردات نفت خام از امریکا را به طرز قابل توجهی کاهش دهد. سی‌ان‌بی‌سی پیش از این در گزارشی به نقل از استفان برناک، تحلیلگر حوزه انرژی گزارش کرده بود. «ابر تیره‌ای که دورنمای صادرات نفت خام امریکا را پوشانده، درگیری تجاری چین و امریکاست. سال گذشته در همین زمان چین بزرگ‌ترین خریدار نفت خام امریکا بود ولی چینی‌ها در حال حاضر در استانه توقف واردات نفت از امریکا هستند.»

 طبق این گزارش اخرین محموله نفت امریکا در ششم اگوست خلیج مکزیک را به مقصد چین ترک کرده است. چین نه تنها بزرگ‌ترین خریدار نفت دنیاست بلکه یکی از بزرگ‌ترین مقاصد نفت خام امریکا در نیمه اول ۲۰۱۸ نیز بوده است. با این حال واردات نفت خام چین از امریکا تقریبا بلافاصله پس از اغاز جنگ تجاری به‌عنوان ابزاری برای فشار به امریکا کاهش یافت و با افزایش درگیری‌ها کاملا متوقف شد اما هیچ‌گاه تعرفه‌ای از سوی چین روی این واردات اعمال نشد و حتی واردات طی ماه‌های اخیر بار دیگر از سر گرفته شده بود. بر اساس گزارش سی‌ان‌بی‌سی علاوه بر جریان نفت خام که تحت تاثیر جنگ تجاری قرار گرفته، از ماه مارس هیچ محموله گاز طبیعی مایع هم از امریکا به سمت چین به حرکت درنیامده است. مایکل میدن، مدیر برنامه انرژی چین در موسسه مطالعات انرژی اکسفورد نیز هفته گذشته پیش‌بینی کرده بود که در صورت اجرایی شدن عوارض ترامپ بر کالاهای چینی، پکن هم بر اکثر واردات امریکا از جمله نفت عوارض وضع ‌کند؛ انتظاری که با اقدام روز گذشته پکن شکل واقعیت به خود گرفت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.